Známa slovenská dabérka je už herečkou v Nitre

Henrieta Jančišinová stále býva s manželom v Bratislave, ale nedávno kúpila dom v Podhoranoch. Po náročných skúškach v divadle nebude musieť cestovať do hlavného mesta.

Henrieta Jančišinová v  predstavení Plantáž s Richardom Stankem.Henrieta Jančišinová v  predstavení Plantáž s Richardom Stankem. (Zdroj: Ctibor Bachratý)

NITRA. Henrieta Jančišinová je známa najmä z televíznych obrazoviek, kde jej meno pravidelne zaznieva v zozname dabujúcich. Herečka s nesmierne príjemným, mäkkým hlasom sa k divákom prihovára raz ako Nicole Kidman, inokedy ako Cameron Diaz, deti zabáva ako nová Včielka Maja. Rodáčka z Košíc sa takým spôsobom stala súčasťou sveta filmových hviezd, svoj tvárny, melodický hlas dnes prepožičiava 18-ročnej herečke ale aj zrelej štyridsiatničke, ktorou napokon aj sama je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre Nitranov je však zaujímavé to, že Henrietu Jančišinovú – po novom už Kollárikovú, keďže sa vydala – môžu nielen počuť, ale aj vidieť naživo. Od mája totiž rozšírila rady hercov súboru Starého divadla Karola Spišáka.

SkryťVypnúť reklamu

Má rada vidiecky život

Už ako malá si vraj povedala, že bude buď speváčka, herečka alebo učiteľka. Všetko sa jej takmer do bodky splnilo – pred rokmi učila na konzervatóriu, dnes sa venuje tínedžerom v Luduse, herečkou je a spev si vyskúšala na divadelných doskách alebo v dabingu.

„Do Starého divadla Karola Spišáka som sa dostala cez konkurz. Povedal mi o ňom môj kamarát a teraz už kolega Rado Hudec. Lákal ma do Nitry ešte za čias riaditeľa Ondreja Spišáka, lenže o konkurze som sa vtedy dozvedela už príliš neskoro a nestačila som sa pripraviť,“ vysvetľuje Henrieta Jančišinová.

„Teraz som o ňom vedela mesiac vopred, tak som si povedala - teraz alebo nikdy – idem! Celých zhruba 17 rokov som bola na voľnej nohe, robila som najmä finančne lukratívny dabing, ktorý ma takmer celkom pohltil a dosť „odklonil“ od divadla. Čo sa práce týka, divadlo milujem najviac zo všetkého a už mi veľmi chýbalo. Hrala som síce v Slovenskom národnom divadle, v GunaGU, na Malej scéne, Radošinskom naivnom divadle,  v Slovenskom komornom divadle Martin, v Bábkovom divadle Žilina, v Luduse,  v Bratislavskom bábkovom divadle aj Dezorzovom lútkovom divadle, ale moja duša „pišťala“ za stálym angažmán, a tak som dnes herečkou Starého divadla.“

SkryťVypnúť reklamu

Ponuka z Nitry jej zahrala do karát aj v súkromnom živote. Pred dvoma rokmi kúpila v Podhoranoch starší dom, ktorý plánujú zrekonštruovať. Zatiaľ býva s manželom v Bratislave, ale počíta s tým, že počas náročnejšieho pracovného obdobia v nitrianskom divadle jej blízkosť domu v Podhoranoch príde vhod.

„A možno sa sem časom aj presťahujeme, človek nikdy nevie. Ako malá som prázdniny a víkendy trávievala u babky v malej dedinke Legnava, otec bol navyše poľovník, takže vidiecke prostredie a lesy milujem. Ako mladá som snívala o divadle, o dobrom manželovi, deťoch, dome a skôr vidieckom ako mestskom živote. Takmer všetko to už mám, až na deti. Tie vlastné mi zatiaľ nahrádzajú malí divadelní diváci, ktorých zbožňujem.“  

Po Katke Petrusovej prebrala herečka rolu v predstavení SDKS O psíčkovi a mačičke. Teší sa už na ďalšie úlohy, ktoré ju čakajú v novej sezóne.

SkryťVypnúť reklamu

Túži dabovať Meryl Streep

Vyštudovala herectvo na košickom konzervatóriu, jej učiteľkou bola herečka Táňa Radeva. Dodnes je jej veľkou spriaznenou dušou. V škole sa stretli nielen ako učiteľka a študentka, ale aj ako kolegyne, keď spolu viedli herecký ročník na Konzervaróriu v Bratislve.

„Po konzervatóriu som išla študovať bábkoherectvo na VŠMU. Na herectvo ma nevzali, tak som si povedala, že si týmto štúdiom rozšírim svoj obzor,“ spomína Henrieta. „Už počas školy som dostala príležitosť v dabingu - na dlhé roky sa stal mojou prácou, ktorá ma živila. Pritom som sa k nemu dostala celkom náhodne. Na ulici ma zastavila Slávka Halčáková a poprosila ma, či by som za ňu „nezaskočila“ natočiť pár slučiek v dabingu na Kolibe. Musela ísť do školy na herectvo, nestíhala to. Nebolo to celkom v poriadku - poslať za seba mňa, ale boli sme mladí, pochabí, vedeli sme, že sa nám všeličo prepečie.“

Slavke sa to napokon naozaj prepieklo a svojej spolužiačke na VŠMU zabezpečila dobrý kšeft na celé roky. Režisérovi Štefanovi Mandžárovi, s ktorým Henrieta spravila tých pár slučiek za Slávku, sa jej hlas tak zapáčil, že o dva týždne dabovala hlavnú postavu vo filme Štrnásť sviečok. „A potom sa to rozbehlo – prišli postavy v seriáloch a filmoch Savannah, Šou Billa Cosbyho, Portrét dámy, Ďaleko a navždy, Čarodejnice z Eastwicku, Kosti a mnohé ďalšie. Dabovala som Nicole Kidman, Cameron Diaz, Drew Barrymore a ďalšie dobré herečky. Mojou métou, keď budem trochu staršia, je Meryl Streep. Páči sa mi jej herecký prejav a viem si predstaviť pár jej filmov, v ktorých by som ju rada nadabovala. Mohlo by to začať filmom Sofiina voľba. Na ten som pripravená už dnes.“

Po nezabudnuteľnom dabingu Evy Večerovej sa Henrieta stala druhou herečkou, ktorá svoj hlas prepožičala kreslenej postavičke Včielke Maji. Získala za ňu Cenu LITA. „Som rada, že som udržala kvalitu, ktorú dosiahla pani Večerová. Práca na novom 3D seriáli ma veľmi bavila, až ma to tak vťahovalo do toho čarovného lúčneho prostredia,“ usmieva sa herečka, ktorá svoj hlas prepožičala napríklad aj Daphné v animovanom seriáli Scooby Doo.

Ľuďom sa jej hlas páči

Dabing jej vraj išiel už od začiatku, talent preň mala akosi prirodzene v sebe. „Dnes sa už môžem snáď pochváliť, že som to tak nejako jednoducho vedela, nikto ma nič nemusel učiť. Obyčajne to tak nebýva, že prídete do dabingu a o dva týždne máte veľkú rolu. Režiséri zistili, že viem robiť rýchlo, spoľahlivo, že mám na to proste talent. Hodili ma do mora a ja som v ňom veľmi dobre zaplávala,“ konštatuje Jančišinová.

„Na dabingu je dôležité vedieť sa sústrediť. Je rýchla doba, treba aj rýchlo robiť. Niekedy ani nemáme skúšku a ideme „prvú ostrú“. Je to už o praxi a remesle, ktoré má človek v sebe. Často je to však aj to povestné niečo „medzi nebom a zemou“, kedy viete vystihnúť správy okamih a napasovať sa do neho. Keď začnete o sekundu neskôr, viete, že musíte o sekundu neskôr aj skončiť a dobrý zvukár potom tieto detaily dotiahne."

Pri sledovaní seriálov či filmov my diváci niekedy sami vycítime, že nám ten či onen hlas k danej postave akosi nepasuje. Henrieta Jančišinová má však tak univerzálne príjemný, uchu lahodiaci hlas, že máte dojem, akoby to bol vlastný hlas dabovanej herečky. „Mám skúsenosti, že mi ľudia hovoria, aký mám krásny hlas, že sa im dobre počúva a to je pre mňa veľká radosť a ocenenie,“ dodala Henrieta Jančišinová. 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 003
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 918
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 116
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 368
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 827
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 116
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 711
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 484
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 754
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 323
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 275
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 674
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 167
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 989
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 560
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 754
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 323
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 275
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 674
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 167
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 989
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 560
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu