Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Nitrianske mosty sú zlom stave, mesto chce statické posudky

Na zlý stav oceľovej lávky nad traťou sa sťažujú aj železnice.

Mesto dá urobiť posudok aj na most, ktorý vedie ponad železničnú trať. Mesto dá urobiť posudok aj na most, ktorý vedie ponad železničnú trať. (Zdroj: jk)

NITRA. Radnica dá vypracovať statické posudky na tri mosty, všetky sú už na pohľad v zlom stave. Dva patria mestu, jeden súkromnej firme.

Pred časom sa hovorilo aj o statickom posudku na lávku v parku, ktorá vedie ponad jazero. Od marca je uzavretá, pretože je poškodená. Teraz ju už radnica nespomína.

„Momentálne je naplánované vypracovanie statických posudkov mosta k bývalému zelokvetu, mosta do kafilérie a mosta nad železničnou stanicou,“ informoval prednosta Igor Kršiak.

Dodal, že objednanie posudkov je podmienené schválením peňazí v mestskom zastupiteľstve.

Článok pokračuje pod video reklamou

Z lávky opadáva hrdza

Na zlý technický stav lávky pre peších, ktorá vedie ponad železničnú trať, upozornili Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ešte vo februári. Náš zdroj sa vyjadril, že zo skorodovanej konštrukcie opadávajú na koľaje kusy hrdze.

„ŽSR požiadali mesto o vykonanie prehliadky a prijatie opatrení vyplývajúcich zo zistení pri prehliadke,“ povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Na otázku, či most ohrozuje železničnú dopravu, neodpovedala: „Závery budú známe po prehliadke lávky.“

Lávka nad traťou patrí mestu, statický posudok má podľa odhadov stáť približne 5-tisíc eur. Podnet od ŽSR nie je podľa prednostu jediným dôvodom na jeho vypracovanie. Ďalším je fakt, že most je frekventovaný. Spája Staré mesto a mestskú časť Čermáň, do centra po ňom chodia aj obyvatelia Klokočiny.

Má už desiatky rokov

V roku 2013 dalo mesto na lávke vynoviť asfaltový povrch, dnes už neexistujúce Mestské služby opravili schody. Tvrdili, že problémy so statikou nie sú.

Pred tromi rokmi sa uvažovalo aj nad natretím skorodovanej konštrukcie, ale len mimo železničnej trate. Mestské služby to zdôvodnili tým, že ak by chceli pracovať nad traťou, museli by z bezpečnostných dôvodov požiadať o vylúčenie dopravy na železnici.

Lávku postavili pred približne deväťdesiatimi rokmi. Zabezpečila spojenie Čermáňa s mestským trhoviskom, ktoré bolo od roku 1926 „za nádražím“.

Dieru prekryli plechom

Statické posudky, každý má stáť približne 7 500 eur, dá mesto urobiť aj na mosty vedúce k bývalému zelokvetu a do bývalej kafilérie.

Prvý z nich je mestský, pred časom sa v ňom objavila diera, ktorú prekryli plechom. Na problém vraj upozornili občania.

Most vedúci k bývalej kafilérii v Krškanoch mesto neeviduje vo svojom vlastníctve. „Vlastnícke právo k nemu deklaruje spoločnosť N-Adova. Mesto most využíva na prístup k svojim nehnuteľnostiam,“ zdôvodnil prednosta plánovaný posudok.

Rekonštrukcia sa odsúva

Mestu patrí šestnásť mostov a mostíkov, vrátane lávok. Je medzi nimi aj most v Krškanoch, ktorý je jedinou oficiálnou prístupovou cestou k čistiarni odpadových vôd, kompostárni aj k domom na brehu rieky. Výbor mestskej časti opakovane poukazoval na jeho zlý stav.

V roku 2014 bol most istý čas úplne uzatvorený kvôli vypadaným doskám, bolo ich treba doplniť. Mesto vtedy informovalo o plánovanej rekonštrukcii. Dodnes s ňou nezačalo.

„Spracovaná je projektová dokumentácia, no zatiaľ nie sú vyčlenené finančné prostriedky,“ povedal prednosta. Náklady vyčíslil na 223-tisíc eur s DPH. Premávka na moste je podľa neho obmedzená pre vozidlá, ktoré nespĺňajú váhové parametre.

 

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Už ste čítali?

Voľby 2020