GALANTA. V utorok 19. apríla sa zišli galantskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí. Termín nebol náhodný. Pred tromi mesiacmi, presne 20. januára, odvolal primátor mesta dozornú radu Galandie. Hrozilo, že spoločnosť bude vymazaná z obchodného registra.
Užívateľom Galandie je mesto, nie spoločnosť
Na túto skutočnosť upozornil poslanec mesta František Gaulieder, podľa ktorého zároveň hrozilo, že sa budú musieť vrátiť dotácie z eurofondov vo výške štyroch miliónov eur. „Galandia by sa mohla dostať do problémovej situácie. Snažil som sa predísť tomu, aby mal niekto príčinu zrušiť spoločnosť Galandia, s. r. o.,“ odpovedal primátor Galanty na otázku poslanca, aký je skutočný dôvod zvolania mimoriadneho zastupiteľstva a dodal, že nemá vedomosť o tom, že by bola nejaká spoločnosť týmto spôsobom vymazaná.
Podľa Pašku je však poslancova informácia o hrozbe vrátenia peňazí nepravdivá. Majetok Galandie nie je podľa primátora totiž naviazaný na eurofondy. Ich užívateľom je mesto Galanta. „Pokiaľ nezačneme kúpalisko prevádzkovať a nebudeme plniť určené normy, vtedy nám hrozí vrátenie fondov,“ uviedol Paška.
Primátor navrhol spoločníka z jeho firiem
Pred voľbou poslanecký zbor odhlasoval, že dozorná rada bude mať troch členov a jej voľba bude tajná. Za členov boli dva návrhy. Prvý dal František Gaulieder, ktorý navrhol trojicu poslancov Barcziho, Koleka a Psotu. Paradoxne, spomínaná trojica tvorila dozornú radu aj pred 20. januárom, keď ich z tejto pozície odvolal primátor Paška.

Druhý návrh dal šéf galantskej radnice, ktorý navrhol kvarteto v zložení – Štefan Marczibányi, Augustín Popluhár, Roman Pavčo a Juraj Srnka. Všetci sú podľa Pašku odborníkmi a termálnemu kúpalisku chcú pomôcť.
Jeho výber spochybnili okamžite poslanci. „Zabudli ste pripomenúť, že pán Marczibányi je spoločníkom a ekonómom vo vašich firmách,“ povedal poslanec Gaulieder, ktorého doplnil Biró. „Predkladáte spoločníka z Vašich firiem. vy sám si robíte zle. Kde je tá hranica, kde si uvedomíte, že takto ta ďalej už nejde? Ja môžem nad vami vysloviť už len ľútosť, toto už je príliš,“ povedal poslanec na margo návrhu primátora.
„Konám s najčistejším vedomím a svedomím. K spomínaným štyrom ľuďom mám veľmi veľkú dôveru. Nie sú v konflikte záujmov, sú to mimoriadne zdatní ekonómovia a takíto nám v dozornej rade chýbali. Nejde o žiadny môj súkromný záujem,“ odpovedal Paška.
Zvolení boli jednohlasne
V tajnej voľbe boli napokon za členov zvolení traja zástupcovia poslancov. Zo 16 hlasujúcich dostali 16 hlasov.
Po voľbe riešili poslanci s primátorom opäť raz otázku, kto je valným zhromaždením. Členov dozornej rady totiž musí najprv zvoliť poslanecký zbor a valné zhromaždenie ich potom schváli. Primátor Galanty na zasadnutí vyhlásil, že schválené uznesenie ešte v ten deň podpíše, ale pošle ho aj na obchodný súd do Trnavy, ktorý rozhodnutie mestského zastupiteľstva zapíše.