NITRA. Výstavu výtvarných prác žiakov špeciálnych základných škôl nielen z nášho kraja otvorili v priestoroch starého biskupského hostinca v parku na Sihoti. Práce dopĺňajú diela mladej autistickej výtvarníčky z Nitry Michaely Batelovej.
Výstavu pripravili Klub rodičov autistických detí v Nitre, NSK, mesto a ZUŠ Jozefa Rosinského pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme.
Súťaž upozorňuje na problém autizmu
Výstava je vyvrcholením súťaže s názvom Cena akademickej maliarky Stanislavy Batelovej Michalčekovej - Výtvarné talenty III. Tento rok si pripomíname nedožité 60. narodeniny tejto talentovanej nitrianskej výtvarníčky. Práve jej meno nesie cena, ktorú na vernisáži udelili najlepším prácam.
Súťaž bola určená pre telesne, mentálne, sluchovo postihnutých žiakov a deti s autizmom. Prihlásilo sa do nej spolu 95 žiakov so 105 prácami z 19 škôl. Porota udelila prvé tri miesta v troch vekových kategóriách a v každej z nich jednu cenu poroty.
Hlavným cieľom súťaže je podporovať mladé výtvarné talenty v ich tvorivosti a poukázať na to, že hendikepovaný človek vie byť pre spoločnosť prospešný. Zároveň súťaž upozorňuje na problém autizmu, ktorého výskyt v populácii každým rokom stúpa.
Ceny najlepším
Prvé tri miesta si v kategórii detí do 10 rokov odniesli Veronika Kotlárová zo Spojenej školy (SŠ) v Topoľčanoch, Mária Oračková zo Špeciálnej ZŠ (ŠZŠ) s MŠ v Hlohovci a Leila Lakatošová zo SŠ v Komárne. V kategórii od 11 do 13 rokov na troch popredných priečkach skončili Kristián Karvai zo SŠ internátnej v Nitre, Annmária Lakatosová zo ŠZŠ s vyučovacím jazykom maďarským v Komárne a Martin Boratko zo ZUŠ v Partizánskom. Nikoleta Lakatošová zo SŠI v Nitre, Tomáš Malár zo ŠZŠ s MŠ v Hlohovci a Mátyás Bognár zo SŠ Gyulu Szabóa v Dunajskej Strede zvíťazili v kategórii súťažiacich nad 14 rokov.
Ceny poroty v jednotlivých kategóriách dostali Peter Paulovič zo špeciálnej ZŠ v Komjaticiach, Erik Ravasz zo ŠZŠ v Kolárove a Ján Šmída zo SŠI v Bratislave.
Prvú cenu v kategórii najstarších detí získala 18-ročná Nikoleta Lakatošová zo SŠI v Nitre za vyšívaný obrázok. „Vymyslela som si dom, rada maľujem a vyšívam domy aj zvieratká, napríklad sliepky, alebo mačky,“ povedala Nikoleta.
Projekt pre autistov
Stanislava Batelová Michalčeková celý svoj život žila a tvorila v Nitre, svojom rodnom meste. Za štvrťstoročie svojej profesionálnej činnosti na slovenskej výtvarnej scéne sa prezentovala asi 30 výstavami na Slovensku i v zahraničí. V jej tvorbe dominovala olejomaľba, diela v technike pastelu a ako jedna z mála umelcov sa venovala autorsky ručne tkanej tapisérii, ktorá jej získala uznanie aj za hranicami.
Cena akademickej maliarky sa v histórii mesta po prvýkrát udeľovala v roku 2010. Umelkyňa veľmi obetavo pracovala pre deti postihnuté autizmom, bola prvou podpredsedníčkou Klubu rodičov autistických detí. Rovnakou diagnózou trpí aj jej dcéra Miška, ktorá kráča v maminých šľapajách a venuje sa výtvarnej tvorbe.
Batelová Michalčeková bola hlavnou iniciátorkou pilotného projektu pomoci ľuďom postihnutých autizmom v Nitre, ktorý vypracovala s niekdajším predsedom klubu Róbertom Mikulášikom. Vďaka projektu bol v septembri 2010 vybudovaný a otvorený prvý denný stacionár pre autistov v našom kraji. Žiaľ, výtvarníčka sa už toho nedožila, zomrela nečakane 24. decembra 2009. Cieľom projektu, ktorý pokračuje aj v ďalších rokoch, je vybudovať v Nitre centrum, ktoré by autistom od detstva až po dospelý vek poskytovalo komplexné služby. To bol veľký sen výtvarníčky, ktorý vysnívala nielen pre svoju dcéru, ale aj pre ostatných ľudí postihnutých autizmom.

.