SEREĎ. Futbalový klub v Seredi napokon nebude zmodernizovaný z financií Slovenského futbalového zväzu.
Ako je známe, Sereď bola vybraná ako jedno z 21 miest, ktoré SFZ podporí v rámci rekonštrukcie, modernizácie a výstavby futbalových štadiónov. V máji sa však radnica rozhodla, že z projektu odstupuje a zmluvu o spolupráci s futbalovým zväzom nepodpíše.
Odstúpili na posledný deň
Sereď sa dostala do projektu až v druhej fáze, keď z neho odstúpili Levice, Dolný Kubín a Topoľčany. Zväz do mája 2016 podpísal zmluvy na výstavbu 17 štadiónov. Čakalo sa na podpis s Banskou Bystricou, Prešovom a práve Sereďou. Podľa slov projektového manažéra SFZ Petra Dedíka mala byť zmluva so Sereďou podpísaná v máji. Napokon sa tak nestane, mesto sa rozhodlo z projektu vycúvať.

Mesto malo dostať dotáciu od SFZ vo výške 750 tisíc eur, spoluúčasť na financovaní mala byť vo výške pol milióna eur. Podľa prednostu Serede bola problémom úzka špecializácia dotácie, keďže rekonštrukcia spočívala iba vo vybudovaní tribúny a nie vecí, ktoré sú pre seredský štadión prioritné.
„Prijatím tejto účelovej dotácie sme museli aj našu spoluúčasť podriadiť podmienkam získania kategórie štadióna pre potreby reprezentácie, najmä mládežníckych reprezentácií. Jednalo sa prioritne o tribúny, miesta pre médiá, odberové miestnosti a podobne,“ priblížil prednosta Serede Tibor Krajčovič.
Prioritné sú iné veci
Podľa jeho slov by na štadióne bolo potrebné zrealizovať aj ďalšie rekonštrukčné práce, ktoré si seredský stánok vyžaduje. Konkrétne ide o oplotenie, parkovanie, šatne alebo napríklad sprchy. „Ak by sme chceli realizovať naše potreby, navýšilo by to podstatne polmiliónovú spoluúčasť mesta Sereď,“ ozrejmil Krajčovič, ktorý spolu s poslancom Miroslavom Buchom viedol rokovania so SFZ.
„Jednania boli korektné a najmä dlhé. Do poslednej chvíle sme hľadali možné riešenie a až v posledný deň možnosti záväzného vyjadrenia sa sme to odmietli,“ priblížil rokovania so zväzom prednosta mesta. V kontakte boli aj s inými mestami, ktoré dotáciu dostali a aj s tými, ktoré ju odmietli.
Z podobných dôvodov sa z projektu rozhodli odstúpiť spomínaná trojica miest, ktoré kritizovali podmienky projektu. „Odmietame sedačky za 750-tisíc eur,“ znelo vyjadrenie miest. Argumentovali zároveň tým, že ostatné práce by si museli (podobne ako Sereď) hradiť z vlastných zdrojov.

Počkajú na výzvy
Radnica napriek tomu plánuje investovať do štadiónu účastníka druhej najvyššej súťaže. „Všetko závisí od schváleného rozpočtu na nasledujúce roky. Športový areál budeme rekonštruovať postupne z vlastných prostriedkov mesta alebo cez možné výzvy v nasledujúcich kalendárnych rokoch. Prioritou rekonštrukcie je sociálne zázemie pre hráčov, tréningové plochy pre mládež, parkovanie počas zápasov a oplotenie areálu,“ dodal prednosta mesta Tibor Krajčovič.
Projekt skončí v roku 2018
V rámci projektu bolo v máji dokončených osem štadiónov, najväčší z nich v Trnave, ktorá dostala dotáciu vo výške 13 tisíc eur. Viacero štadiónov je rozostavaných, niektoré, ako napríklad Nitra, sú stále v štádiu plánovania. Zväz schválil zo štátnej dotácie 45 miliónov eur. Projekt by mal byť ukončený v polovici roka 2018.