SEREĎ. Začiatkom mája rozposlal Slovenský vodohospodársky podnik obyvateľom ulice Pod Hrádzou list, v ktorom im ako správca a vlastník pravostrannej hrádze oznámil, že je zakázané poškodzovať vodné stavby a ich funkcie.
Poškodzujú majetok štátu
Podľa slov hovorcu SVP Pavla Machavu obyvatelia spomínanej ulice ukladajú na teleso hrádze rôzny materiál a zasahujú do päty hrádze vytváraním parkovacích miest. Okrem toho vysádzajú do ochranného pásma rôzne dreviny.
„Tieto nežiaduce zásahy do vodnej stavby sú dlhodobé a postupné. Prechádzajúce ústne upozornenia a prísľuby boli neefektívne a, dokonca, dochádza k výsadbe nových drevín do ochranného pásma hrádze. Pripomíname, že pravá strana ochrannej hrádze Váhu chráni majetok nielen vlastníkov okolitých nehnuteľností a pozemkov, ale chráni aj široké okolie nachádzajúce sa na pravej strane Váhu,“ priblížil hovorca.

Podľa informácií zo Slovenského vodohospodárskeho podniku dreviny zasahujú do podložia hrádze, čím zhoršujú jej funkciu a stabilitu. „Zvyšuje sa riziko ohrozenia chráneného územia,“ vravia vodári.
Podnik v liste vyzval občanov, aby neohrozovali funkciu vodnej stavby a nepoškodzovali majetok štátu. Obyvateľov zároveň vyzval, aby do konca júna odstránili skládky zeminy, stavebný materiál a narušené svahy uviedli do pôvodného stavu.
Stromy vraj bránia prachu
V termíne do 30. októbra 2016 požadujeme vykonať' presadenie stromčekov a kríkov, ktoré si svojvoľne a bez súhlasu vysadili do ochranného pásma hrádze. Po tomto termíne pristúpi naša organizácia k odstráneniu drevín a kríkov vysadených bez súhlasu vlastníka pozemkov,“ píše sa v spomínanom liste.
Obyvateľov ulice list pobúril, zdravých stromov sa vzdať nemienia. Dreviny ich podľa nich chránia pred prachom a tiež pred nezodpovednými štvorkolkármi.
Situáciu sa napokon rozhodli riešiť spísaním petície na záchranu stromov. „Mňa veľmi mrzí, že stromy, ktoré sú veľké a krásne, musia ísť odtiaľto preč len preto, že nejaký úradník na povodí Váhu je až priveľmi aktívny,“ povedal pre mestskú stránku poslanec a predseda petičného výboru Dušan Irsák.
Rozhodne odbor životného prostredia
Petíciu prijal primátor Serede Martin Tomčányi, keďže mu bola adresovaná. Rozhodnúť však o nej nemôže, nie je totiž vlastníkom a ani správcom hrádze. Na tento fakt upozornil primátor aj poslanca Irsáka. Radnica petíciu postúpila orgánu, ktorý bude o danej veci rozhodovať – Okresnému úradu, odboru životného prostredia v Galante.
Na konci mája sa konalo na pôde mestského úradu stretnutie, na ktorom primátor Serede privítal okrem dvoch členov petičného výboru aj zástupcov Slovenského povodia Váhu. Obyvatelia ulice pod Hrádzou boli upozornení na povinnosť dodržiavať zákon, ktorý hovorí o ochrane vodných stavieb. Navyše, výsadba stromov sa uskutočnila na cudzom pozemku.
Obyvatelia sa na stretnutí bránili, podľa ich slov je hrádza spevnená koreňovým systémom. Odmietli prijať argument riaditeľa Spála, že po uhynutí stromu sa korene stanú kanálikmi pre vodu. Podľa nich sa o kosenie a hrádzu dlhodobo starajú.

Podľa vyjadrenia riaditeľa SVP Miroslava Spála sú svojvoľné zásahy do hrádze neprípustné. „Môže byť ohrozená bezpečnosť mesta v prípade povodní. Koreňový systém stromov hrádzu nespevňuje, ale v prípade záplav sa stáva kritickým prvkom,“ uviedol na stretnutí Spál.
SVP požaduje odstrániť stromy vo vzdialenosti do 1,5 od vzdušnej päty hrádze. O ostatných rozhodne spomínaný orgán štátnej správy.
Podľa záverov vyplývajúcich zo stretnutia budú malé stromčeky presadené. Tie, ktoré je nevyhnutné odstrániť, budú ponechané do konca roka. Väčšina bude pravidelne orezávaná. Zároveň bolo prisľúbené, že občania sa budú aj naďalej starať o kosenie v okolí týchto stromov.
Radnica čaká zamietavé stanovisko úradu
Podľa viceprimátora Serede Ľubomíra Veselického je stanovisko radnice jednoduché. „Príslušný štátny orgán rozhodne o petícii a o svojom rozhodnutí bude informovať členov petičného výboru. Predpokladám, že rozhodnutie bude zamietavé a všetky nezákonné úpravy, teda zásahy do telesa hrádze, skládky materiálov a vysadené stromy budú musieť byť z ochranného pásma hrádze odstránené, tak, ako o tom boli informovaní dotknutí občania listom správcu hrádze zo 6. mája 2016,“ priblížil viceprimátor.