NITRA. Pred Kaplnkou sv. Michala na Vŕšku postavili lešenie. Biskupstvo dá obnoviť fasádu.
„Z ministerstva kultúry sme získali grant vo výške 20-tisíc eur,“ povedal biskupský ekonóm Martin Štofko. Celkové náklady vyčíslil na 85-tisíc eur.
V tomto roku podľa neho urobia minimálne čelnú stenu kaplnky a schody: „Treba ich stabilizovať, sú staticky narušené.“

Kostolík zasiahol blesk
Štofko nevylúčil, že pri obnove fasády odstránia kamenné reliéfy, ktoré na nej pribudli dodatočne - v tridsiatych rokoch minulého storočia.
Krajský pamiatkový úrad sa k tomu zatiaľ nevyjadril. Riaditeľka Anna Valeková povedala, že o plánovaných úpravách kaplnky bude rozhodnuté až po ukončení a vyhodnotení doplnkového reštaurátorského výskumu. Nariadili ho pamiatkari.
Kaplnka na Vŕšku bola ešte v roku 1963 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Na mieste staršieho zničeného kostola ju dal v roku 1739 postaviť nitriansky dolnomestský richtár Lukáč Brezovics.
„Urobil tak na pamäť ukončenia katastrofálnej morovej epidémie a na jej údržbu vložil fundáciu 200 forintov,“ informovala šéfka pamiatkarov.
V roku 1768 bol kostolík zasiahnutý bleskom a museli opraviť jeho narušenú klenbu.

Okolo bol cintorín
„Po zbúraní mestského farského kostola sv. Jakuba v roku 1786 sa stal farským kostolom piaristický kostol. Farskú funkciu pre krsty a sobáše prevzal v rokoch 1786 - 1787 kostolík sv. Michala,“ dodala Valeková.
Okolo kostola bol v tom čase cintorín, ktorý v roku 1829 z premávkových dôvodov zrušili: „Bola tu otvorená ulica na dnešnú Párovskú a Piaristickú ulicu.“
V roku 1894 dal biskup Bende kostolík obnoviť. Zároveň dal zbúrať sakristiu a odstrániť drevenú vežičku, ktorá stála nad kaplnkou. „Počas odstraňovania podlahy bola odkrytá stará krypta s tridsiatimi rakvami, posledná bola z roku 1771,“ povedala Anna Valeková.
Vyzdobili ho dodatočne
V architektonickej podobe z roku 1894 sa kostolík zachoval do súčasnosti. Výtvarne bol dotvorený v 30. rokoch 20. storočia, na výzdobe interiéru aj exteriéru sa vtedy podieľali viacerí umelci. Autorom nástropnej maľby v lodi s motívom Krst Krista je napríklad akademický maliar Edmund Massáni, bronzový reliéf biskupa Prohászku vytvoril výtvarník Jozef Elemír Mészáros, obaja žili v Nitre.
V roku 1939 pribudli na fasáde kaplnky kamenné reliéfy Krížovej cesty, aj ich autorom bol Mészáros. V štítovej nike hlavnej fasády osadili sochu archanjela Michala od ďalšieho známeho Nitrana - akademického sochára Júliusa Bártfaya.
„V osemdesiatych rokoch 20. storočia bola realizovaná súčasná úprava fasád a šablónová krytina z medeného plechu s medenými klampiarskymi výrobkami a oplechovaním,“ dodala riaditeľka krajského pamiatkového úradu.
Akú bude mať fasáda farbu po obnove, zatiaľ pamiatkari nepovedali.


Odkryli dlažbu aj studňu
Lokalitu na Vŕšku, kde stojí Kaplnka sv. Michala, dalo mesto pred šiestimi rokmi obnoviť. Prácam predchádzalo znovuobjavenie historickej studne len niekoľko metrov nad kostolíkom, na Mariánskej ulici. Desaťročia bola ukrytá pod asfaltovým povrchom.
„Natrafili“ na ňu v roku 2007 pracovníci firmy, ktorá rekonštruovala cestu. „Keď po tomto mieste prešla Tatra, prepadla sa zemina a vznikol malý otvor. Vhodili sme do neho kameň, ktorý spadol dolu. Počuli sme žblnknutie. Bolo jasné, že je tam studňa,“ povedal vtedy pracovník firmy.
Radnica rozhodla, že studňu ponechá odkrytú a spolu s ňou aj časť historickej dlažby na Vŕšku. Z ulice bola vylúčená doprava, autá sa z Mariánskej na Farskú už niekoľko rokov nedostanú.
Po obnovení historickej lokality v centre Nitry sa v posledných rokoch ozývali kritické hlasy, ktoré poukazovali, že investovať treba aj do vzácneho kostolíka. Bohoslužby v ňom pravidelne mávajú zamestnanci polície a armády.