Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Nebezpečný azbest na škole nie je, potvrdili úrady

Anonym, podpísaný ako obyvateľ Nitry, vyzýval na okamžité zavretie školy.

Hygienici ani inšpektori práce pri prestavbe Spojenej školy azbest nenašli.Hygienici ani inšpektori práce pri prestavbe Spojenej školy azbest nenašli.(Zdroj: Tomáš Holúbek)

NITRA. Azbest, ktorý neodborne odstraňujú, ohrozuje deti, učiteľov aj rodičov. Takýto podnet zaslal siedmim médiám anonym, ktorý sa podpísal ako obyvateľ Nitry.

Podľa neho boli ohrození všetci tí, čo prichádzajú do kontaktu so Spojenou školou na Slančíkovej ulici v Nitre. Na nej momentálne prebieha rozsiahla rekonštrukcia.

Pisateľ žiadal zavrieť školu

"Upozorňujem, že na Spojenej škole prebieha pravdepodobne neodborná demontáž fasádnych panelov, ktoré obsahujú azbest. Školu navštevuje určite viac ako tisíc detí, keďže sú tu spojené tri školy. Pri neodbornej demontáži sa deti, učitelia, personál školy a celé okolie nadýchajú azbestového prachu, ktorý spôsobuje závažné ochorenia," napísal médiám anonym. Novinárom odkázal, že by bolo dobré upozorniť na to, "čo sa tu deje".

Článok pokračuje pod video reklamou

Pisateľ zašiel dokonca tak ďaleko, že žiadal okamžitý zákaz vstupu do školy pre deti v prípade, "ak sa tam práši azbestom".

Riaditeľ školy Jaroslav Maček odmietol, že by sa v škole niekedy nachádzal azbest. Škola prezrela aj staré projekty, nenašla ale ani zmienku o azbeste. Rovnako sa podľa riaditeľa azbest nenašiel ani v tých častiach školy, ktoré už rekonštrukciou prešli. "Určite by aj stavbári povedali, ak by tu azbest bol, jeho odstránenie nie je také jednoduché," povedal riaditeľ.

Výsledky testov azbest vylúčili

Mačekove slová potvrdili aj kompetentné úrady. Azbest na škole vylúčili hygienici, ktorí tu robili kontrolu, inšpektori práce aj župa, ktorá je zriaďovateľom školy.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre vykonal na škole štátny zdravotný dozor 17. júna a 20. júna. "Výsledky laboratórnej analýzy odobratých a vyšetrených vzoriek pevného materiálu a ovzdušia v Národnom referenčnom centre pre zdravotnú problematiku vláknitých prachov nepreukázali prítomnosť azbestových vlákien," povedala regionálna hygienička Katarína Tináková.

Na rekonštrukciu školy si už posvietili aj inšpektori práce, ktorí tu urobili kontrolu v rovnaký deň ako hygienici. Inšpektori vykonali fyzickú ohliadku celého staveniska, tá prítomnosť azbestu nepotvrdila.

Škole alebo stavebnej firme hrozí mastná pokuta

Inšpektori práce však pri rekonštrukcii školy našli iné nedostatky. Stavenisko od školy zabezpečili zodpovední nevyhovujúcim spôsobom - iba lavicami a bezpečnostnou páskou. "V zmysle legislatívnej požiadavky musí byť stavenisko zabezpečené oplotením alebo iným vhodným bezpečnostným opatrením," povedal Róbert Bulla, hlavný inšpektor práce.

Ani zabezpečenie staveniska pri búracích prácach podľa inšpektorov nevyhovovalo. Pracovníci neboli vhodne zabezpečení proti pádu z výšky, nezabezpečili sa ani pohyblivé elektrické prívody proti mechanickému poškodeniu.

"Stavebník, čo je v tomto prípade Spojená škola, odovzdala stavenisko zhotoviteľovi stavebných prác. V súčasnosti prebiehajú analýzy zmluvných vzťahov a zisťuje sa rozsah zodpovednosti a miera zavinenia jednotlivých subjektov," povedal Bulla. Inšpektori následne uložia pokutu, ktorá môže byť najmenej 1 000 a najviac 200-tisíc eur.

Župa: Žiaci sa neučia na stavbe

Župa, ktorá školu spravuje, ubezpečila, že žiaci nie sú ohrození. "V škole je pred záverom školského roka asi 300 žiakov z 1 100. Vyučovanie neprebieha na miestach demontáže, ale v iných priestoroch školy," povedala Oľga Prekopová, hovorkyňa župy.

Podľa Mačeka škola potrebuje, aby sa stavebné práce ukončili do septembra, ideálne aj trochu skôr. "Dnes postavili chlapi druhý žeriav," povedal v piatok Maček, ktorý verí, že všetky termíny sa pred novým školským rokom stihnú.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Muž na Orave prišiel o život, narazil na snežnom skútri do trafostanice

Vodič z Rabčíc nezvládol riadenie a narazil do trafostanice.

Už ste čítali?

Voľby 2020