NITRA. Od tohtoročných slávností Nitra, milá Nitra krášlia Galériu Mlyny nadrozmerné pieskové sochy. Šesť súťažných, ktoré sú vo vstupnej hale centra, sa uchádza o divácku cenu Najkrajšia piesková socha. Do konca júla môžete sms hlasovaním vybrať svojho favorita. Divácku cenu vyhlásia večer 30. júla počas Nočných Mlynov, pričom spomedzi hlasujúcich vyžrebujú návštevníkov, ktorí získajú zaujímavé ceny.
Autormi sôch tohtoročného festivalu Sochy z piesku sú Tomáš Bosambo, Radovan Živný, Kirk Rademaker, Etual Ojeda, Gianni Schiumarini a Vladimír Kurajev.
Vladimír Kurajev, profesor sochárskeho ateliéru Surikovovej akadémie v Moskve, vytvoril sochu Ničitelia. Svojou sochou chcel vyjadriť skutočnosť, že kultúru a umenie neničia len extrémni islamisti, ale aj my sami, potichu, systematicky. Konzum, chamtivosť, závisť a nedostatok duchovnosti ničia zvnútra všetko, čo je ľudské.
Pieskový sochár Kirk Rademaker z Kalifornie je autorom fantazijného „stroja“ s krkolomným názvom - deštruktomatický znásilňovač dažďových pralesov Z44. Ako autor popisuje, jeho pieskový stroj je schopný vyrezať kilometre široký pás naprieč pralesom. V záujme veľkých ziskov takto nenávratne miznú cenné ekosystémy v amazónii či Indonézii, bez ktorých je život na planéte nemožný.
Sochu s názvom Vytrhnuté korene vytvoril Gianni Schiumarini, pieskový sochár a architekt z talianskej Bologne. Vypovedá ňou o súčasnej masovej emigrácii, snaží sa poukázať na fakt, že najdôležitejšou otázkou nie je to, kam imigranti smerujú, ale odkiaľ a prečo utekajú, prečo sú nútení zanechať rodiny, kultúrne tradície i vlastné korene.
Rodák z Gran Canaria Etual Ojeda je umelec – samouk. Jeho dielo Immigration Song vzniklo technikou zostavovania pieskových tehál. Podľa neho socha sprostredkúva paradoxný koncept nášho sveta. Európa a svet prechádzajú poslednou fázou tohto vžitého systému, založeného na meraní síl a súperení o zdroje. Pokiaľ sa od tohto systému neodvrátime, môžeme v budúcnosti čeliť katastrofickému scenáru.
Autorom sochy Století vody je Čech Radovan Živný, pôvodne grafický dizajnér a líder portugalskej asociácie ArtConfronto. Pointou jeho diela je nenahraditeľnosť vody ako základného atribútu života. Vo svete je jej čoraz menej, jej cena stúpa, preto chcú z nej nadnárodné korporácie spraviť trhovú komoditu so všetkými možnými následkami.
Pražský sochár Tomáš Bosambo sa sochou Big Brother Watching zamýšľa nad premysleným systémom kontroly všetkých ľudí – prostredníctvom internetu, sociálnych sietí... Takto získané údaje sú ľahko zneužiteľné.





