NITRA. Staré divadlo Karola Spišáka sa onedlho stane dejiskom 18. ročníka festivalu krajín V4. Herci a študenti divadelných škôl sa na tradičnej prehliadke Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás zídu 7. – 10. júna.
Menej pompézny
„Program festivalu sme z objektívnych aj subjektívnych dôvodov začali koncipovať s veľkým časovým oneskorením. Sme radi, že sa napriek problémom v divadle a avizovanému neuskutočneniu nakoniec konať bude. V marci sme v rámci grantovej výzvy podali projekt na podporu festivalu V4, ktorý bol vo Fonde na podporu umenia úspešný. Spolu s financiami z meste a NSK disponujeme sumou, ktorá však nedosahuje ani jednu tretinu rozpočtu festivalu počas minulých ročníkov,“ konštatuje herec Ivan Gontko, ktorý je v divadle dočasne poverený vedením umeleckého súboru. „Program festivalu bude preto komornejší, menej pompézny, ale počtom predstavení nebude chudobnejší. Tie budú prebiehať v priestore divadla, ale nie v parku, na pešej zóne či na tržnici, ako tomu bolo po iné roky.“
Takmer 20 predstavení
Program je postavený najmä na prezentácii bábkarských katedier divadelných škôl Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. V Nitre sa preto predstavia študenti Katedry bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave, Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Prahe, PWST Vroclav z Poľska a SZFE z Budapešti. „Každý účastník s výnimkou poľských hostí príde na festival so štyrmi predstaveniami, čiže spolu ich bude sedemnásť. Pozvali sme tiež Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša z Topoľčian, ktoré uvedie bábkové vizuálne predstavenie Cirkus Šardam, Súkromné konzervatórium z Nitry s hrou Eros a Psyché a Divadlo Úsmev, ktoré sa na festivale bude prezentovať predstavením Silent Rhapsody autorky Sisy Michalidesovej. Zaujímavosťou tohto predstavenia sú masky v štýle commedie del´arte talianskeho majstra Mattea Destra. Súčasťou festivalu budú aj koncerty či vernisáž výstavy.
Ako ďalej?
Od budúceho ročníka prejde festival istými koncepčnými zmenami. Cieľom bude hlbšia spolupráca so školami pri príprave programu festivalu. „Bol som pri vzniku festivalu Stretnutie v roku 1999. Medzi krajinami V4 boli vtedy veľmi dobré vzťahy a pre ostatných sme boli príkladom spolupráce vo všetkých oblastiach. Toto obdobie eufórie sa prenieslo aj do nastavenia koncepcie festivalu,“ pokračuje Gontko. „Naším zámerom je festival v budúcnosti formovať ako podujatie, ktoré bude reflektovať najmä aktuálne problémy našich krajín a umelecký pohľad tvorcov na ne.“
Organizátori chcú na začiatku jesenného semestra zadať divadelným školám, ktoré sa festivalu zúčastnia, témy, ktoré spracujú podľa svojho vnímania a videnia. V lete by študenti svoje predstavenia prezentovali na festivalovom javisku Starého divadla. „Týmto spôsobom by účastníci aktívne vstupovali do dramaturgie podujatia umeleckým stvárnením spoločných tém – všeľudských ale i spoločensky angažovaných. V budúcnosti nevylučujeme ani vytvorenie spoločného projektu zúčastnených krajín, akým bol svojho času napríklad veľmi úspešný Jánošík,“ skonštatoval herec.
Tohoročné Stretnutie bude podľa Gontka zásadné v tom, že ukáže cestu, ktorou by sa festival mohol v budúcnosti uberať. „Mal by byť kritickou umeleckou reflexiou súčasného diania vo svete, ktoré je podľa mňa nevyčerpateľným zdrojom aktuálnych tém. Zároveň by divákom priblížil prácu na divadelných školách a ich smerovanie.“