Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Utajovanú analýzu o nemocnici po tlaku zverejnili

Zmluvu s advokátskou kanceláriou z Trnavy podpísala Balážová až takmer mesiac po tom, čo už bolo jasné, že prehrala voľby.

Nemocnicu preberá investor. Aký, to rozhodnú volení zástupcovia ľudí.Nemocnicu preberá investor. Aký, to rozhodnú volení zástupcovia ľudí.(Zdroj: Tomáš Holúbek)

ZLATÉ MORAVCE. Iba niekoľko dní dokázalo mesto tajiť právnu analýzu, ktorá hovorí o možnostiach transformácie mestskej nemocnice, poslednej na Slovensku.

Keď sme sa o analýzu začali zaujímať a keď do prípadu vstúpili mimovládky, ktoré kritizovali utajovanie analýzy zaplatenej z verejných peňazí, mesto bez ďalšieho vysvetlenia analýzu zverejnilo.

Balážová podpisovala mesiac po prehratých voľbách

Zmluvu s advokátskou kanceláriou Pacalaj, Palla a partneri z Trnavy za takmer 15-tisíc eur podpísala 2. mája viceprimátorka Marta Balážová, ktorá po odsúdení exprimátorky Serafíny Ostrihoňovej mala všetky primátorske kompetencie. Zaujímavo pôsobí fakt, že Balážová zmluvu podpísala až takmer mesiac po prehratých voľbách. Tie sa konali 9. apríla, no ich víťaz Dušan Husár zložil sľub až 9. mája.

Článok pokračuje pod video reklamou

Kancelária na základe zmluvy vypracovala právnu analýzu, ktorá popisuje, čo môže mesto spraviť so svojou nemocnicou. Advokáti z Trnavy mali podľa zmluvy poskytnúť aj služby pri zmene právnej formy mestskej nemocnice. Advokátska kancelária za to dostala 14 800 eur bez DPH. Z tejto sumy až 9 900 eur tvorila odmena za vypracovanie analýzy.

Paradoxom je, že podobnú analýzu má mesto na stole už rok a štvrť. Výhody a nevýhody premeny nemocnice do rôznych právnych foriem, napríklad akciovky či neziskovky, popísal v marci 2015 vtedajší riaditeľ nemocnice Martin Cimrák. Ten pre nemocnicu vykonával aj právne služby. Časť analýzy sa podľa našich zistení podobá tomu, čo pred vyše rokom vo svojej analýze napísal Cimrák.

Husár: Sú tam citlivé údaje, nezverejníme to

Kontrola analýzy a jej porovnanie s Cimrákovým textom nebola dlhšie možná. Mesto totiž opakovane odmietlo zverejniť obsah analýzy zaplatenej z peňazí daňových poplatníkov.

"Keďže ide o dôverné informácie, nebude mesto momentálne poskytovať kópie. Právna analýza je pre potreby poslancov, ktorí následne rozhodnú o prípadnom zverejnení," reagoval primátor Dušan Husár. Ten pritom iba pár dni po voľbách povedal, že plánuje robiť "čistú, transparentnú robotu, nič nezahmlievať".

 Husára sme upozornili, že podobný problém už mal Trenčín. Ten sa dlho bránil zverejneniu právneho auditu, ktorý za skoro 10-tisíc eur vypracovala advokátska kancelária Garant Partner Legal. Najvyšší súd ale nariadil, že keďže analýzu Trenčín zaplatil z verejných peňazí, nemá čo byť tajná.

Primátor Moraviec reagoval, že mesto nemá záujem na "celkovom utajení" analýzy. Znovu ju ale odmietol zverejniť. Dôvodil tým, že sú v nej "citlivé ekonomické a iné informácie a údaje".

Poslanci sa museli zaviazať, že budú mlčať

Podľa našich zdrojov zo zákulisia mestskej politiky Husár samotný by až tak problém so zverejnením textu nemal. Ostro proti však boli viacerí mestskí poslanci. Ani samotné mesto ale nepostupovalo štandardne - analýzu poslancom poskytlo iba na podpis, ktorým sa zaviazali, že pomlčia o tom, čo sa v texte dozvedia.

Postup vedenia Zlatých Moraviec tvrdo kritizovali viaceré organizácie sledujúce dianie v samosprávach aj niektorí poslanci. Podľa Transparency International Slovensko zákon presne definuje výnimky, kedy možno obmedziť právo na informácie občana. "Dôvody, ktoré uvádza primátor Husár, medzi takéto výnimky nepatria. Ak bola právna analýza získaná za verejné prostriedky, neexistuje dôvod na jej nesprístupnenie," povedal Pavel Nechala, právnik z Transparency International Slovensko.

To isté si myslí aj Ľubica Trubíniová z organizácie Občan, demokracia a zodpovednosť. "Keď ide o analýzu vypracovanú za verejné financie, ktorá sa zaoberá mestskou organizáciou, jej nezverejnenie vôbec nie je v poriadku," povedala Trubíniová. Pripomenula, že k dokumentu by mala čo povedať hlavne širšia odborná verejnosť.

Za nesprávne považuje rozhodnutie nezverejniť analýzu aj Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS). "Nevidíme napriek snahe ospravedlňovať tento postup žiadny dôvod na utajovanie právnej analýzy, ktorá by mala pomôcť rozhodnúť, ako ďalej. Budúcnosť nemocnice je dôležitá pre všetkých obyvateľov mesta, nielen pre vyvolených. Dúfam, že nejde o inšpiráciu z Trenčína, kde takýto jednoznačne nezákonný postup zvolil primátor Richard Rybníček," povedal predseda ZOMOS Vladimír Špánik.

"Možno by bol priestor na polemiku, ak by bola naša právna analýza jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora. No v našom prípade sa o tom nedá ani hovoriť, keďže 60 % materiálu hovorí o informáciách, ktoré sú bežne dostupné z internetu," povedal mestský poslanec Michal Cimmermann.

Mesto ustúpilo

ZOMOS po našom upozornení na problém požiadal mesto o sprístupnenie textu analýzy podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Pár hodín po tom sekretariát primátora informoval, že analýzu mesto zverejnilo na svojom webe. Vedenie mesta nevysvetlilo, prečo sa odrazu rozhodlo o 180 stupňov zmeniť svoj pôvodne odmietavý postoj.

O obsahu analýzy za takmer 10-tisíc eur aj o tom, do akej miery je totožná s bezplatnou analýzou, ktorú má mesto k dispozícii už rok, budeme informovať.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020