NITRA. Univerzita Konštantína Filozofa je šiestou najlepšou vysokou školou v krajine. Súčasne patrí medzi desať percent najvýkonnejších vysokých škôl na svete.
Také sú výsledky prestížneho rebríčka, ktorý hodnotil dve tisícky univerzít na celom svete.
Nitrianska univerzita na 1 853. mieste
Medzinárodný rankingový systém URAP každoročne zverejňuje rebríček najlepších dvetisíc vysokých škôl, ktoré predstavujú desať percent najvýkonnejších vysokých škôl na svete. Prvý raz rebríček zostavili v roku 2009 na Middle East Technical University v tureckej Ankare.
Medzi hlavné kritérium rebríčka URAP patrí počet vedeckých článkov kombinovaný s počtom citovania prác vedcov. "Do úvahy sa berie aj vedecká produktivita a význam časopisov, v ktorých sú uverejnené vedecké štúdie a ich citovanosť. K dôležitým faktorom v meraní patrí aj miera medzinárodnej spolupráce danej univerzity s inými zahraničnými univerzitami, čo je vyjadrené celkovým počtom publikácií, ktoré sú výsledkom tejto spolupráce," povedala Jana Krajčovičová z UKF.
Podľa aktuálneho hodnotenia rebríčka URAP 2015-2016 je UKF jednou zo šiestich najlepších slovenských vysokých škôl.
Na prvom mieste v rámci Slovenska sa umiestnila Univerzita Komenského v Bratislave. Druhú priečku obsadila Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Nasledujú technicky orientované univerzity v Bratislave a v Košiciach, piata je Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave a šiesta Univerzita Konštantína Filozofa.
Nitrianska UKF sa celosvetovo umiestnila na 1 853. mieste. Z prvej šestice top slovenských univerzít, ktorý určil tento rebríček, je na tom celosvetovo najlepšie Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá sa dostala do top päťstovky a skončila na 494. mieste. Zvyšných päť najlepších slovenských vysokých škôl skončilo celosvetovo v rozmedzí medzi 1 003. miestom a 1 853. miestom.
UKF sa teraz vie porovnať s podobnými univerzitami
Hodnotenie vychádza z výsledkov, ktoré univerzity dosiahli v rokoch 2014-2015. Zameriavalo sa hlavne na výkon vysokých škôl v oblasti výskumu.
Celkový výkon sa hodnotí na základe šiestich ukazovateľov výkonu, pričom publikácie tvoria základ metodiky hodnotenia. Medzi hlavné ukazovatele patria kvalita a množstvo publikácií, kvalita a množstvo citácií, medzinárodný výskum a spolupráca v rámci medzinárodného výskumu.
Rebríček hodnotí 2 500 vysokých škôl sveta s najvyšším počtom publikácií, z ktorých zostavuje poradie najlepších 2000.
Na UKF rebríček vyvolal vlnu nadšenia. "Neviem posúdiť, do akej miery tieto hodnotenia vnímajú študenti a potenciálni uchádzači, ale pre nás je to užitočná a hlavne pozitívna a inšpirujúca informácia," povedal rektor Ľubomír Zelenický.
Zdôvodnil to tým, že škola sa teraz vie konfrontovať s univerzitami s podobným zameraním a kapacitou nielen na Slovensku a v okolitých krajinách, ale aj v skupine dvoch tisícok univerzít z celého sveta, ktoré sa do hodnotenia 'zmestili'.
"Je to tiež povzbudivý a motivujúci prvok v našom snažení, ktorý hovorí, že naše výsledky a smerovanie sú medzinárodne porovnateľné, najmä keď verdikt Akreditačnej komisie nebol jednoznačne pozitívny," povedal rektor. Narážal na informácie, ktoré odzneli vlani na jeseň po komplexnej akreditácii a hovorili o tom, že až piatim univerzitám, vrátane UKF, hrozí strata titulu univerzita. UKF už nedostatky, ktoré jej vyčítala komisia, odstránila.
Fakulty samostatne nehodnotia
Rektor pripomenul, že hodnotenie sa sústredí na výkon vo vedecko-výskumnej činnosti či na zahraničné publikácie a citácie.
"Toto sú oblasti, ktorým sa venujeme dlhodobo a systémovo, tu sme dosiahli výborné a niekde aj nadštandardné výsledky," povedal Zelenický.
Problematiku študijných programov, napríklad koeficienty či otázku garantov, tieto hodnotenia nesledujú. Rovnako rebríček nehodnotil výkon jednotlivých fakúlt, ktorých má UKF päť.
Vlani bola UKF v rovnakom rebríčku dokonca štvrtou najlepšou univerzitou na Slovensku.