Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

UKF je medzi šiestimi najlepšími univerzitami u nás, ukázal rebríček

Rebríček medzi slovenskými vysokými školami vedie Univerzita Komenského v Bratislave. V prvej šestke sú popri nitrianskej univerzite technicky či medicínsky zamerané školy.

UKF je šiestou najlepšou univerzitou u nás.UKF je šiestou najlepšou univerzitou u nás.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO: Tomáš Holúbek)

NITRA. Univerzita Konštantína Filozofa je šiestou najlepšou vysokou školou v krajine. Súčasne patrí medzi desať percent najvýkonnejších vysokých škôl na svete.

Také sú výsledky prestížneho rebríčka, ktorý hodnotil dve tisícky univerzít na celom svete.

Nitrianska univerzita na 1 853. mieste

Medzinárodný rankingový systém URAP každoročne zverejňuje rebríček najlepších dvetisíc vysokých škôl, ktoré predstavujú desať percent najvýkonnejších vysokých škôl na svete. Prvý raz rebríček zostavili v roku 2009 na Middle East Technical University v tureckej Ankare.

Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi hlavné kritérium rebríčka URAP patrí počet vedeckých článkov kombinovaný s počtom citovania prác vedcov. "Do úvahy sa berie aj vedecká produktivita a význam časopisov, v ktorých sú uverejnené vedecké štúdie a ich citovanosť. K dôležitým faktorom v meraní patrí aj miera medzinárodnej spolupráce danej univerzity s inými zahraničnými univerzitami, čo je vyjadrené celkovým počtom publikácií, ktoré sú výsledkom tejto spolupráce," povedala Jana Krajčovičová z UKF.

Podľa aktuálneho hodnotenia rebríčka URAP 2015-2016 je UKF jednou zo šiestich najlepších slovenských vysokých škôl.

Na prvom mieste v rámci Slovenska sa umiestnila Univerzita Komenského v Bratislave. Druhú priečku obsadila Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Nasledujú technicky orientované univerzity v Bratislave a v Košiciach, piata je Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave a šiesta Univerzita Konštantína Filozofa.

Nitrianska UKF sa celosvetovo umiestnila na 1 853. mieste. Z prvej šestice top slovenských univerzít, ktorý určil tento rebríček, je na tom celosvetovo najlepšie Univerzita Komenského v Bratislave, ktorá sa dostala do top päťstovky a skončila na 494. mieste. Zvyšných päť najlepších slovenských vysokých škôl skončilo celosvetovo v rozmedzí medzi 1 003. miestom a 1 853. miestom.

UKF sa teraz vie porovnať s podobnými univerzitami

Hodnotenie vychádza z výsledkov, ktoré univerzity dosiahli v rokoch 2014-2015. Zameriavalo sa hlavne na výkon vysokých škôl v oblasti výskumu.

Celkový výkon sa hodnotí na základe šiestich ukazovateľov výkonu, pričom publikácie tvoria základ metodiky hodnotenia. Medzi hlavné ukazovatele patria kvalita a množstvo publikácií, kvalita a množstvo citácií, medzinárodný výskum a spolupráca v rámci medzinárodného výskumu.

Rebríček hodnotí 2 500 vysokých škôl sveta s najvyšším počtom publikácií, z ktorých zostavuje poradie najlepších 2000.

Na UKF rebríček vyvolal vlnu nadšenia. "Neviem posúdiť, do akej miery tieto hodnotenia vnímajú študenti a potenciálni uchádzači, ale pre nás je to užitočná a hlavne pozitívna a inšpirujúca  informácia," povedal rektor Ľubomír Zelenický.

Zdôvodnil to tým, že škola sa teraz vie konfrontovať s univerzitami s podobným zameraním a kapacitou nielen na Slovensku a v okolitých krajinách, ale aj v skupine dvoch tisícok univerzít z celého sveta, ktoré sa do hodnotenia 'zmestili'.

"Je to tiež povzbudivý a motivujúci prvok v našom snažení, ktorý hovorí, že naše výsledky a smerovanie sú medzinárodne porovnateľné, najmä keď verdikt Akreditačnej komisie nebol jednoznačne pozitívny," povedal rektor. Narážal na informácie, ktoré odzneli vlani na jeseň po komplexnej akreditácii a hovorili o tom, že až piatim univerzitám, vrátane UKF, hrozí strata titulu univerzita. UKF už nedostatky, ktoré jej vyčítala komisia, odstránila.

Fakulty samostatne nehodnotia

Rektor pripomenul, že hodnotenie sa sústredí na výkon vo vedecko-výskumnej činnosti či na zahraničné publikácie a citácie.

"Toto sú oblasti, ktorým sa venujeme dlhodobo a systémovo, tu sme dosiahli výborné a niekde aj nadštandardné výsledky," povedal Zelenický.

Problematiku študijných programov, napríklad koeficienty či otázku garantov, tieto hodnotenia nesledujú. Rovnako rebríček nehodnotil výkon jednotlivých fakúlt, ktorých má UKF päť.

Vlani bola UKF v rovnakom rebríčku dokonca štvrtou najlepšou univerzitou na Slovensku.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Muž na Orave prišiel o život, narazil na snežnom skútri do trafostanice

Vodič z Rabčíc nezvládol riadenie a narazil do trafostanice.

Už ste čítali?

Voľby 2020