Tieto negatívne faktory nebadane, ale o to zákernejšie prispievajú k nebezpečnému znižovaniu psychickej odolnosti ľudí, k rozširovaniu stresov, pomalému zhoršovaniu zdravotného stavu a nárastu tzv. civilizačných chorôb,“ konštatuje Andrej Sándor, ktorý vypracoval zásady pre zdravé bývanie. Za najdôležitejšie považuje výber stavebnej lokality s minimálnym nálezom geopatogénnych zón. „Ak sa na parcele nachádza silná GPZ, je potrebné inštalovať veľkoplošný tienič do základu stavby, alebo technologickými úpravami harmonizovať narušené prostredie.“ Rozmery miestností radí voliť obdĺžnikové s vyšším stropom, dodržiavať by sa mali proporcie zlatého rezu 1:1,6, ktorý má harmonizujúce účinky. Poznali ho už naši predkovia.
Podlahové kúrenie Sándor neodporúča: „Je nevhodné, pretože zosilňuje vplyv geopatogénnych zón.“ Radí, aby sa používali zásadne prírodné stavebné materiály, nekontaminované chemicky alebo rádioaktívne. Prírodné látky odporúča aj pre povrchovú úpravu stien, podláh, na nábytok, a to bez lesklých lakov.
„Technické zariadenia - napríklad čerpadlo, chladnička, elektrická rozvodová skrinka - majú byť čo najďalej od miesta oddychu a práce. Ak je to možné, na noc pomocné zariadenia vypnite. Postele v spálni orientujte s hlavami na sever. Do spálne a pracovne nedávajte zrkadlo - robí odraz elektromagnetického poľa,“ informuje A. Sándor. Do postele odporúča dať vrstvu korku alebo baranej kožušiny, ktoré tlmia účinok geopatogénnych zón. Pripomína tiež, že elektrické prístroje by mali byť čo najďalej od hlavy. „Škodia i prívody vypnutých zariadení. Spánok môže narušiť aj to, ak má sused v paneláku umiestnený televízor alebo počítač na deliacej stene.“ Zdravému bývaniu pomôže, ak budú elektrické rozvody uzemnené v kovových povlakových trubkách. „Rozvod by mal byť inštalovaný paprskovito, nie po uzavretých slučkách, ktoré môžu indukciou zosilniť elektromagnetický smog.“