NITRA. Radnica chce humanizovať Svätoplukovo námestie. Tento zámer sa stal súčasťou Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta, ktorý v marci schválili poslanci.
Námestie má byť v budúcnosti vyrovnané. S dostavbou sa neuvažuje.

Miesto stretnutí
„Humanizácia Svätoplukovho námestia by mala zahŕňať celkové riešenie v súčasnom rozsahu, a to hlavne elimináciu súčasného „pahorku“ s fontánou,“ tlmočil nám vyjadrenie mesta Andrej Jančovič.
Na vyrovnanom námestí má byť nová dlažba, nový mobiliár a drobná architektúra, uvažuje sa aj s fontánou. Zeleň má byť rozmiestená inak, má zaberať väčšiu plochu. Cieľom je dosiahnuť, aby sa námestie stalo „miestom stretnutia a pohodového zastavenia obyvateľov aj návštevníkov – s priamym výhľadom na hradný areál“.
Humanizácia zahŕňa aj umiestnenie prekrytej plochy vo východnej časti námestia pre potreby spoločensko-kultúrnych aktivít.
„Námestie pred divadlom je potrebné poňať ako verejný priestor so zeleňou, lavičkami a podobne,“ dodal Jančovič.
Aktuálne mesto rieši potrebu osadiť na námestí pódium pre kultúrne akcie, bude sa uchádzať o dotáciu z eurofondov. Presné miesto, kde má pódium stáť, stále nevybrali.

Komu patria pozemky?
V rozpočte mesta sa s investíciou do humanizácie zatiaľ nepočíta, a to ani v najbližších rokoch.
„Riešenie by bolo možné v spolupráci mesta, vyššieho územného celku, respektíve zo zdrojov z eurofondov,“ vyjadrili sa na radnici.
Termín, kedy by sa mohlo začať s úpravami, nie je známy. „Nie je stanovený časový harmonogram, nakoľko plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja je výhľadový strategický dokument až do roku 2025,“ zdôvodnili na radnici.
Pozemky na námestí patria podľa odboru majetku trom subjektom: mestu (9 510 metrov štvorcových), samosprávnemu kraju (9 825 metrov štvorcových) a malá časť je vo vlastníctve bývalého hlavného architekta Dezidera Priklera (334 metrov štvorcových).

Dostavbu odmietli
Dostavbu námestia odmietli poslanci už v roku 2013, keď schválili územný plán centrálnej mestskej zóny. Odmietli tak akceptovať výsledky urbanisticko-architektonickej súťaže z roku 2009.
Víťazný návrh od Michala Bogára a spol., ktorý získal odmenu 9 958 eur, počítal s vyrovnaním terénu námestia a tromi novými budovami. Jedna mala stáť medzi divadlom a historickou radnicou, dve ďalšie na pozemkoch zo strany Mostnej ulice. Mali mať najviac štyri nadzemné podlažia, aby sa zachoval pohľad na panorámu hradného kopca, ktorý sa otvoril po zbúraní pôvodného námestia v 80. rokoch.
Z 29 návrhov, ktoré boli prihlásené do súťaže, len jediný neuvažoval s dostavbou.

