NITRA. Miestnosť s bielymi stenami, ktorú po obvode lemujú fotografie a koláže. Keď sa zavrú dvere, nastane tma ako v rohu.
Postupne sa rozsvieti sodíková lampa. Namiesto toho, aby bolo vidieť normálne asi ako keď sme doma a zažneme si večer svetlo, návštevníci Bunky na pešej zóne vidia inak. Biele steny sú žlté a všetko okolo čiernobiele.
Oklamané oči
Z pestrofarebne doobliekaných návštevníkov študentského experimentu sú v uzavretej miestnosti iba dvoma farbami oplývajúce postavy.
Efekt trvá necelé dve minúty. Po nich začnú ľudskému oku znovu naskakovať farby. Najskôr červená a zelená, až po nich ďalšie. "Červenú a zelenú farbu vidieť ako prvé, lebo sú najsýtejšie a najkontrastnejšie," vysvetľuje študentka Kristína Roháčeková.
Ešte zaujímavejšie ako ľudia v Bunke pôsobia vystavené fotografie. Je medzi nimi napríklad pohľad na zastavenie na kalvárii. Keď sa farebné vnímanie očí zúži iba na dve farby, snímka pôsobí zvláštne ponuro, až depresívne. S návratom normálneho videnia sa fotka obaľuje do farieb, ktoré okolo pútnického miesta hrajú presne tak, ako je to zachytené na farebnej fotografii. Návštevník experimentu s prekvapením zistí, že sa díva na jedno zo zastavení kalvárie, za ktorým práve zapadá slnko.
Projekt pripravili v rámci jedného z predmetov druháci z Katedry marketingovej komunikácie a reklamy na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Nazvali ho Experiment Y. Nápad odpozerali z umeleckého diela Room for one colour z roku 1997.
"Pôvodne to nebol experiment, ale umelecké dielo, ktoré vytvoril jeden Švéd. Z miestnosti, ktorá sa väčšinou používa ako prostriedok na ukázanie umeleckého diela, spravil samotné umelecké dielo," vysvetlili študentky návštevníkom.
Experiment ukázal, že ľudia sú si rovní
Ilúziu optického klamu v tejto podobe predviedli na Slovensku vôbec po prvý raz. Vznikla tak, že špeciálne sodíkové svetlo upevnené v strope bielej miestnosti znížilo spektrálny rozsah zraku divákov do žltej a čiernej farby. Biele steny miestnosti tak ľudské oko vnímalo ako žlté a všetky ostatné predmety v miestnosti iba čiernobielo.
Drahé sodíkové svetlo, ktoré sa kedysi využívalo v pouličnom osvetlení, sa organizátorom experimentu nezháňalo ľahko. Nakoniec ho zaobstaral švagor jednej zo študentiek, ktorý pracoval v sklade so svietidlami.
"Do experimentu sme išli s konceptom, vďaka ktorému si verejnosť mohla uvedomiť, že všetci sme si rovnocenní - a to práve vtedy, keď sa ľudia uvidia v rovnakých farbách," povedala Kristína Roháčeková. "Každý, kto vojde do našej žltej miestnosti, sa uvidí rovnako a tým si uvedomí, že predsudky voči iným sú zbytočné," povedala Alena Valentová, projektová manažérka študentského experimentu.
Prínos projektu bol tiež v tom, že študenti katedry mohli vyjadriť svoj pohľad na okolitý svet vystavenými umeleckými prácami. Tie neviseli iba v samotnej Bunke, rovnaké fotky a kreatívne výtvory rozmiestnili aj pred miestnosťou, aby si diváci mohli potvrdiť efekt experimentu.
