Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Hlavný kontrolór upozornil radnicu, aby zvážila ďalšie zadlžovanie mesta

Mesto Vráble hospodárilo vlani s vyrovnaným rozpočtom.

Ilustračné fotoIlustračné foto(Zdroj: SME/Ján Krošlák)

VRABLE. Mesto hospodárilo vlani s vyrovnaným rozpočtom. Vyplýva to zo záverečného účtu, ktorý zverejnila radnica. Pôvodný rozpočet mesta počítal s príjmami i výdavkami v celkovej hodnote 5.818.954 eur. Po viacerých rozpočtových opatreniach sa napokon príjmová i výdavková časť zvýšila na sumu 6.640.436 eur.

Najvyššou príjmovou položkou mesta bol výnos dane z príjmov fyzických osôb, ktorý do mestskej pokladne priniesol o vyše 200.000 eur viac ako v roku 2014. Celkový objem týchto zdrojov bol 2.366.719,14 eura. Druhým najväčším príjmom bežného rozpočtu boli výnosy dane z nehnuteľnosti, ktoré dosiahli sumu 870.000 eur. V rámci nedaňových príjmov sa radnici vlani podarilo do rozpočtu získať viac ako 680.000 eur, ďalších vyše 245.000 eur tvorili príjmy z finančných operácií.

Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci výdavkov šlo z mestskej pokladne najviac financií na zabezpečenie činností, ktoré mestu vyplývajú zo zákona o obecnom zriadení. Bežné výdavky radnice dosiahli celkovú sumu 3.237.345,15 eura. Mesto Vráble z nich uhradilo výdavky na zabezpečenie prevádzky mestského úradu, činnosti matriky, spoločného obecného úradu, materských škôl, opatrovateľskej služby, výdavky na energie, na odvoz odpadov, údržbu verejnej zelene, verejné osvetlenie, pozemné komunikácie, čistenie verejného priestranstva, nakladanie s komunálnym odpadom, na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, na organizovanie kultúrnych a športových podujatí a ďalších činností, uvádza sa v záverečnom účte.

Kapitálové výdavky mesta boli čerpané v celkovej sume 389.569, 29 eura. Najvyššia čiastka z tejto sumy v hodnote 74.156,33 eura šla na vybudovanie multifunkčného ihriska v mestskej časti Horný Ohaj.

Časť výdavkov mesta smeruje aj na splátky úverov. Ku koncu roka 2015 bol stav dlhu na úrovni 1.809.726 eura, k tejto sume treba ešte pripočítať nesplatené pôžičky zo Štátneho fondu rozvoja bývania v hodnote 1.688.712 eur.

Podľa slov hlavného kontrolóra Róberta Chudého úverová zaťaženosť mesta neprekračuje zákonom stanovenú mieru, zároveň však upozornil na rast splátok úverov a dlhodobých záväzkov. Ich splácanie významnou mierou zaťažuje a bude zaťažovať rozpočet mesta na jeho výdavkovej strane. Napriek splneniu zákonnej podmienky na prijímanie návratných zdrojov financovania upozorňujem, s ohľadom na stav dlhovej služby a vývoj rozpočtového hospodárenia mesta, na potrebu prehodnotiť do budúcnosti zvyšovanie dlhového zaťaženia mesta, uviedol Chudý vo svojom stanovisku k záverečnému účtu mesta Vráble.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Muž na Orave prišiel o život, narazil na snežnom skútri do trafostanice

Vodič z Rabčíc nezvládol riadenie a narazil do trafostanice.

Už ste čítali?

Voľby 2020