NITRA. Rolfesova baňa je geologický unikát v centre Nitry, ktorý má už desiatky rokov problém s eróziou. Prvý projekt, ktorý ju mal zastaviť, je zo sedemdesiatych rokov. Nikdy sa nerealizoval.
Skalný masív sa tak ďalej rozpadá, ulica nad baňou je už piaty rok uzavretá. Jej časť sa prepadla. Situácia je vážna, spomína sa aj v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja Nitry, ktorý v marci schválili poslanci. V materiáli sa doslova píše, že rozpad skalného masívu ohrozuje obyvateľov mesta.
Spevnenie svahov a protierózne opatrenia si podľa projektu vyžiadajú vyše milióna eur. Pracovníci radnice ale našli aj lacnejšie riešenie – v podobe gabiónov.


Pozemky v ohrození
„Jednotlivé úseky južnej lomovej steny možno označiť za silno až extrémne silno ohrozené eróziou, ktorej priebeh vedie k postupnému deštruovaniu strmých skalných stupňov, ich rozpadu prevažne na veľmi malé bloky,“ dočítali sme sa v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja Nitry.
Pri ďalšom postupe erózie možno očakávať ohrozenie ďalších desať až dvadsať metrov pozemkov. Už teraz je priepasť v tesnej blízkosti rodinných domov, jeden stojí tesne na jej okraji .
Mesto má od roku 2008 vypracovanú projektovú dokumentáciu na spevnenie svahov bane, stálo by to vyše milióna eur. Peniaze chce získať v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.
„Vzhľadom na finančne nákladný projekt zvažujeme aj jeden lacnejší variant, a tým je zastabilizovanie postupne sa rozpadajúcich svahov zo strany Fabrickej a Braneckého ulice gabiónmi,“ povedal Pavol Jakubčin, vedúci odboru komunálnych činností na radnici.
Gabióny (kameňokoše podobné tým, čo stoja pred Tescom) by mali svahy zastabilizovať a zároveň by podľa Jakubčina ponechali prostrediu čiastočne prírodný charakter. Ide o konštrukcie, ktoré tvorí drôtená sieť naplnená kameňmi.
„Kameň je v bani doma,“ poznamenal Jakubčin.

Plot chráni pred pádom
Rolfesova baňa, známa aj ako Nitriansky dolomitový lom, je chránená prírodná pamiatka od roku 1982. Šedý ramsauský dolomit a vápenec sú staré vyše 200 miliónov rokov. Neobvyklé je, že sa útvar nachádza prakticky v centre mesta medzi domami a panelákmi.
Mesto sa na stabilizáciu svahov opakovane pokúšalo získať peniaze, no neúspešne. „Do dnešného dňa nebola vyhlásená výzva na projekty s podobnou problematikou z akýchkoľvek fondov,“ povedal vedúci odboru.
Svah treba stabilizovať najmä zo strany Fabrickej ulice, ktorá je už roky uzavretá, mesto tam osadilo plot. „Oplotenie, samozrejme, nevyrieši stabilizáciu svahu, ale ochráni pred pádom do Rolfesovej bane. Postup zvetrávania nie je taký rýchly, aby sa muselo každý rok premiestňovať, takže jeho inštalovanie má zmysel,“ povedal Jakubčin.

Mloky aj lietadlo
Mesto dáva areál bane minimálne dvakrát ročne vyčistiť a odstraňuje aj náletové dreviny, ktoré sa podieľajú na porušení stability svahov.
Ak sa podarí baňu stabilizovať, má sa využívať na rekreačné a kultúrno–športové účely. „Štúdia vypracovaná v roku 1994 je napriek časovému odstupu stále svojím obsahom aktuálna a korešponduje s hore uvedeným smerovaním,“ informoval Jakubčin.
Aj teraz viacerí Nitrania využívajú areál na prechádzky a relax. „V daždivejších rokoch sme tam zaznamenali aj výskyt mlokov, ktorým sme pri deficite zrážok s pomocou hasičov dovážali vodu, aby prežili. Podložie sa ale v tom mieste narušilo a vodu sme tam nevedeli dlhšie udržať.“
Mnohí si pamätajú, že pred desiatkami rokov bolo v Rolfesovej bani lietadlo, ktoré tam priviezli vtedajšie Technické služby v rozobratom stave zo Sliača.
„Mechanik, ktorý ho pomaly skladal, v ňom vtedy aj spával. Možno by stálo za úvahu niečo podobné tam znovu osadiť. Obávam sa ale, že vzhľadom na výkupnú cenu železa a prísne normy na bezpečnosť detských ihrísk by to už asi nešlo,“ zauvažoval Jakubčin.




