ZLATÉ MORAVCE. V meste sa rozprúdila diskusia o tom, čo spraviť s pálenicou. Dnes ju prevádzkujú Technické služby, ktoré sú mestským podnikom.
Problém je, že pálenica je pre podnik nerentabilná a to hlavne pre vysokú daň, ktorú musí odvádzať. Komplikácie tiež Technickým službám spôsobuje zastaraná a poruchová technológia v pálenici.
Zavrieť? Nezavrieť?
Samospráva preto ešte prednedávnom uvažovala o úplnom zatvorení podniku na výrobu pálenky. Na nedávnom zasadnutí to povedal primátor Dušan Husár.
"Pálenica nebude v prevádzke v tomto roku. Buď pôjde do prenájmu, alebo nebude v prevádzke, zavrie sa," povedal primátor. Ako vtedy dodal, vedel by si jej ďalšie fungovanie predstaviť tak, že by si mestskú pálenicu prenajal súkromník, napríklad združenie záhradkárov.
Mesto však v neskoršom oficiálnom vyjadrení svoj postoj k pálenici miernilo. Samospráva vyhlásila, že Technické služby sa pripravujú na novú páleničiarsku sezónu.
"Doposiaľ nie je rozhodnuté, či sa pálenica ponúkne do prenájmu iným užívateľom. V prípade, že mesto nerozhodne o zrušení tejto činnosti, Technické služby budú prevádzkovať pálenicu aj naďalej," povedal primátor.
Obrovská daň
Pre podnik ale nie je výrobňa destilátov veľmi rentabilná. "Daň z pálenice je 75 %, ktorá odchádza preč a 25 % je réžia, z ktorej máme my tvoriť zisk," upozornil Branislav Varga z Technických služieb. Tri štvrtiny zo sumy tvorí teda odvod štátu, zvyšná štvrtina má vykryť réžiu, náklady a vytvoriť zisk.
Varga tiež upozornil, že Technické služby museli vlani pristúpiť k servisným opatreniam v pálenici. Išlo o problémy s chladičom a kotlom, oba museli vlani vymeniť. Náklady na prevádzku pálenice technickými problémami neplánovane vyskočili.
Zisk by táto služba občanom podľa Vargu priniesla vtedy, ak by pálenica bola životaschopná. Problémom však je, že mesto do pálenice dlhé roky vôbec nič neinvestovalo a technológie, ktoré tu sú, postupne odchádzajú.

Marhule, slivky, jablká
Mestská pálenica vznikla v roku 1974. Ročne vyprodukuje okolo 15-tisíc litrov alkoholu. Páliť začína niekedy na prelome augusta-septembra, kedy dozrieva a kvasí prvé ovocie, väčšinou marhule a ďalšie mäkké ovocie. Sezóna sa končí vo februári, kedy sa vypaľujú väčšinou slivky a jablká.
Mesačná produkcia alkoholu pritom skáče, skúsenosti hovoria, že najväčší záujem o vypaľovanie je pred sviatkami, hlavne pred Vianocami, kedy ľudia radi pijú.
Niekoľko páleníc je aj v okolitých obciach, väčšinu prevádzkujú záhradkárske združenia. Nové pálenice ale nevznikajú, pretože počiatočná investícia na založenie pálenice je privysoká, odhaduje sa na vyše 200-tisíc eur.
Náklady na mestskú pálenicu boli vlani 29 121 eur a výnosy 32 969.