GALANTA. Galandii nehrozí zrútenie a jej oprava si nevyžiada milión eur. Vyplýva to z ďalšieho znaleckého posudku, ktorý predniesol poslancom znalec z odboru stavebníctva Juraj Kozakovič.
Zrútenie nehrozí
Posudok si objednal šéf pôvodného tímu Galandie Ladislav Struhár. Predchádzajúce stavebné posudky hovorili niečo úplne iné, podľa nich bola Galandia v dezolátnom stave, hrozil kolaps strechy a havária celého objektu. Hovorilo sa dokonca o tom, že opravy presiahnu milión eur.
Zaznel aj názor, či by nebolo lepšie termálne kúpalisko zbúrať. Spomínané znalecké posudky vychádzali z pôvodnej projektovej dokumentácie. Tá sa však počas realizácie stavby menila a podľa Struhára sa Galandia podľa nej nestavala.
Podľa Kozakoviča má mať termálne kúpalisko životnosť minimálne 60 rokov. Počas svojej kontroly odhalil na stavbe viaceré nedostatky, ktoré boli podľa jeho slov spôsobené slabou údržbou. „Nehrozí zrútenie, stačí opraviť, nebúrať. Stavba, ktorá má spadnúť, vyzerá ináč,“ povedal doslova Kozakovič pred mestským parlamentom.

Prvým krokom je stavebno-technický prieskum
Podľa jeho ďalších slov je potrebné urobiť stavebno-technický prieskum. Jeho cieľom je zmapovať nedostatky na kúpalisku. Následne by sa mali odstrániť a mohlo by sa pokračovať v prevádzke. Kozakovič dokonca vyčíslil a odhadol aj náklady na opravu. „Možno 100 až 150 tisíc.“ Malo by sa však začať čím skôr, aby sa stihla sezóna.
Skúsený znalec odpovedal počas zastupiteľstva na viaceré otázky poslancov a primátora. Jedna z nich bola, či by pustil v terajšej situácii ľudí do budovy. Kozakovič neodpovedal priamo, podľa neho treba ešte dorobiť chýbajúce výpočty.
Jedným z riešení, ktoré navrhol viceprimátor Zsolt Takáč, by bolo odľahčenie strechy a výmena strešnej krytiny za ľahšiu. Problémom môžu byť aj tobogány, ktoré sú vo veľmi zlom stave.
Primátor podľa poslancov nekoná v záujme mesta
V súvislosti s kauzou termálneho kúpaliska boli podané dve trestné oznámenia. Jedno podal poslanec František Gaulieder, druhé dozorná rada kúpaliska. „Treba podať trestné oznámenie na všetkých, ktorí môžu mať dočinenia s tým, že bola Galandia zle postavená,“ vyzval Zoltán Horváth a dodal, že potom by sa už nemali vracať do čias, keď sa začalo kúpalisko stavať.

Mestský parlament sa posudkom zaoberal takmer tri a pol hodiny. V závere diskusie nabrala celá kauza zaujímavý spád. „Lobujete za vyššiu sumu, nevystupujete v záujme občanov, mesta a mestskej spoločnosti,“ obvinil primátora Petra Pašku poslanec László Biró. Viacerí poslanci primátorovi vyčítali, že nepresadzuje lacnejšie a rýchlejšie riešenie, o akom hovorí posudok Juraja Kozakoviča.
Primátor Galanty sa voči tomu ohradil. „Nezaujímajú ma provízie, mojím jediným cieľom je dať Galandiu do poriadku,“ povedal na margo obvinení štatutár mesta. Podľa neho na opravu nebude stačiť 150 tisíc, ako povedal Kozakovič. „Oprava tobogánu bude stáť minimálne 200 tisíc,“ povedal Paška. Okrem toho si bude ďalšie finančné požiadavky vyžadovať oprava strešnej krytiny, výmena strešnej izolácie a ďalších vecí.
Hrozí vrátenie peňazí
Poslanci napokon rozhodli o vytvorení komisie, ktorá sa bude venovať len problematike termálneho kúpaliska. Nový prednosta Miroslav Psota navrhol, aby sa pustili do stavebno-technického prieskumu, ktorý by kvantifikoval rozsah prác. Poslanci sa s jeho názorom stotožnili a okrem toho uložili prednostovi, aby na každé rokovanie mestského parlamentu pripravil informatívnu správu o stave Galandie.
Termálne kúpalisko je zatvorené od polovice decembra, teda presne pol roka. Problémom je, že na stavbu prispela peniazmi aj Európska únia. V prípade, že mesto, ktoré je vlastníkom objektu, nedá Galandiu urýchlene do poriadku, hrozí, že bude musieť vrátiť peniaze.