NITRA. Okresný súd už určil termín pojednávania s otcom, ktorý vlani zabudol dvojročnú dcéru v zaparkovanom aute. Proces sa má začať v druhej polovici septembra, potvrdil nám to hovorca súdu Mário Pivarči.
Tragédia sa stala vlani v júli v Nitre. Jozef Kurák (57) je obžalovaný z prečinu usmrtenia. Kristínka, ktorú zabudol v aute, zomrela na prehriatie organizmu.
Otec ju mal zaviezť do jaslí, no namiesto toho zaparkoval na Ulici Janka Kráľa a išiel do firmy. Keď si popoludní na dieťa spomenul, bolo už mŕtve.
Otec: Budem čeliť celej tej zlobe
Polícia najskôr prípad vyšetrovala ako zločin opustenia dieťaťa, za ktorý hrozí väzenie na sedem až dvanásť rokov. Potom právnu kvalifikáciu zmenili. Kuráka obvinili z prečinu usmrtenia, kde je sadzba dva až päť rokov a výkon trestu je možné podmienečne odložiť.
Prokurátor podal v marci obžalobu na súd. Predchádzalo tomu konanie o dohode o vine a treste, ktorú otec Kristínky nepodpísal. Podľa prokuratúry neuznal svoju vinu.
„Cítim obrovskú vinu. To, o čo som ani nežiadal a čo som odmietol, bola dohoda. Pretože moja vina je iná, ako mi ju prisudzuje prokurátor. Prijímam úplnú zodpovednosť za túto hroznú tragédiu. Pôjdem pred súd a budem čeliť celej tejto zlobe. Aj keď žiaden súd mi nemôže udeliť tvrdší trest, aký mám,“ reagoval vtedy Kurák.
Istý čas sa špekulovalo, že sudca vydá v kauze trestný rozkaz, v ktorom bez pojednávania rozhodne o treste. Robí sa to v prípadoch, ak súd považuje dôkazy zo spisu za dostatočné. Ak obžalovaný podá odpor, koná sa hlavné pojednávanie.
Syndróm zabudnutého bábätka
Kuráka obhajuje právnik a politik Daniel Lipšic, ktorý na sociálnej sieti napísal, že otec už znáša najťažší trest: „Do konca svojho života bude niesť morálnu vinu za smrť svojej 2-ročnej dcéry.“
Lipšic prijal obhajobu aj preto, lebo si uvedomil, že sa to mohlo stať aj jemu: „Najprv som si myslel, že mne by sa to stať nikdy nemohlo. Zabudnúť peňaženku, laptop alebo kľúče jasné, ale vlastné dieťa nikdy. Potom som si prečítal niekoľko článkov o „syndróme zabudnutého bábätka" a zistil som, že takáto tragédia sa môže stať každému z nás“.
Len v USA zomiera na prehriatie organizmu v aute priemerne 15 až 25 detí za rok. Podľa odborníka ide o zlyhanie pamäti, nie lásky.