Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Skalný masív v centre Nitry sa rozpadá. Pomôžu kameňokoše?

Erózia postupuje. Prepadla sa aj časť ulice nad baňou.

Časť betónových zábran nad baňou sa prepadla. Nad nimi je ešte plot. Časť betónových zábran nad baňou sa prepadla. Nad nimi je ešte plot. (Zdroj: mh)

NITRA. Rolfesova baňa je geologický unikát v centre Nitry, ktorý má už desiatky rokov problém s eróziou. Prvý projekt, ktorý ju mal zastaviť, je zo sedemdesiatych rokov. Nikdy sa nerealizoval.

Skalný masív sa tak ďalej rozpadá, ulica nad baňou je už piaty rok uzavretá. Jej časť sa prepadla. Situácia je vážna, spomína sa aj v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja Nitry, ktorý v marci schválili poslanci. V materiáli sa doslova píše, že rozpad skalného masívu ohrozuje obyvateľov mesta.

Spevnenie svahov a protierózne opatrenia si podľa projektu vyžiadajú vyše milióna eur. Pracovníci radnice ale našli aj lacnejšie riešenie – v podobe gabiónov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Pozemky v ohrození

„Jednotlivé úseky južnej lomovej steny možno označiť za silno až extrémne silno ohrozené eróziou, ktorej priebeh vedie k postupnému deštruovaniu strmých skalných stupňov, ich rozpadu prevažne na veľmi malé bloky,“ dočítali sme sa v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja Nitry.

Pri ďalšom postupe erózie možno očakávať ohrozenie ďalších desať až dvadsať metrov pozemkov. Už teraz je priepasť v tesnej blízkosti rodinných domov, jeden stojí tesne na jej okraji .

Mesto má od roku 2008 vypracovanú projektovú dokumentáciu na spevnenie svahov bane, stálo by to vyše milióna eur. Peniaze chce získať v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.

„Vzhľadom na finančne nákladný projekt zvažujeme aj jeden lacnejší variant, a tým je zastabilizovanie postupne sa rozpadajúcich svahov zo strany Fabrickej a Braneckého ulice gabiónmi,“ povedal Pavol Jakubčin, vedúci odboru komunálnych činností na radnici.

Gabióny (kameňokoše podobné tým, čo stoja pred Tescom) by mali svahy zastabilizovať a zároveň by podľa Jakubčina ponechali prostrediu čiastočne prírodný charakter. Ide o konštrukcie, ktoré tvorí drôtená sieť naplnená kameňmi.

„Kameň je v bani doma,“ poznamenal Jakubčin.

Plot chráni pred pádom

Rolfesova baňa, známa aj ako Nitriansky dolomitový lom, je chránená prírodná pamiatka od roku 1982. Šedý ramsauský dolomit a vápenec sú staré vyše 200 miliónov rokov. Neobvyklé je, že sa útvar nachádza prakticky v centre mesta medzi domami a panelákmi.

Mesto sa na stabilizáciu svahov opakovane pokúšalo získať peniaze, no neúspešne. „Do dnešného dňa nebola vyhlásená výzva na projekty s podobnou problematikou z akýchkoľvek fondov,“ povedal vedúci odboru.

Svah treba stabilizovať najmä zo strany Fabrickej ulice, ktorá je už roky uzavretá, mesto tam osadilo plot. „Oplotenie, samozrejme, nevyrieši stabilizáciu svahu, ale ochráni pred pádom do Rolfesovej bane. Postup zvetrávania nie je taký rýchly, aby sa muselo každý rok premiestňovať, takže jeho inštalovanie má zmysel,“ povedal Jakubčin.

Mloky aj lietadlo

Mesto dáva areál bane minimálne dvakrát ročne vyčistiť a odstraňuje aj náletové dreviny, ktoré sa podieľajú na porušení stability svahov.

Ak sa podarí baňu stabilizovať, má sa využívať na rekreačné a kultúrno–športové účely. „Štúdia vypracovaná v roku 1994 je napriek časovému odstupu stále svojím obsahom aktuálna a korešponduje s hore uvedeným smerovaním,“ informoval Jakubčin.

Aj teraz viacerí Nitrania využívajú areál na prechádzky a relax. „V daždivejších rokoch sme tam zaznamenali aj výskyt mlokov, ktorým sme pri deficite zrážok s pomocou hasičov dovážali vodu, aby prežili. Podložie sa ale v tom mieste narušilo a vodu sme tam nevedeli dlhšie udržať.“

Mnohí si pamätajú, že pred desiatkami rokov bolo v Rolfesovej bani lietadlo, ktoré tam priviezli vtedajšie Technické služby v rozobratom stave zo Sliača.

„Mechanik, ktorý ho pomaly skladal, v ňom vtedy aj spával. Možno by stálo za úvahu niečo podobné tam znovu osadiť. Obávam sa ale, že vzhľadom na výkupnú cenu železa a prísne normy na bezpečnosť detských ihrísk by to už asi nešlo,“ zauvažoval Jakubčin.

 

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020