NITRA. Až 43 škôlkarov z nitrianskych škôlok Párovska a Štefánikova zažilo promócie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Diplomy si drobci odniesli za fyzikálne experimenty a štúdium fyziky počas celého roka.
Štvorročné až šesťročné deti tesne pred promóciami zložili štátnice. Tie pozostávali zo šiestich úloh, ktoré preverili ich znalosti pevných, kvapalných aj plynných látok. "Aj keď sú im mnohé úlohy už známe, predsa len, je to ich prvé skúšanie v živote," pripomenula Ľubomíra Valovičová z katedry fyziky na nitrianskej UKF. Práve ona stojí za projektom Hráme sa na Einsteina. V rámci neho škôlkari v priebehu roka dvakrát do mesiaca mali hodiny fyziky. Valovičová projekt platila z vlastných peňazí, rodičia prispeli na tričká s obrázkom geniálneho fyzika, ktoré mali škôlkari počas štátnic na sebe.
Deti počas skúšok dokázali, že poznajú látky v ich rôznych podobách. Museli napríklad vedieť, že kvapaliny sa stlačiť nedajú, no plyny áno. Skúšajúcim to ukázali na striekačke, ktorú najskôr naplnili vodou a potom vzduchom a pokúsili sa zatlačiť piest.
Rovnako tiež mali uhádnuť, či z rovnakej výšky dopadne na zem skôr kancelársky papier, ktorý je skrčený do tvaru gule alebo ten, ktorý ostane vystretý. "Ten guľatý spadol rýchlejšie, lebo nemá žiadne krídla," vysvetlil skúšajúcemu Adamko. Rovnako zdôvodnil aj to, prečo on sám nedokáže vzlietnuť, i keď by chcel.
Škôlkari si tiež vyskúšali zdanlivo jednoduchý experiment. Do pohárikov s vodou vhadzovali spinky na papier. Malí fyzici však museli vedieť, že za touto nevinnou hrou sa ukrývajú dva fyzikálne princípy. "Tým prvým je ten, že ťažšie teleso vytlačí nahor kvapalinu, dá sa v tomto prípade hovoriť o Archimedovom zákone. Druhý princíp je povrchové napätie kvapaliny. Pri hrane pohárika sa nám vytvorí oblúk. Deti sa museli pozrieť kolmo na hladinu, aby videli, či je ten kopček oblý," vysvetlil Filip Obert z katedry fyziky, skúšajúci v štátnicovej komisii.
Škôlkari sa počas skúšok dozvedeli aj niečo o hviezdach a planétach. Priamo na univerzite im z Tekovskej hvezdárne zabezpečili nafukovacie planetárium.
Ľudia z katedry fyziky cielene a dlhodobo pracujú s najmenšími deťmi. Vytvárajú im tak vzťah k nie veľmi obľúbenému predmetu. "Veríme, že o pár rokov sa s nimi na našej katedre stretneme," pousmiala sa iniciátorka projektu.

