SVÄTOPLUKOVO. Pokiaľ sa nič nepredvídané nestane, nič už nezabráni tomu, aby titul najlepšieho ručného kosca na Slovensku skončil v našom regióne. Majstrom Slovenska v ručnom kosení sa už o pár týždňov stane Rudolf Kluchťák zo Svätoplukova, ktorý tento rok suverénne ovládol hlavnú kategóriu mužov do šesťdesiat rokov.
Pán Rudolf zvíťazil vo všetkých piatich doterajších kolách súťaže, ktorú vyhlasuje Slovenský kosecký spolok. Do oficiálneho vyhlásenia majstra ostávajú ešte dve kolá kosenia. O titul môže Rudolf Kluchťák prísť už iba teoreticky, ak by napríklad jedno z chýbajúcich kôl vynechal.
Ručné kosenie upadá, lebo sa málo chová
Hoci kosí už roky, Rudolf priznáva, že ešte vlani by súťaž zrejme nevyhral. Predsa len, kosenie doma a na súťaži je trochu odlišné, kosci si preto musia neustále cibriť techniku.
Rudolf Kluchťák pochádza z Oravy, kosiť začal už ako dvanásťročný chlapec. Prvú kosu mu dal do ruky otec. "Kosil som, lebo bolo treba pomáhať, nezačalo sa to tým, že som chcel kosiť. Tráva vtedy bola na úžitok, dnes sa pokosí a je z nej iba odpad. Rodičia chovali dobytok, potrebovali veľa sena na celú zimu," vysvetľuje skúsený kosec. Za ťažkú prácu to nepovažoval, chlapci v tomto veku už majú dostatočnú silu, aby kosenie zvládli. Navyše, nikdy sa nenakosili toľko, čo ich rodičia či prarodičia.
Kedysi sa tradičným spôsobom kosilo na každom gazdovstve. Rokmi však remeslo upadlo a nájsť dnes muža pracujúceho s ručnou kosou je dosť veľkou raritou. Prečo? "Ručné kosenie upadá, lebo sa menej chová, to je ten najhlavnejší dôvod. Tí, čo chovajú vo veľkom, používajú stroje, no zase pre pár kusov dobytka sa neoplatí nakupovať veľké mašiny. Ručná kosa má navyše tú výhodu, že sa dostane všade," vraví budúci majster Slovenska.

Množstvo nakosenej plochy nezaručuje majstrovský titul
Zauvažujeme, či by Rudolfov otec vo svojich najlepších rokoch tromfol svojho syna. Predpoklady na to mal, v sezóne kosil takmer denne a trávnaté plochy, ktoré 'vyholil', boli neporovnateľne väčšie ako tie, ktoré dnes skáša jeho syn. Rudolf Kluchťák však napriek tomu pochybuje, že by ho otec dokázal poraziť.
Dôkazom sú napríklad chlapi z Oravy, ktorí sa zúčastňujú majstrovstiev Slovenska podobne ako Rudolf. Oravskí muži kosia prakticky denne, pretože na Orave dodnes chovajú domáce zvieratá vo veľkom. Denný 'tréning', ktorý pri práci na gazdovstvách absolvujú, týmto mužom automaticky nezaručí výhodu na koseckých súťažiach.
"Je to skôr o technike kosenia, nastavení kosy a o mnohých ďalších detailoch. Súťažne kosím už štvrtý rok a stále hľadám, čo by ešte bolo treba zdokonaliť," hovorí kosecký majster.
Veľa tiež spraví kvalita kosy. Tie najlepšie sa k nám už v Rudolfových mladších rokoch dovážali z Ruska, špičkové kosy vyrábajú aj Rakúšania. Ruské kosy majú dodnes medzi slovenskými koscami cveng.

Väčšia kosa viac nenakosí
Na súťaži však kosy nemôžu byť hocijaké. Vlani obmedzili veľkosť, kosec v hlavnej kategórii môže mať kosu s čepeľou nepresahujúcou 90 centimetrov. Pritom sa vyrábajú i kosy s dĺžkou 135 centimetrov.
Rudolfa ale obmedzenie nezaskočilo, na zhruba takéto dĺžky čepelí je zvyknutý. Dlhšia kosa navyše neznamená, že kosenie potrvá kratšie.
A ako prebieha samotná súťaž? Spolok rozhodol, že tento rok bude sedem kôl v rôznych kútoch Slovenska. Súťažiť sa začína tradične v apríli, posledné kolo zvykne byť uprostred leta.
Súťaží sa v štyroch kategóriách - muži do 60 rokov, muži nad 60 rokov, ženy a deti do 18 rokov. V každom kole musí účastník majstrovstiev pokosiť čo najrýchlejšie políčko s rozmermi 5x10 metrov. Spravidla dvaja komisári pritom stopujú čas.
Políčka môžu mať mierne odlišné trávnaté porasty, preto si súťažiaci na začiatok vyžrebujú úsek, ktorý budú kosiť. Rudolf Kluchťák v doterajších piatich kolách súťaže pokosil všetky vyžrebované políčka za menej ako dve minúty. Jeho rekord je okolo minúty a pol. Čas závisí od veľkosti trávy, od jej hustoty i od toho, ako veľmi je už vysušená.
Komisári potom odhrabú nakosenú trávu a hodnotia kvalitu pokoseného úseku. Ak na ňom ostali trsy trávy, súťažiaci dostanú trestné sekundy.
Kosí aj osemročná vnučka
Nastávajúci majster v ručnom kosení Rudolf Kluchťák sa svoje zručnosti snaží prenášať aj na ďalšie generácie. Jeho osemročná vnučka Saška Majerská v poslednom kole súťaže vyhrala detskú kategóriu. A po dedovej kose s nadšením poškuľuje aj trojročný Hugo Majerský.
"Možno by som ešte manželku mohol nahovoriť, asi by aj mala šancu, pretože žien býva málo, niekedy súťaží len päť žien. Zase na druhej strane, medzi nimi sú aj skúsené ženy z Oravy," pousmeje sa pán Rudolf. V hlavnej kategórii, v ktorej súťaží on, máva zhruba 25 konkurentov.
Neodpustili sme si ani vyrývačnú otázku - zaujímalo nás, či majstra v ručnom kosení môžeme zazrieť aj pri kosení s motorovou kosačkou. "Samozrejme, nebránim sa jej. Je tam ale jeden rozdiel - keď kosím s motorovou kosačkou, poteším sa, keď skončím. Ale keď mám kosiť s ručnou, poteším sa, keď začnem kosiť."