NITRA. Národné referenčné centrum pre zdravotnú problematiku vláknitých prachov v Nitre je jediným pracoviskom svojho druhu na Slovensku. Vzniklo tu z dôvodu, že sa v našom regióne vyrábali azbestové materiály.
Jeden závod bol v centre mesta - na Predmostí, medzi ľuďmi je známy ako "ferenitka". Bývalí zamestnanci sú dodnes pod lekárskou kontrolou.
Pracovníci centra istý čas sledovali aj úmrtné listy obyvateľov, ktorí bývali v okolí. Azbest je totiž nebezpečný karcinogén. Pre odolnosť a ohňovzdornosť sa využíval najmä v stavebníctve.

Analýzy robia aj pre verejnosť
Nitrianske národné referenčné centrum patrí pod regionálny úrad verejného zdravotníctva. Zriadilo ho ministerstvo v roku 1997. Zabezpečuje odber a analýzu vzoriek z ovzdušia a pevných materiálov, v ktorých pomocou elektrónového mikroskopu zisťuje prítomnosť anorganických vláknitých častíc (azbestové vlákna a umelé minerálne vlákna -sklenené, čadičové, keramické). Prevažujú vzorky s obsahom azbestu.
„Vlani bolo metódou elektrónovej mikroskopie vyšetrených celkovo 338 vzoriek,“ informovala Katarína Tináková z RÚVZ Nitra. Až 258 vzoriek bolo z vnútorného prostredia budov.
O analýzu môže požiadať aj verejnosť. Niektorých napríklad zaujíma, z čoho je vyrobená strecha na starej chalupe či dlažba. Poplatok za stanovenie anorganických vláknitých častíc v ovzduší je 227,27 eura, v prípade pevnej vzorky je to 151,24 eura.
Ochoreli ďalší ľudia
Niektorí Nitrania, ktorí bývajú v susedstve bývalej Ferrenitky, majú dodnes obavy z azbestu. V závode sa spracovával v rokoch 1953 až 1990, posledné zásoby vraj boli zlikvidované v roku 1998.
Pri akejkoľvek manipulácii s materiálom obsahujúcim azbest boli zamestnanci a brigádnici profesionálne exponovaní - vystavení vysokým hodnotám azbestového prachu. Jeho malé vlákna, ktoré sa dostávali do vzduchu, poškodzujú pľúca.
Ochoreli už desiatky ľudí, ktorí pracovali v azbestovocementových závodoch. Od roku 2012 doteraz sa zoznam rozšíril o ďalších dvanástich.
„Odhaduje sa, že päť percent ľudí, ktorí boli profesionálne vystavení účinkom azbestu, ochorie na azbestózu (zaprášenie pľúc) a 1-2 percentá na rakovinu pľúc,“ povedal pre naše noviny v roku 2007 vtedajší riaditeľ referenčného centra Miroslav Machata.
Hovoril aj o raritnom prípade muža, u ktorého sa vyskytol nádor pohrudnice spôsobený azbestom, hoci s azbestom nikdy nepracoval. Dvadsať rokov však žil v susedstve závodu a ako malý chlapec sa chodil hrávať na haldy azbestu. Zomrel pred štyridsiatkou.
Epidemiológovia odhadujú, že počet ochorení vyvolaných azbestom bude narastať ešte do roku 2020.
Pomôcť môže náter
Materiály, ktoré obsahujú azbest, sa nachádzajú prakticky všade okolo nás. Sú z neho najmä strechy, ale napríklad aj platne na starých balkónoch. Pred rokmi mali dokonca azbestové kvetináče na vtedajšom krajskom úrade.
Podľa odborníkov je najhoršie, ak je azbest obnažený a povrchovo neupravený. Vplyvom počasia, respektíve otrasov v ňom vzniknú mikrotrhliny, z ktorých sa uvoľňujú vlákna.
Ak nie je možné azbest odstrániť, mal by sa aspoň zakonzervovať vhodným náterom.

Musia mať povolenie
V roku 2006 vydala vláda nariadenie, ktoré zakazuje uvádzať azbest na trh a používať výrobky, ktoré ho obsahujú.
„Zákaz sa nevzťahuje na odstraňovanie azbestu alebo materiálov obsahujúcich azbest z jestvujúcich stavieb,“ pripomína Katarína Tináková.
Takúto činnosť ale môžu robiť iba organizácie, ktoré majú povolenie od Úradu verejného zdravotníctva SR v Bratislave. „Ak likvidáciu azbestových materiálov vykonávajú podľa schváleného plánu práce, výsledné testy koncentrácie azbestových vlákien neprekračujú limitnú hodnotu,“ dodala Tináková.
Odborná firma napríklad rozoberala pred rokmi pergolu na Základnej škole Tulipánová v Nitre. Azbestové materiály odstraňovali odborníci aj z nitrianskych polikliník, ktoré dalo mesto zrekonštruovať - chlapi mali na sebe špeciálne obleky a na tvári masky.
Areál továrne je pamätihodnosť
Areál bývalej továrne Ferrenit na Mostnej ulici je od roku 2010 zapísaný v evidencii pamätihodností mesta Nitry.
„Žiadna časť areálu nie je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. V súčasnosti sa takéto vyhlásenie nepripravuje,“ povedal Rudolf Viršík z Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
Prvé objekty továrne postavila firma Adolf Kramer a synovia v rokoch 1911 až 1913. „Fabriku v rokoch 1920 až 1921 firma zrekonštruovala, rozšírila a začala používať názov Ferrenit. Minimálne tri existujúce budovy vznikli v uvedenom období,“ informoval Viršík.
Celý areál poznačili v priebehu 20. storočia prestavby a dostavby, žiadny objekt sa v úplne pôvodnom stave nezachoval. (MH)