NITRA. V jazere v nitrianskom parku žijú korytnačky písmenkové, najväčšie jedince merajú aj vyše tridsať centimetrov. Niektorých rybárov to hnevá, pretože im žerú ryby.
Korytnačky vypustili do jazera ľudia, ktorí sa ich chceli zbaviť. Keďže ide o invázny druh, legislatíva ich dovoz a chov u nás už pred rokmi zakázala.

Vyhrievajú sa pred aulou
„Zákaz od minulého roka platí pre celý rod korytnačiek Trachemys,“ hovorí Róbert Kirchner, šéf univerzitného vivária, v ktorom majú aktuálne vyše sedemdesiat korytnačiek. Z toho je vyše päťdesiat písmenkových. Väčšinu z nich vyhodili pôvodní majitelia.
Pred týždňom všetky vodné korytnačky premiestnili do bazéna pred aulou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, kde zostanú až do októbra – novembra. Keď svieti slnko, vylezú z vody a vyhrievajú sa. Pre verejnosť sa stali atrakciou.


Predaj je zakázaný
„Keď si ľudia pred rokmi kupovali korytnačky písmenkové, boli veľké ako päťkorunáčka a stáli päťdesiat korún,“ hovorí Kirchner.
Postupne dorástli v našich podmienkach do dĺžky 25 až 35 centimetrov a mnohí sa ich radšej zbavili – neraz tak, že ich vypustili do voľnej prírody. Tam tento invázny druh likviduje prirodzené biotopy a vytláča našu pôvodnú korytnačku močiarnu.
„Ak už majitelia nemajú záujem o chov tohto druhu, mali by korytnačku umiestniť do odbornej inštitúcie, akou sú zoologické záhrady, prípadne aj naše vivárium. Predať takéto korytnačky je zakázané, rovnako sa nesmú vypustiť do prírody,“ radí Kirchner.

Odvážali ich do ZOO
Korytnačky písmenkové sa podľa informácií z internetu vyskytujú najmä v blízkosti veľkých miest, spomína sa aj Nitra. Súvisí to s tým, že ich vypustili chovatelia.
„Na Hangócke v parku žijú korytnačky písmenkové už dosť dlho, bez problémov tu prezimujú. Pre človeka nie sú nebezpečné, ale ide o invázny druh, ktorý je nebezpečný pre rôzne druhy rýb, je schopný napadnúť aj kačice,“ poznamenal Kirchner.
Dodal, že naše živočíchy nie sú zvyknuté na takýto druh predátora: „Čím menší biotop, tým horšie to dopadne.“ Korytnačky písmenkové sa pritom môžu dožiť aj sedemdesiat rokov.
V súčasnosti je už situácia pokojnejšia, no pred rokmi vyhadzovali majitelia korytnačky vo veľkom. V tom lepšom prípade ich zaniesli do vivária, alebo ich len tak vypustili do bazéna pred aulou. Pracovníci univerzity ich potom prevážali do bojnickej ZOO.