Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Memorandum o železničnej stanici počíta so štyrmi alternatívami

Zatiaľ boli na stanici vynovené aspoň toalety a čakáreň. Na zásadnú investíciu sa už roky čaká.

Železničná stanica v Nitre.  Železničná stanica v Nitre. (Zdroj: jk)

NITRA. Železnice Slovenskej republiky a mesto Nitra podpísali koncom júna Memorandum o spolupráci pri obnove železničnej stanice. Urobili tak na základe uznesenia vlády.

O potrebe rekonštruovať stanicu sa hovorí už roky. Doteraz sa však nenašli peniaze.

Nová alebo stará?

„Železničná stanica Nitra nevyhovuje prevádzkovým kritériám súčasnej doby. Mojou snahou je, aby sme v spolupráci s mestom definovali najvhodnejší variant jej modernizácie a následne začali realizovať konkrétne kroky v tejto oblasti,“ vyjadril sa generálny riaditeľ ŽSR Tibor Šimoni.

Článok pokračuje pod video reklamou

Do úvahy prichádzajú štyri varianty: rekonštrukcia existujúcej budovy, výstavba novej stanice na voľných pozemkoch ŽSR, výstavba terminálu integrovanej osobnej prepravy a revitalizácia stanice a okolia.

Podrobnosti o jednotlivých alternatívach železnice nezverejnili.

Vytvoria odbornú skupinu

Memorandum je uzatvorené na dobu neurčitú, neuvádzajú sa v ňom termíny ani predpokladané náklady.

„Prvým krokom bude vytvorenie odbornej skupiny, v ktorej budú zastúpení experti zo ŽSR, mesta Nitra, ako aj ďalší zástupcovia, ktorých sa daná problematika týka. Druhým krokom bude vypracovanie komplexnej Štúdie alternatívnych možností riešenia obnovy železničnej stanice Nitra,“ píše sa v stanovisku železníc.

Štúdia by mala odrážať a zosúladiť budúce potreby ŽSR, mesta Nitra a Nitrianskeho samosprávneho kraja „v súvislosti s tým, aký bude predpokladaný vývoj dopravy v tomto regióne v najbližších 10 – 20 rokoch aj s prepojením na hromadnú dopravu obyvateľstva“.

Budova je z 19. storočia

Uzatvorenie memoranda nebude mať finančný dopad na rozpočet mesta. Spomínanú štúdiu dajú vypracovať železnice na svoje náklady prostredníctvom externého subjektu. Prednosta radnice Igor Kršiak odhadol, že môže byť hotová do polroka.

Železničná stanica pozostáva z koľajiska, výpravnej budovy a ďalších priľahlých budov spolu so skladovacími priestormi. „Koľajisko má osem dopravných, trinásť manipulačných a jednu odstavnú koľaj,“ informovali železnice.

Výpravná budova bola postavená v roku 1876, v roku 1921 pribudla menšia prístavba.

Zmeny len na papieri

V roku 2008 pripravili ŽSR projektovú dokumentáciu pre rekonštrukciu stanice, financovanie plánovali zabezpečiť cez súkromných investorov. Ako protihodnotu by získali právo dlhodobo užívať komerčné staničné priestory.

V roku 2011 sa začalo hovoriť o výstavbe novej výpravnej budovy z vlastných zdrojov ŽSR. Mala stáť dva milióny eur, čo bolo údajne o polovicu menej ako náklady na rekonštrukciu historickej budovy. Peniaze sa však nenašli.

V roku 2013 železnice informovali, že budú stanicu riešiť v rámci projektu „Elektrifikácia a optimalizácia trate Šurany – Nitra – Leopoldov“. Financovanie bolo plánované z eurofondov. Projekt sa mal realizovať v rokoch 2019 až 2022. Hovorilo sa napríklad aj o zastrešení nástupíšť a novom informačnom systéme.

V januári ale hovorkyňa ŽSR oznámila, že štúdia realizovateľnosti nepreukázala účelnosť takejto investície. Zároveň naznačila, že najmä s ohľadom na investíciu automobilky Jaguar Land Rover môže byť spracovaná nová štúdia, „ktorá by reflektovala nový rozsah výkonov v nákladnej doprave“.

Investícia po dlhých rokoch

V roku 2014 boli na stanici vynovené aspoň toalety a čakáreň, vo vstupnej hale osadili nové lavice a osvetlenie. Súviselo to so zavádzaním štandardov na zvýšenie kultúry cestovania. Bola to prvá investícia po dlhých rokoch.

„Stanica v Nitre je celé roky v neutešenom stave. Je jediná z krajských staníc, ktorá nebola rekonštruovaná,“ povedal vtedy prednosta stanice.

S toaletami sa napríklad nič nerobilo od 70. rokov minulého storočia. Na jeseň 2014 tam dali nové misy a umývadlá. Na pánskych WC čiastočne vymenili aj podlahu a obklady.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Muž na Orave prišiel o život, narazil na snežnom skútri do trafostanice

Vodič z Rabčíc nezvládol riadenie a narazil do trafostanice.

Už ste čítali?

Voľby 2020