NITRA. Mesto je výlučným vlastníkom pozemku na Zobore, ktorý podvodne získali manželia P. z Nitry. Rozhodol o tom okresný súd. Žalobu podala radnica, ktorá sa domáhala určenia vlastníckeho práva.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, manželia sa môžu odvolať. Zoltán P. ani jeho právny zástupca po pojednávaní nepovedali, či tak urobia.
Dvojité plnenie?
K podvodu s mestským pozemkom sa Zoltán P. vlani priznal, celú vinu zobral na seba, preto trestné stíhanie jeho manželky zastavili. S prokurátorom uzavrel dohodu, na základe ktorej dostal peňažný trest vo výške 3-tisíc eur a radnici musel zaplatiť 6 184,51 eura.
Ide o náhradu škody, ktorá vychádza zo znaleckej hodnoty pozemku. Ten naďalej zostal vo vlastníctve manželov, preto mesto podalo spomínanú žalobu.
Právny zástupca Zoltána P. ju označil za nezmyselnú. Argumentoval, že mesto už dostalo peniaze, preto nemôže chcieť aj pozemok.
Okresný súd konštatoval, že otázkou dvojitého plnenia sa bude musieť zaoberať mesto, ak o to Zoltán P. požiada. Sudkyňa tiež pripomenula, že mesto si v trestnom konaní uplatňovalo vyššiu škodu, ako odsúdený zaplatil, a to 11 600 eur. So zvyškom nároku bolo odkázané na občianske právne konanie.
„Zaplatenie sumy 6 184,51 eura je náhradou škody, ktorú si mesto v trestnom konaní uplatnilo za užívanie pozemku bez právneho vzťahu k tomuto pozemku, za znemožnenie disponovania s majetkom mesta, za neoprávnené vydržanie, držbu pozemku a náklady, ktoré v tejto súvislosti s konaním odporcu vznikli,“ reagoval prednosta radnice Igor Kršiak. Dodal, že ak bude chcieť odporca od mesta, aby mu vrátilo peniaze, bude o tom rozhodovať na súd.
Z falšovania nikoho neobvinili
Bývalá záhrada na Zobore má výmeru 116 metrov štvorcových, manželia ju získali vydržaním. Dokument, ktorý v roku 2005 predložili nitrianskemu notárovi, však bol podľa polície falošný. Je na ňom sfalšovaný podpis bývalého primátora Víteka a odtlačok vyradenej mestskej pečiatky. „Podpis nie je môj,“ potvrdil Ferdinand Vítek.
Z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny však nebol nikto obvinený. Nikdy sa nevyšetrilo ani to, ako sa zhotoviteľ dokumentu dostal k pečiatke vyradenej v roku 2003. Prednosta Kršiak nevylúčil, že mohla byť falošná.
Na podvod s pozemkom upozornil obyvateľ mesta už v roku 2006. Policajné vyšetrovanie trvalo dlhé roky. Po jeho ukončení boli manželia P., vtedy obaja ešte obvinení z podvodu, ochotní zaplatiť mestu za pozemok tržnú cenu 11 600 eur. Spor by sa tak urovnal a prokurátor by nepodal žalobu na súd. Mestskí poslanci nesúhlasili, argumentovali, že nebudú legalizovať trestný čin.
Pozemok vyvlastnili
Pozemok pôvodne patril rodine L. z Nitry. V roku 1966 jej ho mestský národný výbor vyvlastnil. Neskôr prešiel do majetku mesta.
Originál vyvlastňovacieho rozhodnutia ale radnica nemá. Na odpise, ktorý predložila súdu, chýba pečiatka právoplatnosti. Právny zástupca Zoltána P. to považuje za podstatné, myslí si, že súd mal žalobu mesta zamietnuť.
Okresný súd sa s jeho argumentmi nestotožnil. V zdôvodnení rozsudku poukázal, že rodine L. bola v roku 1994 priznaná náhrada za vyvlastnené pozemky. Keby si súd osvojil tvrdenie, že rozhodnutie o vyvlastnení nie je právoplatné, ani tento úkon by nebol platný.