NITRA. Divadlo Andreja Bagara (DAB) siahlo po príbehu Marka Haddona, ktorý veľmi úspešne zdramatizoval britský dramatik Simon Stephens. Podivný prípad so psom bol poslednou premiérou tohtoročnej sezóny v DAB. Jej prvé uvedenie na Slovensku mohli diváci vidieť tento víkend v Štúdiu DAB.
Prestížne ceny
Hlavný hrdina inscenácie, 15-ročný autista Christopher, žije sám s otcom. Je veľmi nadaný, citlivý, mimoriadne vyniká v matematike, ale nerozumie ľudským citom dospelých. Keď raz v noci objaví v záhrade u susedov vidlami zapichnutého psa, ako obdivovateľ Sherlocka Holmesa začne viesť vlastné vyšetrovanie. Pátranie ho privedie na dobrodružnú cestu, ktorá obráti jeho svet hore nohami. Počas vyšetrovania rozlúšti nejednu záhadu nielen okolo prípadu so psom, ale aj záhadu súvisiacu s jeho rodinou.
Osobitá detektívka britských autorov v sebe kombinuje napätie, láskavý humor aj silný príbeh o pátraní po vlastných koreňoch. Haddon za ňu dostal v roku 2003 prestížnu Whitbreadovu cenu za Najlepšiu britskú knihu roka. Simon Stephens za dramatizáciu v roku 2013 získal najvýznamnejšiu britskú Cenu Olivier Awards ako Najlepšia nová hra roka.
Kúsok dobra a svetla
Do Nitry sa dostala inscenácia, ktorá je s veľkým úspechom uvádzaná na javiskách svetových divadiel. Šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský ju vidiel vo viacerých divadlách, napríklad v Londýne, Ostrave, Brne, a veľmi ho zaujala. Keď sa stretol s režisérkou Soňou Ferancovou, ktorá mala túto hru medzi svojimi „top“ titulmi, bolo rozhodnuté, že sa stane súčasťou aj repertoáru nášho divadla.
„Hra Podivný prípad so psom je o vážnej téme, o vážnych životných situáciách a vzťahoch. Ja mám takú skúsenosť, že práve cez humor sa často veľmi dobre dajú pomenovať vážne udalosti života. Diváci ich takto aj lepšie prijímajú,“ hovorí režisérka nitrianskej inscenácie Soňa Ferancová. „Na hre sme s tvorivým tímom intenzívne pracovali celé mesiace, bol to pre nás dosť tvrdý oriešok. Je zvláštna a zaujímavá nielen obsahovo, ale aj formálne.“
Režisérka sa už niekoľko rokov špecializuje na komédie. Ľuďom, ktorí prichádzajú do divadla, chce ukazovať aj pozitívnu stránku života, hoci sa v nich rozpráva o vážnych veciach. „Žijeme v takej „blbej“ dobe. Každý z nás má osobné i pracovné problémy, ťažká je aj spoločenská situácia, preto si myslím, že ľudia sú veľmi vďační za hocičo, čo im do života prinesie kúsok dobra a svetla. Podivný prípad so psom bol presne tou príležitosťou urobiť pre divákov niečo pozitívne.“
Je napísaná ako detektívka
Christopher trpiaci psychickou poruchou podľa Ferancovej prináša do svojej rodiny i okolia isté problémy, ale aj obohacujúci pohľad na svet. „Z istého uhla pohľadu je tento chlapec omnoho normálnejší ako ľudia okolo neho. Pre mňa je v hre najdôležitejšia konfrontácia sveta Christophera, ktorý práve vykračuje na cestu objavovania seba samého, so svetom dospelých,“ doplnila režisérka. „Je to konfrontácia niekoho, kto je vnútorne čistý, nepopísaný, a pozerá sa na veci prvoplánovo, s kruto-smiešnou realitou tohto sveta.“
Anglická hra Podivný prípad so psom podľa dramaturgičky Ivety Škripkovej má čo povedať nám všetkým. Je v nej vnútorný ľudský problém, ktorý sa netýka národnosti, ale všetkého, čo sami nosíme v duši. „Hra je napísaná ako detektívka. Tínedžer pátra po tom, kto zabil psa, a cez detektívnu zápletku odhaľuje medziľudské vzťahy v rodine. A zrazu sa z hry stáva život, a to je na tejto inscenácii veľmi pekné,“ povedala Škripková.
Postavu so užíval
Hlavnej úlohy sa skvelo zhostil Tomáš Turek. Bola to prvá veľká rola najmladšieho člena súboru. Pre jej autentické vyjadrenie si prečítal samotnú knihu, odbornú literatúru,sledoval dokumenty a videá. Pred premiérou mal trochu trému, ale tešil sa na reakcie divákov.
„Najťažšie bolo nastaviť sa na Christopherovu psychiku, vniknúť do jeho vnútorného sveta. Keď som sa už do toho dostal, postavu som si užíval,“ povedal Tomáš Turek.
