NITRA. Stovky Nitranov i návštevníkov mesta v utorok na sviatok vierozvestcov zaplnili Svätoplukovo námestie. Cyrilo-metodskej národnej púte sa zúčastnili zástupcovia cirkví, rehoľných spoločenstiev, predstavitelia štátu, samosprávy, mesta, diplomatického zboru, partnerských miest Nitry a ďalší hostia zo Slovenska i zahraničia, ktorých privítal primátor Jozef Dvonč. Osobitne uvítal Maria Giordanu, apoštolského nuncia na Slovensku a rožňavského biskupa Stanislava Stolárika, ktorý slávnostnú sv. omšu celebroval.
„Pri dnešnom slávení odkazu sv. Cyrila a Metoda si krátko pripomeňme Velehrad v roku 1985 pri oslavách 1100. výročia smrti sv. Metoda. Keď vtedajší minister kultúry Milan Klusák začal vítať prítomných na „mierových slávnostiach“, stotisícový dav skandoval – „prišli sme na púť“. Keď minister hovoril, že Cyril a Metod urobili to i ono, zástup ho opäť opravil – „svätí Cyril a Metod“. Vyvrcholením jeho fiaska bolo tvrdenie, že solúnski bratia nám priniesli len kultúru. Na to mu velehradské zhromaždenie oponovalo – „priniesli nám vieru“,“ prihovoril sa veriacim Mons. Stanislav Stolárik.
Od spomenutej slávnosti prešlo už 31 rokov, pokračoval vo svojej kázni biskup. Za ten čas znelo Slovenskom veľa nových i opakujúcich sa hesiel a výziev. Čas ukázal, že niektoré boli a sú veľmi prázdne a tie ďalšie čakajú na svoje naplnenie.
„Dnes, keď stojíme v centre Cyrilo-metodskej tradície v našej vlasti, pred pomyselným i reálnym pomníkom našich vierozvestcov, si uvedomujeme, že aj tento pomník prešiel viacerými previerkami času, ale svetlo jeho posolstva bolo aj je jasné. Aj keď znel príkaz mať zatvorené oči alebo sa dovoľovalo mať oči len tak trochu pootvorené, aby sa všetko, čo bolo v ich posolstve, nevidelo,“ hovorí opäť Stanislav Stolárik.
„Ich pomník aj posolstvo je tu. Ale vidíme, ako sa rozrastajú pomníky toľkých ďalších tvorcov nových čias. Bolo ich veľa aj nedávno, ale už ich niet. Za popáchané škody nemá kto niesť vinu a zodpovednosť. Novodobí tvorcovia časov ponúkajú celkom odlišné hodnotové smerovanie od posolstva sv. Cyrila a Metoda. Ale možno ani nie je treba zadívať sa len na nových tvorcov času, lebo rozosiata bolesť predchádzajúcich čias stále rodí nové, nezdravé ovocie. Skutočnosť je prevrátená na ruby. Tí, ktorí dnes rozbíjajú rodiny, si už teraz stavajú pomníky zásluh za tento nehorázny postup. Má to logiku? Ak áno, potom na akej úrovni je spoločnosť, ktorá zlo oceňuje a dobro vysmieva?“
Sv. Cyril a Metod nám priniesli vieru, písmo, kultúru, vedomie štátnosti, prvenstvo v založení v našom chápaní vysokej školy. Ale všetky vetvy tohto stromu boli zakorenené vo viere v jedného Boha.
Súčasná doba podľa biskupa ponúka aj cestu kompromisu, ktorá by chcela niečo vynechať a niečo zachovať. Ale na misiu sv. Cyrila a Metoda sa musíme pozerať v celku. Celé ich poslanie bolo motivované hlbokou vierou.
„Dnes sme svedkami toho, ako odvolávky na vieru dokážu šíriť kultúru klamstva, strachu a smrti. Kresťanská viera, ktorú hlásali sv. Cyril a Metod, hovorí o dôstojnosti človeka už od prvého okamihu počatia až po posledný prirodzený výdych. Táto viera ohlasovala dôležitosť manželstva jedného muža a jednej ženy. V sile toho posolstva boli deti prijímané ako boží dar, a nie ako nepríjemná záťaž.“
Podľa biskupa súčasná Európa stojí pred viacerými výzvami. Silnejú hlasy, ktoré hovoria, že viera stratila svoju silu a význam. „V dejinách ľudstva aj v živote každého človeka bolo a je množstvo hriechov a omylov. Jedine milosrdenstvo dokázalo pretvárať svet, v ňom je naša sila a nádej," uviedol Stanislav Stolárik.

