NITRA. Dvaja chlapci pílili drevo, jeden z nich spadol zo stromu, druhý sa zľakol a popílil si nohu. Otec rodiny, ktorý spadol zo strechy a zlomil si kľúčnu kosť, keď to zbadala mama, dostala infarkt a deti manželského páru sú v šoku. Autohavária štvorčlennej rodiny.
Toto je iba časť simulovaných situácii, s ktorými sa minulý týždeň museli v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity popasovať družstvá prvej pomoci. Celkovo súťažilo trinásť družstiev zložených zo stredoškolákov z okresov Nitra a Zlaté Moravce.
Ľudia v šoku od havarovaného auta odídu
Úlohou študentov bolo prechádzať jednotlivými stanoviskami, z ktorých približne polovica bola súťažných a rátala sa do celkového hodnotenia, zvyšok boli informatívne stanoviská.
Družstvá prvej pomoci mladých reagovali na simulované situácie. "Základom našej súťaže je, aby to bolo akčné a reálne. Figuranti sú tak zamaskovaní, aby mali reálne znázornené zranenia, napríklad otvorenú zlomeninu. Musia sa aj realisticky správať, čiže napríklad zahrať šok," vysvetľuje Beáta Miškovičová, riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Nitre.
Študenti súťažili v päťčlenných tímoch, ku každému tímu patril aj jeden náhradník. Pri každej situácii ich sledovali odborní rozhodcovia, ktorí ich počínanie zapisovali a bodovali.
"Väčšinou sú študenti dosť dobre pripravení, takže vedia reagovať na jednotlivé situácie. Pri vyšetrovaní pacientov ale nekladú dôraz na takzvanú druhotnú kontrolu, čo je vyšetrenie od hlavy k päte, vidia len základné zranenia a to ošetria, pričom neskúmajú, či tam nie je aj niečo ďalšie, čo môže byť oveľa závažnejšie," povedala Monika Gubáňová, riaditeľka súťaže.
Upozornila tiež na to, že študenti s figurantmi akosi zabúdajú komunikovať. Pritom komunikácie je dôležitá aj pri reálnych nešťastiach. "Pri autonehodách sa bežne stáva, že účastník nehody je v šoku, vyjde z auta a odíde. Alebo dieťa, ktoré nebolo pripútané, zapadne pod sedadlo. Záchranárske tímy by teda mali by prísť na to, že pri nehode bolo o jedného človeka viac," upozorňuje Gubáňová.
Ošetrenie cudzincov
Jedno zo stanovísk, ktoré sa ale nepočítalo do bodovania, bola Erazmus párty, oslava zahraničných študentov. Mladí záchranári tu museli komunikovať s poranenými základnou angličtinou.
Ďalším bolo stanovisko, v ktorom bolo treba pomôcť dospelému človeku a dieťaťu v bezvedomí. "Treba si uvedomiť, že dieťa má odlišnosti v resuscitácii, súťažiaci si mýlia dýchanie u detí a dospelých. Mali by vedieť adekvátne privolať záchranku a urobiť adekvátnu kompresiu hrudníka," povedal Peter Zaťko, ktorý hodnotil počínanie tímov na tomto stanovisku. Problémom podľa neho býva aj to, že záchrancovia si neoveria, či je prostredie, do ktorého vstupujú, pre nich bezpečné. "Ale inak musím pochváliť, všetky tímy sú dobré," zhodnotil Peter Zaťko.
Prvou pomocou môžeme zachrániť život
Podujatie je už tretím súťažným v tomto roku. Pred pár dňami Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Nitre usporiadal súťaže mladých zdravotníkov pre žiakov prvého aj druhého stupňa základných škôl.
Cieľom podobných súťaží je motivovať študentov, aby sa neprestali venovať prvej pomoci aj po tom, čo absolvovali zdravotnícky kurz. "Zmyslom je, aby si uvedomili, že vedieť poskytnúť prvú pomoc je dôležité, lebo nikdy nevedia, kedy tým zachránia ľudský život," pripomenula Beáta Miškovičová.
Slovenský Červený kríž preto začína so vzdelávaním už tých najmenších. V júni je na programe projekt Evička nám ochorela určený pre deti v škôlkach.