NITRA. Záujemcom o historické techniky vo fotografii je určený workshop, ktorý organizuje nitrianska fotogaléria Trafačka v spolupráci s občianskym združením Capalest. Účastníci si budú môcť vyskúšať štyri staré techniky, ktoré sa pri tvorbe fotografií využívali už v polovici 19. storočia.
"K dispozícii bude technika na zhotovenie predlôh, zátiší, krajiny či portrétu," uviedol jeden z lektorov workshopu František Kolář. Ako doplnil, podujatie sa bude konať od 24. do 26. júna v Trafačke a druhou lektorkou bude fotografka Evla Vlašičová.
Jednou z techník, ktorá bude predstavená, je mokrý kolódiový proces. Patrí k najstarším fotografickým technikám. Pri fotografovaní pomocou tohto procesu vznikne vždy len jediná originálna fotografia. Za autora tejto techniky je považovaný Frederick Scott Archer, ktorý experimentoval so sklenenými negatívmi a svoj objav publikoval po prvý raz v roku 1851. Druhou technikou je cyanotypia, nazývaná aj modrotlač.
"V roku 1842 postup publikoval jeden z otcov fotografie a vynálezca ustaľovača John F. W. Herschel. Jednoduchý a lacný proces cyanotypie sa využíval pre kopírovanie náhľadových kópií, takzvaných modrákov. Vďaka jednoduchosti a nízkej toxicite sa kyanotypia hodí pre začiatočníkov alternatívnych techník," vysvetlil Kolář.
Ďalšou technikou bude van Dyke, ktorá patrí do kopírovacích procesov založených na citlivosti železitých solí k svetlu. Základný princíp popísal už John Hershel v súvislosti s argentotypiou, kyanotypiou a chrysotypiou v roku 1842. "Štvrtou technikou je platinová fotografia. Ide o 140 rokov starý spôsob ručného spracovania fotografie za pomoci vzácnych kovov platiny a paládia. Patrí k ušľachtilým fotografickým tlačiam, pri ktorých je každá fotografia autorským originálom. Zo strany svetových galérií ide o jednu z najakceptovanejších fotografických techník, najmä pre jej stabilitu obrazu, ktorý dokáže bez zmien vydržať niekoľko generácií," povedal Kolář.