Pre Jindroband Blue Notes je hranie džezu hobby

Džez, ktorý sa v súčasnosti na Slovensku hrá, je podľa Jindřicha Vídenského síce technicky dokonalý, ale stráca sa z neho „džezová šťava“.

Jindroband Blue Notes – zľava Milan Blaškovič, Emil Pinter, Zuzana 
Rojková, Jindřich Vídenský a Stanislav Kertész.Jindroband Blue Notes – zľava Milan Blaškovič, Emil Pinter, Zuzana 
Rojková, Jindřich Vídenský a Stanislav Kertész. (Zdroj: Matej Vídenský)

NITRA. Zhruba tri roky pôsobí na hudobnej scéne kapela Jindroband Blue Notes. Nielen Nitrania ju môžu poznať z rôznych kultúrno-spoločenských podujatí. Hrala vo viacerých kluboch a podnikoch v našom meste, na nitrianskom džezovom korze, nedávno niektorí jej členovia na medzinárodnom dixielandovom festivale v Banskej Bystrici a v máji kapela spolu s Poliakmi, Maďarmi a Čechmi vystúpila aj na Stredoeurópskom džezovom moste v Hradci Králové.  Najbližšie sa predstaví v rámci Nitrianskeho kultúrneho leta 17. júla o 18. h v mestskom parku na Sihoti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nielen klasický džez

Skupinu založili členovia pochádzajúci z rôznych kapiel - Jindřich Vídenský (klávesy, klarinet, saxofóny, spev), Zuzana Rojková (spev, tenorsaxofón), Emil Pinter (basgitara), Milan Blaškovič (gitara) a Stanislav Kertész (bicie). Majú bohaté skúsenosti nielen z pôsobenia na Slovensku, ale aj v západnej Európe.

„Nápad založiť novú kapelu sme dostali spolu so Zuzanou, ktorú som poznal z viacerých hudobných skupín. Spája nás spoločný pohľad na chápanie džezu,“ hovorí Jindro, známa osobnosť slovenskej hudobnej scény.

V kapele sa postupne vystriedali viacerí speváci a hudobníci. „Myslím si, že mali iné predstavy o hudbe a konkrétne džeze, ktorý chceme hrať, niektorí, hlavne tí mladší, nezvládli náročnosť práce v kapele,“ vysvetľuje. Súčasní členovia neberú hranie ako zárobkovú činnosť, ale ako hobby. Nehrajú často, zhruba raz do mesiaca – v kluboch, na festivaloch a podujatiach pre širšie publikum. V Nitre vystupovali napríklad vo Frankieho rock klube, kde mali prvý koncert, v bývalej Drevárni, Pube 33, Music a Cafe. Okrem Nitry aj v Leviciach, Trnave, Seredi, Banskej Štiavnici a iných mestách.

SkryťVypnúť reklamu

Kapela hrá nielen džez, ale aj pop a rock. „Baví nás hrať a robiť svojím spôsobom náročnú muziku – nielen klasickú džezovú, ale džez ovplyvnený hudbou súčasných černošských muzikantov. Mimo klasických džezových skladieb Armstronga, Charlesa či Fitzeralda priberáme do svojej hry napríklad

melódie od Wondera, Cockera či Marleyho a iných súčasných interpretov. Podľa môjho názoru je džez, ktorý sa v súčasnosti na Slovensku hrá, síce technicky dokonalý, ale stráca sa z neho „džezová šťava“, je akýsi obsahovo hudobne monotónny. Džez bol niekedy veselý, tancovalo sa na naň, dnes z tohto žánru urobili koncertnú záležitosť odtrhnutú od ľudí,“ myslí si líder Jindroband Blue Notes.

Úspechy s Istropolitanou

Jindřich Vídenský je hudobne činný už od mladosti. Je zakladajúcim členom Revival Jazz Bandu Bratislava, hral v kapelách Hermits, Istropolitana a dlhé roky viedol Štúdio N na Agrokomplexe v Nitre. Keď ho prijímali na Pedagogickú fakultu, dostal ako nestranník „nestranícku úlohu“ pôsobiť aj v cimbalovej hudobnej zložke súboru Ponitran. Hudobne spolupracoval aj so súborom Zobor pri SPU. Aktívne pôsobil v rôznych hudobných zoskupeniach v okolí Nitry - v Lapáši, Mojmírovciach, Šuranoch aj u vojakov v Nitre. Okrem pôsobenia s triom Egona Gnotha a ďalšími hudobníkmi v EGO Group hral vo viacerých inscenáciách DAB, napríklad Fidlikant na streche.

SkryťVypnúť reklamu

Keď pracoval v Bratislave, hrával v špičkovej amatérskej vysokoškolskej kapele Istropolitana. Niekedy si s nimi zaspievala Zora Kolínska či Peter Lipa, ktorý práve začínal svoju hudobnú kariéru.

„Naša kapela bola veľmi populárna, v anketovom hlasovaní vtedajšieho celoštátneho týždenníka sme sa stali  najobľúbenejšou kapelou. Predbehli sme aj známe hudobné skupiny Velčovského, Hronca či Ofermana,“ spomína Jindřich Vídenský. „V známom „Véčku“ si s nami zaspieval aj Karol Duchoň. Bol v dobrej nálade, na celú sálu začal vykrikovať, „ahoj, Jindro“ a všetkých Bratislavčanov poslal „niekam“. Bol veľký lokálpatriot, Nitrančanov vyzdvihoval.“

S Istropolitanou hral Vídenský zhruba tri roky, potom, keď slovenskí hudobníci začali vo veľkom hrávať „vonku“, sa skupina rozpadla. Niektorí členovia zostali doma, iní odišli do zahraničia.

„Teodor Launer, ktorý kapelu zakladal, doteraz hrá vo Švajčiarsku. Bol som tam s ním hrať na Silvestra v roku 2000 a s úžasom som zistil, že v celom Davose, vychytenom lyžiarskom stredisku, hrali len dvaja živí muzikanti so „samohrajkou“, spolu so mnou traja. Jeden bol dokonca od nás z Komoče neďaleko Nových Zámkov. Éra živých muzík už skončila, ešte hrajú tak na výletných lodiach.“

Istropolitana – rovnako ako iné kapely – robila každý rok prehrávky svojich skladieb. V jej repertoári muselo byť 60 % domácej tvorby zo socialistického tábora a 40% zo „západu“. „Do džezovej podoby sme napríklad upravili aj ruskú pesničku Široka strana maja radnaja. Predsedom prehrávkovej komisie osvetového strediska bol vtedy Bartolomej Urbanec. Hudobne to nemalo chybu, ale medzi štyrmi očami mi Urbanec potom povedal: To ste si z nich spravili prču?“ smeje sa Nitran.

V Rakúsku odmietli farebný televízor

Nitran hral aj v kapele Štúdio N, ktorá patrila pod Agrokomplex. V 70. rokoch na krajskej súťaži v Zohore ako mimobratislavská kapela obsadili prvé miesto, „vytreli zrak“ takým vtedajším špičkovým skupinám ako Zajace so šéfom Pavlom Zajačkom či Taktici. „Ako víťazi sme boli aj v televízii, ľudia vyvaľovali oči, čo sa to hrá mimo hlavného mesta. Za odmenu nás krajský výbor strany ako naj amatérsku kapelu vyslal do Rakúska, kde sme hrali na plese Komunistickej strany Dolného Rakúska - len za to, čo sme zjedli a vypili. Chceli nám dať farebný televízor z tomboly, ale na hraniciach by sme mali problémy, tak sme ho radšej nechceli.“

Vídenský má celý život hudbu ako koníčka, neštudoval ju, je  amatér, ale ovláda praktické veci, ktoré sa hudby týkajú. Študoval geológiu na priemyslovke v Spišskej Novej Vsi. Chcel pokračovať na vysokej škole v Bratislave, ale pre zlý kádrový posudok sa na ňu nedostal. Išiel do Ostravy na Vysokú školu banskú, smer geologický prieskum a hlbinné vŕtanie.

„Robil som v Štiavnici banského geológa, projektoval som a robil vrty na pitnú vodu okolo Nitry – v Párovských Hájoch, Ivanke, Bodoku, Diakovciach ale aj inde na južnom Slovensku. Na dva roky som cez Slovkoncert ako slobodný umelec odišiel hrať do Nemecka. Spolu s nitrianskym muzikantom Štefanom Hojčušom sme v polovici 60. rokov zakladali kapelu Revival Jazz Band Bratislava. Spievala s nami vtedy vynikajúca džezová speváčka Helena Príbusová,“ spomína Jindro.

„Mali sme ísť raz hrať do Švajčiarska, ale bolo to v čase normalizácie. O 12. h na príkaz prezidenta Husáka zatvárali hranice a bola by to fakticky emigrácia. Mal som rodinu, tak som si to rozmyslel. Pracovne som odišiel do Nitry a už som s nimi nehral,“ dodal Jindřich Vídenský. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 940
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 437
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 628
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 865
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 793
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 799
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 940
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 437
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 628
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 865
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 793
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 799
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu