Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Zrútenie Galandie nehrozí, podľa znalca ju stačí opraviť

Podľa znalca by sa mal ako prvý urobiť stavebno-technický prieskum. Na jeho základe sa určí rozsah prác, ktoré treba na termálnom kúpalisku vykonať.

Galandia má len osem rokov, podľa znalca by mali podobné stavby vydržať minimálne 60.Galandia má len osem rokov, podľa znalca by mali podobné stavby vydržať minimálne 60.(Zdroj: Ladislav Odráška)

GALANTA. Galandii nehrozí zrútenie a jej oprava si nevyžiada milión eur. Vyplýva to z ďalšieho znaleckého posudku, ktorý predniesol poslancom znalec z odboru stavebníctva Juraj Kozakovič.

Zrútenie nehrozí

Posudok si objednal šéf pôvodného tímu Galandie Ladislav Struhár. Predchádzajúce stavebné posudky hovorili niečo úplne iné, podľa nich bola Galandia v dezolátnom stave, hrozil kolaps strechy a havária celého objektu. Hovorilo sa dokonca o tom, že opravy presiahnu milión eur. 

Zaznel aj názor, či by nebolo lepšie termálne kúpalisko zbúrať. Spomínané znalecké posudky vychádzali z pôvodnej projektovej dokumentácie. Tá sa však počas realizácie stavby menila a podľa Struhára sa Galandia podľa nej nestavala.

Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Kozakoviča má mať termálne kúpalisko životnosť minimálne 60 rokov. Počas svojej kontroly odhalil na stavbe viaceré nedostatky, ktoré boli podľa jeho slov spôsobené slabou údržbou. „Nehrozí zrútenie, stačí opraviť, nebúrať. Stavba, ktorá má spadnúť, vyzerá ináč,“ povedal doslova Kozakovič pred mestským parlamentom.

Prvým krokom je stavebno-technický prieskum

Podľa jeho ďalších slov je potrebné urobiť stavebno-technický prieskum. Jeho cieľom je zmapovať nedostatky na kúpalisku. Následne by sa mali odstrániť a mohlo by sa pokračovať v prevádzke. Kozakovič dokonca vyčíslil a odhadol aj náklady na opravu. „Možno 100 až 150 tisíc.“ Malo by sa však začať čím skôr, aby sa stihla sezóna.

Skúsený znalec odpovedal počas zastupiteľstva na viaceré otázky poslancov a primátora. Jedna z nich bola, či by pustil v terajšej situácii ľudí do budovy. Kozakovič neodpovedal priamo, podľa neho treba ešte dorobiť chýbajúce výpočty.

Jedným z riešení, ktoré navrhol viceprimátor Zsolt Takáč, by bolo odľahčenie strechy a výmena strešnej krytiny za ľahšiu. Problémom môžu byť aj tobogány, ktoré sú vo veľmi zlom stave.

Primátor podľa poslancov nekoná v záujme mesta

V súvislosti s kauzou termálneho kúpaliska boli podané dve trestné oznámenia. Jedno podal poslanec František Gaulieder, druhé dozorná rada kúpaliska. „Treba podať trestné oznámenie na všetkých, ktorí môžu mať dočinenia s tým, že bola Galandia zle postavená,“ vyzval Zoltán Horváth a dodal, že potom by sa už nemali vracať do čias, keď sa začalo kúpalisko stavať.

Mestský parlament sa posudkom zaoberal takmer tri a pol hodiny. V závere diskusie nabrala celá kauza zaujímavý spád. „Lobujete za vyššiu sumu, nevystupujete v záujme občanov, mesta a mestskej spoločnosti,“ obvinil primátora Petra Pašku poslanec László Biró. Viacerí poslanci primátorovi vyčítali, že nepresadzuje lacnejšie a rýchlejšie riešenie, o akom hovorí posudok Juraja Kozakoviča. 

Primátor Galanty sa voči tomu ohradil. „Nezaujímajú ma provízie, mojím jediným cieľom je dať Galandiu do poriadku,“ povedal na margo obvinení štatutár mesta. Podľa neho na opravu nebude stačiť 150 tisíc, ako povedal Kozakovič. „Oprava tobogánu bude stáť minimálne 200 tisíc,“ povedal Paška. Okrem toho si bude ďalšie finančné požiadavky vyžadovať oprava strešnej krytiny, výmena strešnej izolácie a ďalších vecí.

Hrozí vrátenie peňazí

Poslanci napokon rozhodli o vytvorení komisie, ktorá sa bude venovať len problematike termálneho kúpaliska. Nový prednosta Miroslav Psota navrhol, aby sa pustili do stavebno-technického prieskumu, ktorý by kvantifikoval rozsah prác. Poslanci sa s jeho názorom stotožnili a okrem toho uložili prednostovi, aby na každé rokovanie mestského parlamentu pripravil informatívnu správu o stave Galandie.

Termálne kúpalisko je zatvorené od polovice decembra, teda presne pol roka. Problémom je, že na stavbu prispela peniazmi aj Európska únia. V prípade, že mesto, ktoré je vlastníkom objektu, nedá Galandiu urýchlene do poriadku, hrozí, že bude musieť vrátiť peniaze.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Do programu Mením Moje Mesto prišli takmer tri desiatky projektov

Do grantového programu prihlásili žiadatelia 29 projektov v hodnote viac ako 100-tisíc eur.

Nitriansky hrad

Kraj investuje do ciest sedem miliónov eur

Rekonštrukciou by mali prejsť aj dva mosty.

Ilustračné foto.

Krutá pravda o ViOne

Sereďou obarené Zlaté Moravce v lige nevyhrali štyri mesiace.

Pred najnižšou návštevou v Zlatých Moravciach (982 divákov) bola Sereď neraz o krok vpred, ako Filip Duranski (pri lopte) pred Markom Kelemenom (45).

Sen sa stáva skutočnosťou

Vojto Barborík opäť dokázal, že patrí medzi najlepších zápasníkov u nás. Po výhre nad nepríjemným Brazílčanom sme sa porozprávali o jeho skvelo nakopnutej kariére.

Vojto Barborík má skvelú bilanciu 12  výhier a len 1 porážka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Na námestiach v centre Martina sa zišli dva rôzne svety

V Martine bolo v piatok poobede poriadne rušno.

Už ste čítali?

Voľby 2020