Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Primátor Galanty nepodpísal 15 uznesení zastupiteľstva

Peter Paška sa pri väčšine prijatých uznesení domnieva, že sú v rozpore so zákonom, niektoré sú podľa neho pre mesto nevýhodné.

Väčšinu uznesení prijali poslanci jednohlasne.Väčšinu uznesení prijali poslanci jednohlasne.(Zdroj: Ladislav Odráška)

GALANTA. Škriepky medzi primátorom Galanty a poslancami mestského parlamentu pokračujú aj naďalej. Posledné zastupiteľstvo, ktoré sa konalo v máji, bolo napokon rozdelené do dvoch častí. Oficiálne sa začalo 12. mája, poslanci sa mali zaoberať 21 bodmi.

Rokovali na dvakrát

Napriek tomu, že zasadali viac ako šesť hodín, stihli prebrať iba štyri body. Drvivú väčšinu času zabral totiž znalecký posudok TC Galandia od znalca v odbore stavebníctva Juraja Kozakoviča.

Poslanci odhlasovali prerušenie zasadnutia, pokračovalo sa o týždeň. Primátor Galanty Peter Paška zvolal mestské zastupiteľstvo na 15.00, poslanci však začali rokovať o hodinu skôr. Paška bol od rána na súde, kde bol vypočúvaný v kauze machinácií v projekte obnovy neogotického kaštieľa.

Článok pokračuje pod video reklamou

Schôdzu viedol poslanec László Biró, Paška prišiel približne 45 minút po začiatku. Poslanecký zbor prebral za ten čas kontrolu plnenia uznesení.

Nepodpísal 15 uznesení

Ďalšou zaujímavosťou v poradí 18. zasadnutia mestského zastupiteľstva boli primátorom nepodpísané uznesenia. Poslanci prijali celkom 36 uznesení (osem počas prvého dňa, zvyšok na pokračovaní MsZ). Prvý muž Galanty nepodpísal pätnásť prijatých uznesení, všetky z druhého rokovacieho dňa.

Ako dôvod nepodpísania Paška uviedol , „že sa domnieva, že sú v rozpore so zákonom.“ Pri niektorých uviedol, „že sa domnieva, že sú pre mesto Galanta zjavne nevýhodné.“

Paška nepodpísal, napríklad, uznesenie, ktorým mestské zastupiteľstvo schválilo pokračovanie pozastaveného zasadnutia. Podľa primátora je v rozpore so zákonom. Rovnaký dôvod uviedol aj pri uznesení, kde poslanci uložili „prednostovi pripraviť návrh novelizácie VZN o verejných oceneniach a rozšíriť druhy ocenení a vyznamenaní o ocenenia najlepších športovcov.

Ako sme spomenuli, poslanci vykonali bez jeho prítomnosti kontrolu plnenia uznesení. Uznesenie o tomto bode primátor takisto nepodpísal.

Paška nepodpísal ani uznesenie o tom, že do finančnej komisie boli zvolení poslanci László Biró a František Gaulieder. Takéto uznesenie označil primátor za zjavne nevýhodné pre mesto. Rovnaký osud mali aj uznesenia o personálnych zmenách v dozorných radách mestských spoločností Bysprav a Galantaterm.

Poslanci môžu prelomiť veto primátora

Ak primátor, resp. starosta, nepodpíše uznesenia prijaté poslaneckým zborom, pozastaví ich výkon. Poslanci môžu nepodpísané uznesenia do dvoch mesiacov opäť schváliť trojpätinovou väčšinou a tak prelomiť veto primátora.

Nepodpísané uznesenia sa stávajú v Galante bežnou rutinou. Podobný prípad sa stal vo februári, na zastupiteľstve poslanci opätovne schvaľovali až osem nepodpísaných uznesení.

„Tieto uznesenia, aj keď budú opätovne schválené, okamžite posúvam na prokuratúru,“ vyjadril sa vtedy štatutár mesta.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020