NITRA. Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S. O. S.) otvorila v máji svoje poradenské centrum v Nitre. Rady a pomoc pri spotrebiteľských sporoch poskytuje bezplatne pre dva kraje – Nitriansky a Banskobystrický.
Projekt S. O. S. funguje na Slovensku už šesť rokov, podporuje ho ministerstvo hospodárstva. Do nitrianskeho centra, ktoré sídli v mestskom kúpeli za hlavnou poštou, môžu prísť záujemcovia osobne počas troch dní v týždni. Svoj podnet spolu s potrebnými dokladmi však môžu poslať aj elektronicky.

Alternatívne riešenie
Pracovisko v Nitre v máji navštívilo štrnásť ľudí, viac ako dvadsiati zaslali svoje podnety mailom.
„Ide najmä o návrhy na odstúpenie od zmluvy, pretože výrobok neplní funkciu, ktorú by mal, a to ani po opakovanej reklamácii,“ hovorí Soňa Ďurčová zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov.
V nitrianskom centre sa strieda spolu s kolegom Pavlom Kocianom. Nájdete ich tu v pondelok (12.-16. h), stredu (8.-12. h) a vo štvrtok (10.-18. h).
„Osobne tu bola napríklad pani, ktorá kúpila synovi hru do počítača, no nefunguje. Napriek tomu, že sa opakovane domáhala, náprava nenastala. Ďalší dvaja páni reklamujú mobil, chcú odstúpiť od zmluvy,“ dodala Ďurčová.
V týchto prípadoch už napísala výzvu na alternatívne riešenie sporu. „To je od februára nová možnosť v zákone pre spotrebiteľov. Predávajúci alebo výrobca sa musia vyjadriť do pätnástich dní. Teraz čakám na odpovede.“
Niektoré podnety sú sezónne
Ďurčová pripomína, že klienti musia priniesť, respektíve zaslať všetky podklady, ktoré k reklamovanej veci majú. V poradni vyplnia splnomocnenie a formulár, kde je uvedené, čoho sa domáhajú. Oba tieto dokumenty je možné zaslať aj poštou.
Ľudia často riešia reklamácie obuvi a mobilných telefónov, služby telekomunikačných operátorov či kvalitu práce pri prerábke bytu. V máji chodia s vyúčtovaním energií, v dovolenkovej sezóne sa kopia sťažnosti na služby cestovných kancelárií.
„V poslednej dobe pribúdajú sťažnosti na internetový predaj. Problémy vznikajú aj preto, že si ľudia neskontrolujú zásielku po doručení a keď uplynie 24-hodinová lehota, dodávateľ nie je ochotný dohodnúť sa,“ upozorňuje Ďurčová.
Už tradičné sú sťažnosti ľudí, ktorí naleteli podomovým obchodníkom a nakúpili od nich predražený a nekvalitný tovar. „Niekomu sa natlačia do bytu a vyzvú ho, aby si pozval aj kamarátov. Tam je potom problém, pretože pre takéto akcie neplatí reklamačný poriadok ako pre kamenné predajne.“
No naletieť sa dá aj v obchodnom centre. „Najnovšie som mala skúsenosť s paňou, ktorá si kúpila masážne kreslo priamo v nákupnom centre – od predajcu v stánku. Ten medzitým zbalili a ona má problém tovar vrátiť.“
Pred podpísaním čítajte
Spotrebiteľ by mal poznať nielen svoje práva, ale aj povinnosti. „Pre mňa je nepochopiteľné, že ľudia podpíšu niečo, čo si neprečítajú. Mala som prípad, keď si manželia objednali televízor, no doma zistili, že sa im nehodí tam, kde plánovali. Preto ho vrátili a chceli odstúpiť od zmluvy. Problém bol, že pracovníčka firmy napísala, že televízor je poškodený a oni to podpísali – zistili to až doma. Tvrdili, že o poškriabanom ráme nič nevedeli a pracovníčka ich na to neupozornila. No nepomohli si, bol tam ich podpis.“
Soňa Ďurčová sa v rámci svojej práce pre S. O. S. stretáva aj s prípadmi, keď ľudia v snahe ušetriť nežiadajú bloky ani zmluvy. Môžu na to doplatiť, ako napríklad muž, ktorý odovzdal do servisu auto a nemal o tom žiadny doklad.
„Keď o dva dni prišiel po auto, zistil, že mu vymenili nové súčiastky za staré. Volal aj políciu, no pán zo servisu povedal, že ho nikdy v živote nevidel.“