ZLATÉ MORAVCE. Súťažným dialógom bude mesto vyberať investora, ktorý by mohol vstúpiť do mestskej nemocnice, ktorú iba pred pár dňami transformovali na mestskú akciovku. Rozhodli o tom poslanci.
Rozhodnutie zjednodušene znamená to, že vedenie mesta priamo osloví potenciálnych záujemcov o nemocnicu. Tí predložia svoje ponuky a samospráva bude o nich vyjednávať. Vybraný investor následne od mesta kúpi akcie mestskej nemocnice a majetok nemocnice si prenajme.
Nemocnica môže v novom roku skončiť
Takýto spôsob výberu strategického partnera pre nemocnicu pritom nepatrí k najtransparentnejším metódam. Viacerí poslanci dokonca prišli na rokovanie mestského parlamentu s predstavou, že podporia verejnú obchodnú súťaž, ktorá je najtransparentnejšou formou výberu investora.
Poslanci však svoj názor zmenili a podporili súťažný dialóg. Ten potrvá kratšie a práve čas je dôvodom, pre ktorý aj tí, čo pôvodne chceli súťaž, pristúpili na túto formu výberu strategického partnera.
"Ak do nemocnice nepríde akcionár, od 1. januára je ohrozené jej fungovanie a jej ďalšia činnosť," varoval primátor Dušan Husár, ktorý bol pôvodne tiež za verejnú obchodnú súťaž. Podobný názor o hroziacom konci nemocnice vyslovila podľa viacerých poslancov aj šéfka nemocnice Nina Horniaková.
Netransparentné, no údajne nevyhnutné
Poslanci preto takmer jednohlasne schválili spôsob výberu partnera do nemocnice súťažným dialógom s uchádzačmi vybranými priamym oslovením. Viacerí poslanci priznali, že pôvodne súťažný dialóg podporiť nemienili.
"Som vždy za najprehľadnejšie konanie, tu som však musel urobiť výnimku. Hlasovanie o spôsobe výberu strategického partnera do nemocnice považujem za najťažšie rozhodnutie počas výkonu môjho poslaneckého mandátu," priznal Michal Cimmermann z Klubu nezávislých poslancov. Za takýto spôsob zahlasoval pre nedostatok času, ktorý mesto má na to, aby vyriešilo katastrofálnu finančnú situáciu svojej nemocnice, ktorá je mimochodom poslednou mestskou nemocnicou na Slovensku.
"Vyrokujeme lepšie podmienky, lebo je tam širšia možnosť na rokovania a tie podmienky si budeme klásť my, môžeme si ich klásť aj počas rokovania," mieni šéf klubu Roman Šíra. Pri verejnej obchodnej súťaži by to podľa neho nebolo možné, lebo pri nej "sú podmienky striktne dané".
"Koľko generácií poslancov pred nami ten problém odkladalo. Prišlo to až k nám a ja si myslím, že je najvyšší časť postaviť sa k tomu čelom a niečo už s nemocnicou urobiť," podotkol Šíra.
S tým súhlasil aj primátor, ktorý povedal, že "toto sme mali spraviť už pred 4-5 rokmi".
Tri firmy
Na ťahu je teraz mesto, ktoré osloví trojicu investorov. Budú medzi nimi Agel a Hartenberg Capital. Zástupcovia týchto spoločností už s predstaviteľmi samosprávy rokovali viackrát, na základe údajov poskytnutých špitálom si urobili aj audit nemocnice. Primátor chce okrem tejto dvojky osloviť aj tretiu firmu, jej meno ale nechcel prezradiť.
Ponuky musia záujemcovia predložiť mestu do 19. augusta. Potom sa zíde výberová komisia, ktorá doručené ponuky posúdi. V komisii budú sedieť všetci mestskí poslanci, primátor, ale aj zástupca trnavskej spoločnosti Visions Consulting, ktorý bude mať poradný hlas.
Vedenie mesta vyjadrilo obavy, aby sa vôbec nejaký záujemca o mestský špitál našiel. "Nastavovali sme podmienky tak - nechcem povedať, že všeobecne alebo mäkko - aby sme v prvom kole hneď niektorých nevyradili, doslova," povedal primátor Dušan Husár.
"Pre nás je nevyhnutné a životne dôležité, aby sa niekto prihlásil," hovorí viceprimátor Marek Holub. Ak by sa nerobil súťažný dialóg, ale obchodná súťaž, mohlo by podľa Holuba mesto nevedomky dať do podmienok niečo, čím by potenciálnych záujemcov nadobro odradilo.
Medzi základnými podmienkami pre prípadných investorov vstupujúcich do nemocnice je zachovanie súčasného rozsahu zdravotnej starostlivosti v nemocnici, rozšírenie spektra poskytovaných zdravotných úkonov, ale napríklad aj investovanie do prístrojového vybavenia nemocnice.
Primátor Husár zdôraznil, že mesto nepríde o svoj majetok, ten vybranej firme prenajmú. Investor od mesta odkúpi akcie nemocnice.