Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Chodci kľučkujú medzi autami na privádzači R1, priechod zatiaľ nepovolili

Návrh, ktorý dalo mesto, polícia zamietla. Odvtedy sa problémom nikto nezaoberal.

Na frekventovanej ceste chýba priechod pre chodcov. Na frekventovanej ceste chýba priechod pre chodcov. (Zdroj: mh)

NITRA. Medzi dvomi autobusovými zastávkami vedie rušná cesta, privádzač na R1. Lemujú ho rôzne prevádzky, neďaleko sú školy. Chodník na jednej strane úplne chýba, o priechode pre chodcov môžu ľudia iba snívať. Keď vystúpia z autobusu, musia kľučkovať pomedzi autá. Ohrozujú seba aj vodičov.

Kompetentní o probléme na Cabajskej ulici veľmi dobre vedia. Napriek tomu ho doteraz nikto nevyriešil.

Vo veci sa nakoniec rozhodol osobne angažovať prednosta okresného úradu Marek Illéš. Nariadil svojmu podriadenému, aby preskúmal možnosti zriadenia priechodu pre chodcov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Chodci: Je to katastrofa

Polícia si uvedomuje, aká je dopravná situácia na uvedenom úseku zložitá. Popísala ju vo svojom stanovisku, kde zdôvodnila, prečo nesúhlasila so zriadením priechodu pre chodcov.

To bolo ešte v roku 2014, odvtedy nikto vo veci nekonal. Lenže – ľudia ponad frekventovanú cestu preletieť nedokážu, prechádzať cez ňu musia, aj keď absentuje priechod.

„Najhoršia je situácia v čase dopravnej špičky. Ráno z autobusu, ktorý prichádza od Cabaja, vystupujú študenti a doslova sa vrhajú medzi autá,“ povedala Lucia.

Na zlú situáciu poukazujú aj ďalší nespokojní občania. „Zastávka pre MHD a mimomestskú autobusovú dopravu je tam dlhé roky. Ľudia, ktorí tu vystúpia, majú veľký problém sa dostať na druhú stranu frekventovanej cesty. Po spustení výjazdu z diaľnice je to hotová katastrofa, a to nehovorím o tme,“ píše sa v podnete, ktorý sme dostali do redakcie.

Niekedy čaká aj desať minút

Kristína upozornila na problém na webe, v odkaze pre starostu: „Chýba tu priechod pre chodcov. Autá tu uháňajú niekedy aj 100 km / h. Dostať sa do práce či do školy je umenie, niekedy čakám aj 10 minút, kým ma nejaký ochotný vodič pustí. Široko – ďaleko nie je žiadny iný priechod...“

V ďalšom podnete na webe sa píše: „Neviem, či sa tu stali nehody, ale prečo čakať, keď stačí tak málo, a to spraviť priechod pre chodcov.“

Mimochodom, odpoveď na otázku, či bol chýbajúci priechod v uvedenom úseku príčinou dopravnej nehody, nepoznajú ani na polícii. Krajský dopravný inšpektorát takéto informácie neeviduje, pretože ich policajný štatistický systém neposkytuje.

Návrh mesta zamietli

Cesta druhej triedy patrí župe, v správe ju má regionálna správa a údržba ciest. Podnet na zriadenie priechodu nikdy nedala, urobilo to pred tromi rokmi mesto.

Na otázku, či sa župa angažuje v probléme, ktorý trápi občanov, sme dostali odpoveď: „Ak sme sa na jednanie prizvaní, tak sa zúčastňujeme.“

Mesto ešte v roku 2013 navrhlo, aby pri autobusových zastávkach vznikol priechod. Ako sme už spomenuli, krajský dopravný inšpektorát návrh riešenia zamietol.

„Mesto v tejto veci už nebude konať, nakoľko cestným správnym orgánom, ktorý rozhoduje o umiestnení priechodu pre chodcov, je Okresný úrad v Nitre, ktorý musí zastrešiť túto požiadavku,“ informoval Andrej Jančovič z radnice.

„KDI s navrhovanou variantou nového priechodu nesúhlasil, nakoľko priechod by svojím umiestnením nespĺňal podmienky bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, a to najmä s ohľadom na jeho nevhodné situovanie v priestore veľkého množstva vjazdov a výjazdov k existujúcim prevádzkam, kde je väčší predpoklad kolízie chodca a motorového vozidla,“ píše sa v stanovisku polície.

Intenzita premávky neustále rastie

KDI posudzoval „rozhľadové pomery, smerové vedenie komunikácie, situovanie existujúcich autobusových zastávok, trasovanie chodcov, prítomnosť chodníkov a podobne“.

Dopravný inšpektorát vo svojom stanovisku tiež zdôraznil, že ide o komunikáciu, „kde je neustále zaznamenávaná zvýšená intenzita premávky, nakoľko sa tu nachádza veľa prevádzok, rôznych firiem a v neposlednom rade cesta zabezpečuje prístup na rýchlostnú cestu R1“.

Riešenie problému s chýbajúcim priechodom však KDI nenavrhol. Poukázal, že je to plne v kompetencii cestného správneho orgánu, ktorým je okresný úrad – odbor dopravy.

Prednosta prikázal preskúmať možnosti

Na okresnom úrade sa ale absentujúcim priechodom nezaoberajú. Naposledy sa tejto téme venovali v roku 2014 – skončili, keď polícia zamietla návrh, ktorý vypracovalo mesto.

Úrad nekoná, pretože „neeviduje požiadavku k zmienenej problematike“. V podobnom duchu je aj odpoveď na otázku, prečo nebol priechod zriadený už skôr – aspoň v čase, keď sa z Cabajskej stala príjazdová cesta na rýchlostnú cestu R1: „Nebolo o zriadenie priechodu pre chodcov na ceste II/562 požiadané.“

Okresný úrad sme po týchto odpovediach opakovane kontaktovali. Citovali sme zo stanoviska dopravného inšpektorátu, podľa ktorého je „riešenie realizácie nového priechodu pre chodcov v predmetnej lokalite v plnom rozsahu v kompetenciách príslušných cestných správnych orgánov“, teda okresného úradu, odbor dopravy. Pýtali sme sa preto, či plánuje OÚ niečo iniciatívne v tejto veci urobiť.

„Na základe vašich otázok som sa začal intenzívne zaoberať týmto problémom, o ktorom som ako prednosta doteraz nevedel. Vedúcemu odboru dopravy som nariadil, aby preskúmal možnosti zriadenia priechodu pre chodcov a budem vás informovať o priebehu riešenia do konca mája,“ prisľúbil nám Marek Illéš, prednosta okresného úradu.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Do programu Mením Moje Mesto prišli takmer tri desiatky projektov

Do grantového programu prihlásili žiadatelia 29 projektov v hodnote viac ako 100-tisíc eur.

Nitriansky hrad

Kraj investuje do ciest sedem miliónov eur

Rekonštrukciou by mali prejsť aj dva mosty.

Ilustračné foto.

Krutá pravda o ViOne

Sereďou obarené Zlaté Moravce v lige nevyhrali štyri mesiace.

Pred najnižšou návštevou v Zlatých Moravciach (982 divákov) bola Sereď neraz o krok vpred, ako Filip Duranski (pri lopte) pred Markom Kelemenom (45).

Sen sa stáva skutočnosťou

Vojto Barborík opäť dokázal, že patrí medzi najlepších zápasníkov u nás. Po výhre nad nepríjemným Brazílčanom sme sa porozprávali o jeho skvelo nakopnutej kariére.

Vojto Barborík má skvelú bilanciu 12  výhier a len 1 porážka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Na námestiach v centre Martina sa zišli dva rôzne svety

V Martine bolo v piatok poobede poriadne rušno.

Už ste čítali?

Voľby 2020