GALANTA. Primátorovi Galanty Petrovi Paškovi hrozí, že príde o svoju funkciu. Rozhodovať o tom bude pravdepodobne Ústavný súd SR, ktorý má na stole zatiaľ jednu sťažnosť proti šéfovi galantskej radnice vo veci možného porušenia ústavného zákona. Vyzerá to tak, že asi nebude jediná.
Opäť ide o verejné obstarávanie
Ide o možné porušenie ústavného zákona, o ktorom rokovali poslanci mesta na neverejnej časti rokovania mestského zastupiteľstva.
Paškovi vyčítajú, že porušil ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Primátor sa podľa nich previnil v známej kauze výsadby drevín v meste, keď mal dať zákazku firme, v ktorej figuruje ako spoločník.
Primátor ešte v septembri 2015 podpísal ako štatutár mesta zmluvu s firmou Záhradníctvo Green na dodávku a výsadbu drevín a položenie trávnatého koberca v Novom cintoríne. Hodnota zákazky bola 16 a pol tisíc Eur.
Zaujímavosťou je, že v spomínanej firme pôsobil Paška ako konateľ a v súčasnosti je jej spoločníkom. Podľa poslanca Františka Gauliedera ide o klientelizmus ako vyšitý a primátor porušil spomínaný ústavný zákon.

Paška hovorí o zaujatosti
Primátor sa obhajoval, že verejné obstarávanie išlo mimo jeho osoby a o jeho výsledku sa dozvedel až pri podpise zmluvy s víťazom. To isté zopakoval Paška aj teraz. „Princípy verejného obstarávania sa dodržali, uchádzač ponúkol najlepšiu cenu. Zákazka je efektívna a hospodárna, pre mesto výhodná,“ vyjadril sa štatutár Galanty.
Podľa jeho slov je konanie komisie na ochranu verejného záujmu tendenčné. „Cieľom nie je hľadanie pravdy, ale kriminalizácia mojej osoby za každú cenu. Predseda komisie je voči mne osobne zaujatý, nemá žiaden záujem o hľadanie pravdy, ale uvedené konanie zneužíva ako akt pomsty a nevraživosti voči mojej osobe,“ povedal na margo konania komisie, ktorej predsedom je František Gaulieder.
„Nerozumiem, prečo pán Paška hodnotí moju osobu. Podnetom sa zaoberala najprv komisia, v samotnom konaní aj mestské zastupiteľstvo. Jeho táraniny na moju osobu považujem za scestné. Pán Paška by mal rešpektovať zákony, najmä ústavný o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov a potom by sa mal ozývať,“ reaguje poslanec Gaulieder na obvinenia zo strany štatutára Galanty.
Podľa jeho slov Paška ani nedoručil svoje stanovisko, ktoré prečítal poslancom pred konaním neverejnej časti. Nie je teda ani súčasťou rozhodnutia.

Rozhodne Ústavný súd
Mestský parlament na neverejnej časti napokon prijal rozhodnutie o možnom porušení ústavného zákona. Ide už o druhý prípad, čo poslanci prijali rozhodnutie o možnom porušení tohto zákona zo strany prvého muža Galanty.
V prvom prípade sa Paška odvolal na Ústavný súd, ktorý môže rozhodnutie poslancov zrušiť. Ak ho nezruší, primátor môže prísť o 12 mesačných platov. Ak sa obráti aj s druhým podaním a neuspeje, príde o svoju funkciu.
„Ústavný súd Slovenskej republiky eviduje jedno podanie primátora mesta Galanta Petra Pašku. Ide o návrh na začatie konania o preskúmaní rozhodnutia vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov,“ informovala Martina Demčáková z tlačového a informačného odboru Ústavného súdu SR.
Podľa informácií, ktoré máme priamo od Petra Pašku, bude primátor rovnako postupovať aj v tomto prípade. „Ešte stále som materiál nedostal, ale rozhodne sa odvolám,“ povedal prvý muž galantskej radnice.