Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Prelamovali uznesenia, rokovanie si rozdelili

Poslanec Gaulieder nazval primátora Petra Pašku zločincom. Prvý muž Galanty kontroval trestným oznámením na poslanca.

Zasadnutie mestského zastupiteľstva prinieslo opäť viacero zaujímavých situácií. Zasadnutie mestského zastupiteľstva prinieslo opäť viacero zaujímavých situácií. (Zdroj: Ladislav Odráška)

GALANTA. Netradične vo štvrtok, tradične s hádkami. Aj tak by sa dalo v skratke opísať v poradí už 19. mestské zastupiteľstvo. Zvolané bolo na 14. júna, na programe bolo pôvodne 22 bodov. 

Pokračovanie o týždeň

Už v úvode zasadnutia však dal pozmeňujúci návrh poslanec László Biró, ktorý navrhol zmenu programu. Podľa nového návrhu mali po otvorení a voľbe návrhovej komisie schvaľovať poslanci všeobecne záýväzné nariadenie (VZN) o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Galanta. 

Článok pokračuje pod video reklamou

Po ňom malo prísť na rad vystúpenie verejnosti a posledným bodom malo byť potvrdenie uznesení, ktorých výkon pozastavil primátor mesta. Ostatné body navrhol Biró presunúť na 22. júla a pokračovať v 19. zasadnutí práve v ten deň. 

Poslanec svoj návrh odôvodnil hlavne tým, že primátor nepodpísaním uznesenia z 18. zasadnutia, v ktorom mestské zastupiteľstvo zvolilo dvojicu László Biró – František Gaulieder do funkcie členov finančnej komisie, prakticky znefunkčnil komisiu. Nemohla sa tak zaoberať materiálmi k 19. zasadnutiu a tým pádom o nich nemohli poslanci rokovať. 

Tento fakt potvrdil aj prednosta úradu Miroslav Psota. „Je to v poriadku, niektoré materiály musia byť vo finančnej komisii.“ Zasadali napokon v piatok, prerokované materiály následne dostali poslanci. 

Poslanci miesto ekonómov

Na margo nepodpísaného uznesenia týkajúceho sa nových členov finančnej komisie primátor Peter Paška povedal, že bolo pre mesto nevýhodné. „Komisie sú poradným orgánom, vy ste navrhli namiesto dvojice ekonómov – odborníkov dvojicu poslancov – laikov. Budú poradným orgánom sami sebe,“ vyčítal Paška poslaneckému zboru. 

Tí mu, naopak, kontrovali skutočnosťou, že primátor podpísal uznesenie o odvolaní dvojice členov, ale nepodpísal uznesenie o menovaní a zablokoval činnosť finančnej komisie. Podľa Pašku to však nie je pravda. „Zostalo päť členov komisie; že sa nedohodli na inom termíne, za to ja nemôžem,“ kontroval Paška.

Rokovali iba hodinu a pol

V poslednom bode, ktorý trval najdlhšie, poslanci prelamovali 16 uznesení z posledného zastupiteľstva, ktoré primátor Paška nepodpísal. Ako je to už v Galante zvykom, vzduchom lietali urážky a invektívy. Poslanci vyčítali primátorovi, že sa s ním nedá dohodnúť, ten im oponoval, že sa s ním nechcú dohodnúť. „Nechcem robiť to, čo mi kážu poslanci, ale čo im prikazuje zákon,“ bránil sa Paška.

V dusnej atmosfére dokonca poslanec František Gaulieder nazval primátora dvojnásobným zločincom. „Dvojnásobne trestne stíhaný primátor je na Slovensku raritou,“ povedal poslanec. „Ak je niekto trestne stíhaný, neznamená to, že je zločincom. Musí o tom rozhodnúť súd, nie vy,“ oponoval mu primátor. Podľa našich informácií štatutár mesta za uvedené výroky podal na poslanca trestné oznámenie.

V rekordne krátkom zastupiteľstve, ktoré trvalo iba hodinu a pol, poslanci napokon prelomili všetky primátorove vetá. V zasadnutí poslanci pokračujú dnes, na programe je viacero zaujímavých bodov ako napríklad schválenie účtovnej závierky spoločnosti Galandia s.r.o  za rok 2015. 

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Muž na Orave prišiel o život, narazil na snežnom skútri do trafostanice

Vodič z Rabčíc nezvládol riadenie a narazil do trafostanice.

Už ste čítali?

Voľby 2020