NITRA. Už tretí medzinárodný festival nadrozmerných pieskových sôch prichádza do Nitry. Opäť sa koná v Galérii Mlyny, kde môžu návštevníci sledovať sochárov priamo pri práci.
Navozili 150 ton piesku
Šiesti pieskoví sochári nie sú tematicky nijako obmedzení, tvoria podľa vlastných námetov.
Šesť umeleckých sôch vzniklo a ešte stále vzniká pri hlavnom vstupe do obchodného centra, zvyšných šesť nesúťažných na tému osobnosti Slovenska je v pasážach na všetkých troch poschodiach.
„Na výstavbu sôch sa použilo zhruba 150 ton piesku. Ide o kopaný piesok s vysokým podielom ílu z bane v Marcelovej. Riečny piesok na modelovanie sôch nie je veľmi vhodný,“ povedal Ľuboš Trubíni z Galérie Mlyny.
„Zvážanie a rozmiestňovanie piesku v hale robilo 18 ľudí počas ôsmich nocí. Piesok sa vozil vo veľkých nákladných autách do zásobovacieho dvora a v debničkách sa paletovacími vozíkmi prevážal do haly. Lopatou sa potom nahadzoval do drevených foriem, kde sa stláčal do potrebnej kvality,“ doplnil Dezider Mészároš.
Festival Sochy z piesku otvoria 5. júla o 14. hodine. Šesť sôch pri vstupe do obchodného centra sa bude uchádzať o priazeň návštevníkov, ktorí môžu od 5. do 30. júla sms hlasovaním vybrať svojho „pieskového favorita“.
Divácku cenu vyhlásia večer 30. júla počas Nočných Mlynov. Spomedzi hlasujúcich vyžrebujú šťastlivcov, ktorí získajú zaujímavé ceny.
Vyjadrujú sa k celosvetovým problémom
Pieskové sochy v Nitre vytvárajú Tomáš Bosambo (Česko), Radovan Živný (Česko/Portugalsko), Kirk Rademaker (USA), Etual Ojeda (Španielsko), Gianni Schiumarini (Taliansko) a Vladimír Kurajev (Rusko). Dvaja z nich – Bosambo a Živný - boli na oboch predchádzajúcich pieskových festivaloch v Nitre. Na tohtoročnom sa podieľajú nielen ako umelci, ale aj technicky a výtvarne.
Ako povedal Radovan Živný, festival je pre neho nádhernou výzvou. „Príjemné miesto, skvelí ľudia, parádne publikum, perfektné podmienky spolupráce. Vždy sa spolu s organizátormi snažíme, aby výstava ponúkla ľuďom pekné zážitky, preto pozývame tých najlepších sochárov z celého sveta,“ hovorí Živný. „Vždy sa tu zídu umelci, ktorí majú čo povedať o svete, jeho problémoch, ktorí sa vyjadrujú ku globálnej situácii našej planéty.“
Keďže sa voda stáva vo svete stále vzácnejšou, Radovan Živný robí sochu v podobe kvapky vody. „Veľké svetové korporácie začínajú vo svete skupovať vodné zdroje a robiť s nimi obrovský biznis. Preto som si ako tému vybral vodu.“
Technika nás nespasí
Aj pre Tomáša Bosamba je festival výzvou, je jedným z mála, kde umelci dostávajú v tvorbe voľnú ruku. Jeho socha je jeho osobnou výpoveďou. „Bol som si založiť účet, predložil som občiansky preukaz a oni hneď vedeli aj moje telefónne číslo. Socha je preto revoltou skutočnosti, ako majú inštitúcie v dnešnej dobe zmapovaných ľudí. Všetko sa monitoruje, všetko sa o vás vie, kde sa pohybujete, aké máte záujmy... Sochou je počítačová zostava s očami „veľkého brata“, ktorý nás stále sleduje. Strácame slobodu, prestávame byť individualitami a stávame sa súčasťou jednej veľkej „mašiny“,“ hovorí Tomáš Bosambo.
„V takom pralese by bol mnohokrát jednoduchší a čistejší život. Prírodné národy majú oveľa menej starostí, stresu, menej chorôb. Myslíme si, že technika nás spasí, ale je to práve naopak. Mnoho ľudí už prišlo na to, že návrat k prírode je to jediné, čo nás zachráni.“





