NITRA. Na naštudovaní svojej poslednej premiéry tejto sezóny intenzívne pracujú v Divadle Andreja Bagara. V celoslovenskej premiére 10. júna v Štúdiu DAB uvedú hru britského autora Marka Haddona a britského dramatika Simona Stephensa Podivný prípad so psom. Divákom predostrie humorný a zároveň dojímavý príbeh pätnásťročného, autizmom postihnutého Christophera, najmladšieho detektíva v histórii, ktorý je neobyčajne nadaný, citlivý, mimoriadne vyniká v matematike, ale nerozumie ľudským citom dospelých a v každodennom svete je stratený.
Hra s vtipom aj posolstvom
Réžie predstavenia sa ujala Soňa Ferancová. Hlavný hrdina - autista Christopher sa podľa nej vymyká z bežného priemeru. Vďaka svojej psychickej poruche má zvláštny pohľad na svet, ktorý môže byť veľmi obohacujúci, keď sa človek na to pozrie z určitého uhla pohľadu. „Chlapec sa dostáva do situácií, ktoré sú vážne, ale zároveň aj smiešne. Preto by som bola veľmi rada, keby sa nám podarilo urobiť inscenáciu vtipnú, sviežu, na ktorej sa budú môcť ľudia zabaviť, zrelaxovať, ale ktorá tiež prinesie isté posolstvo, silnú myšlienku. Myslím si, že po takýchto hrách dnes diváci bažia,“ povedala Soňa Ferancová.
Knižná predloha aj jej dramatizácia získali vo svete množstvo významných ocenení. Ako režisérka priznáva, ona od hry neočakáva žiadne ceny. „V posledných rokoch sa špecializujem na komédie a tie u nás nedostávajú ocenenia. Neviem, z akého dôvodu, možno sú považované za podradnejší žáner, aj keď nechápem prečo, lebo urobiť jednu dobrú divadelnú komédiu je veľmi ťažké. To pochopí len ten, kto si to raz skúsil. Ale na druhej strane, keby nejaké ocenenie za hru prišlo, určite ho nevrátim,“ poznamenala Ferancová.
Kto je normálny? A kto nie?
Režisérka videla javiskové pracovanie tejto hry v divadle Brne, pričom publikum v sále bolo veľmi rôznorodé. „Keď sa tak nad tým zamýšľam, o čom hra je, akým spôsobom je napísaná, ako rozpráva o základných ľudských veciach a emóciách, myslím si, že sa v nej nájdu diváci rôzneho veku. Pubertiaci sa dokážu stotožniť s rovesníkom Christopherom, ľudia stredného veku dokážu súcítiť s jeho rodičmi, starších ľudí možno až dojme problematika vzťahov otec, matka a syn,“ konštatuje Ferancová. „Myslím si, že hra by sa mohla páčiť takmer každému, kto má otvorené srdce a myseľ. Koho zaujímajú príbehy zvláštnych ľudí, ktorí nám nastavujú zrkadlo a v ktorých príbehoch sa môžeme vidieť.“
Naštudovaním hry nejde režisérke o to, aby urobila nejakú odbornú analýzu poruchy autizmu. To necháva odborníkom. „Myslím si, že umelcom ani neprináleží zasahovať do „tejto vody“, aj keď si myslím, že divadlo je istým spôsobom psychoanalýza. O problematike autizmu som hovorila so svojimi kamarátmi – psychológmi a psychiatričkou, ale len v rámci súkromia. Potom som si to naštudovala na internete, kde si dnes „vygúglite“ takmer všetko do úplných podrobností,“ pokračuje Ferancová. „Ale ako hovorím, nebudeme sa v hre autizmom zaoberať do hĺbky. Skôr sa zameriame na to, aby sme našli vlastný pohľad na to, ako je jeden chlapec odlišný od toho, čo si my predstavujeme ako normál. Aj keď je veľmi diskutabilné, kto je normálny, a kto nie. U umelcov zvlášť je vítaná každá nenormálnosť, lebo práve tá je zaujímavá.“
Veci pomenúva pravými menami
V hre Podivný prípad so psom sa predstavia Tomáš Turek, Alena Pajtinková, Ján Gallovič a. h., Daniela Kuffelová, Lenka Barilíková a Peter Oszlík. Predstaviteľom 15-ročného Christophera bude Tomáš Turek. Bude to pre neho prvá veľká postava v profesionálnom divadle. „Bude to ťažká rola, ale zaujímavá, dá sa s ňou veľa pracovať, takže sa na to veľmi teším. Keď som si čítal knihu a potom aj scenár hry, ten chlapec mi bol veľmi sympatický. Mám s ním dosť spoločného, napríklad sa tiež veľa pýtam a niekedy tým ľuďom až leziem na nervy,“ hovorí s úsmevom Tomáš. „Tým, že Christopher veci pomenúva pravými menami, často dokáže zaskočiť ľudí dnešnej doby, ktorí všetko zaobaľujú. Z toho vzniká mnoho humorných situácií, ale zároveň vyjde na povrch aj veľa pravdy.“

