Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Pozemok, ktorý podvodom získali manželia z Nitry, je podľa súdu mestský

Muž odsúdený za podvod už mestu zaplatil škodu v trestnom konaní. Teraz by mal vrátiť aj pozemok.

Okresný súd potvrdil, že pozemok patrí mestu. Okresný súd potvrdil, že pozemok patrí mestu. (Zdroj: jk)

NITRA. Mesto je výlučným vlastníkom pozemku na Zobore, ktorý podvodne získali manželia P. z Nitry. Rozhodol o tom okresný súd. Žalobu podala radnica, ktorá sa domáhala určenia vlastníckeho práva.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, manželia sa môžu odvolať. Zoltán P. ani jeho právny zástupca po pojednávaní nepovedali, či tak urobia.

Dvojité plnenie?

K podvodu s mestským pozemkom sa Zoltán P. vlani priznal, celú vinu zobral na seba, preto trestné stíhanie jeho manželky zastavili. S prokurátorom uzavrel dohodu, na základe ktorej dostal peňažný trest vo výške 3-tisíc eur a radnici musel zaplatiť 6 184,51 eura.

Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o náhradu škody, ktorá vychádza zo znaleckej hodnoty pozemku. Ten naďalej zostal vo vlastníctve manželov, preto mesto podalo spomínanú žalobu.

Právny zástupca Zoltána P. ju označil za nezmyselnú. Argumentoval, že mesto už dostalo peniaze, preto nemôže chcieť aj pozemok.

Okresný súd konštatoval, že otázkou dvojitého plnenia sa bude musieť zaoberať mesto, ak o to Zoltán P. požiada. Sudkyňa tiež pripomenula, že mesto si v trestnom konaní uplatňovalo vyššiu škodu, ako odsúdený zaplatil, a to 11 600 eur. So zvyškom nároku bolo odkázané na občianske právne konanie.

„Zaplatenie sumy 6 184,51 eura je náhradou škody, ktorú si mesto v trestnom konaní uplatnilo za užívanie pozemku bez právneho vzťahu k tomuto pozemku, za znemožnenie disponovania s majetkom mesta, za neoprávnené vydržanie, držbu pozemku a náklady, ktoré v tejto súvislosti s konaním odporcu vznikli,“ reagoval prednosta radnice Igor Kršiak. Dodal, že ak bude chcieť odporca od mesta, aby mu vrátilo peniaze, bude o tom rozhodovať na súd.  

Z falšovania nikoho neobvinili

Bývalá záhrada na Zobore má výmeru 116 metrov štvorcových, manželia ju získali vydržaním. Dokument, ktorý v roku 2005 predložili nitrianskemu notárovi, však bol podľa polície falošný. Je na ňom sfalšovaný podpis bývalého primátora Víteka a odtlačok vyradenej mestskej pečiatky. „Podpis nie je môj,“ potvrdil Ferdinand Vítek.

Z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny však nebol nikto obvinený. Nikdy sa nevyšetrilo ani to, ako sa zhotoviteľ dokumentu dostal k pečiatke vyradenej v roku 2003. Prednosta Kršiak nevylúčil, že mohla byť falošná.

Na podvod s pozemkom upozornil obyvateľ mesta už v roku 2006. Policajné vyšetrovanie trvalo dlhé roky. Po jeho ukončení boli manželia P., vtedy obaja ešte obvinení z podvodu, ochotní zaplatiť mestu za pozemok tržnú cenu 11 600 eur. Spor by sa tak urovnal a prokurátor by nepodal žalobu na súd. Mestskí poslanci nesúhlasili, argumentovali, že nebudú legalizovať trestný čin.

Pozemok vyvlastnili

Pozemok pôvodne patril rodine L. z Nitry. V roku 1966 jej ho mestský národný výbor vyvlastnil. Neskôr prešiel do majetku mesta.

Originál vyvlastňovacieho rozhodnutia ale radnica nemá. Na odpise, ktorý predložila súdu, chýba pečiatka právoplatnosti. Právny zástupca Zoltána P. to považuje za podstatné, myslí si, že súd mal žalobu mesta zamietnuť.

Okresný súd sa s jeho argumentmi nestotožnil. V zdôvodnení rozsudku poukázal, že rodine L. bola v roku 1994 priznaná náhrada za vyvlastnené pozemky. Keby si súd osvojil tvrdenie, že rozhodnutie o vyvlastnení nie je právoplatné, ani tento úkon by nebol platný.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Do programu Mením Moje Mesto prišli takmer tri desiatky projektov

Do grantového programu prihlásili žiadatelia 29 projektov v hodnote viac ako 100-tisíc eur.

Nitriansky hrad

Kraj investuje do ciest sedem miliónov eur

Rekonštrukciou by mali prejsť aj dva mosty.

Ilustračné foto.

Krutá pravda o ViOne

Sereďou obarené Zlaté Moravce v lige nevyhrali štyri mesiace.

Pred najnižšou návštevou v Zlatých Moravciach (982 divákov) bola Sereď neraz o krok vpred, ako Filip Duranski (pri lopte) pred Markom Kelemenom (45).

Sen sa stáva skutočnosťou

Vojto Barborík opäť dokázal, že patrí medzi najlepších zápasníkov u nás. Po výhre nad nepríjemným Brazílčanom sme sa porozprávali o jeho skvelo nakopnutej kariére.

Vojto Barborík má skvelú bilanciu 12  výhier a len 1 porážka.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ 12:34

Výsledky sú negatívne, žena v nemocnici v Trnave nemá koronavírus

Žena sa vrátila z Talianska.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Na námestiach v centre Martina sa zišli dva rôzne svety

V Martine bolo v piatok poobede poriadne rušno.

Už ste čítali?

Voľby 2020