NITRA. Už 8. ročník vzdelávacieho projektu Tvoriť môže každý uzavreli v Nitrianskej galérii. Vyvrcholením 3-mesačnej práce v tvorivých dielňach bola rovnomenná výstava, ktorú do 26. augusta môžete vidieť vo Farebnej galérii Nitrianskej galérie.
Ceny si vyberali zo škatúľ
Spolu dvadsať tvorivých dielní viedli galerijné pedagogičky Elena Tarábková a Erika Mészárosová. Boli určené pre telesne a duševne hendikepované deti zo špeciálnych škôl a zaradení. Od marca do júna v galérii tvorili deti z Nitry, Vrábeľ, Poľného Kesova, Serede a Kremnice. Prišlo ich 138 v sprievode 40 špeciálnych pedagógov, učiteľov, asistentov, riaditeľov či rodičov.
„Na vernisáži výstavy sme odovzdali spolu 27 cien, z nich jednotlivci získali 25 a skupiny 2. Udelili sme 4 prvé miesta, 6 druhých, 9 tretích a 8 čestných uznaní,“ hovorí Elena Tarábková. „Samotné odovzdávanie cien bol netradičné a zaujímavé – deti si po prvýkrát vyberali ceny samy. Rukou lovili v troch škatuliach zakrytých látkou, kde boli farebné pastelky, plastelína, tempery a iné výtvarné pomôcky. Žiaci na prvých miestach si mohli vybrať zo všetkých troch škatúľ, deti na druhom mieste z dvoch a tretí z jednej.“
Tváre z ovocia a zeleniny
Pre žiakov pripravili tri hlavné dielne Hlava verzus mňam, Mačka z vreca a Svetlo a tieň. „V prvej deti kreslili do cukru, soli či múky a podľa vzoru starého talianskeho maliara Giuseppe Arcimbolda pastelom kreslili podobu hlavu z rôznych druhov ovocia a zeleniny. V druhej dielni si deti zo zakrytej škatule vyťahovali rôzne predmety a z nich spolu vyskladali hlavy, ktoré potom prekreslili fixkami,“ približuje obsah tvorivých dielní Elena Tarábková.
„Inšpirovaní surrealistickým slovenským výtvarníkom Karolom Baronom kreslili tiež hlavy vytvorené z rôznych vecí, napríklad športového náčinia, ovocia, zeleniny, základom jednej tváre je dokonca loď.“
V rámci Týždňa Nitrianskej galérie pripravili pre návštevníkov dve doplnkové dielne, ktorých sa zúčastnili deti zo ZŠ s MŠ pri Fakultnej nemocnici v Nitre. Žiaci sa zapojili do dielní Obrázky v pohybe a Slovo a jeho obraz, báseň a jej ilustrácia. „Vznikli rôzne kresby a maľby inšpirované slovom a veršami. Podľa Bazovského diel vytvárali sériu piatich obrázkov do cukru, ktoré spolu tvorili istý dej. Cez počítač z nich potom vznikla jednoduchá animácia,“ doplnila Tarábková.
S keramickou hlinou deti pracovali počas dielne Svetlo a tieň. Mali za úlohu vytvoriť zaujímavý objekt z hľadiska vrhania tieňa. Podľa Tarábkovej veľmi pekné misy urobili napríklad telesne hendikepovaní žiaci zo Spojenej školy na Mudroňovej ulici v Nitre. Tri-štyri misy sú zaujímavé, keď sú uložené do seba ale aj osobitne.
Tešila ich práca s hlinou
Počas dielní vzniklo spolu 578 prác, vystavených je 178 najlepších. „Zaujímavé sú napríklad monotypie, ktoré sú istým druhom grafiky, kedy sa kreslí a zároveň odtláča farba zo skla. Vystavili sme 33 monotypií, ďalej tu máme 25 kresieb – príbehov, 21 pastelov a 33 keramík. Myslím si, že deti najviac bavila kresba do cukru, to sme robili po prvýkrát. Kresby sa dali ľahko opraviť alebo zmeniť. Takisto ich tešila aj práca s hlinou, ktorá je veľmi upokojujúca. Je pre človeka veľmi prirodzená, aj keď v dnešnej dobe už asi veľmi nie,“ dodala galerijná pedagogička.