Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Dnes budú rozhodovať o ďalších peniazoch pre Galandiu

Ide o sumu 50-tisíc Eur. Peniaze by mali vystačiť do konca septembra.

Termálne kúpalisko zostane zatvorené aj počas letných mesiacov. Termálne kúpalisko zostane zatvorené aj počas letných mesiacov. (Zdroj: Ladislav Odráška)

GALANTA. Zatiaľ čo si vo väčšine miest dali poslanci prázdniny a počas letných mesiacov nerokujú, v Galante je na dnes naplánované v poradí už 20. zasadnutie mestského zastupiteľstva. Program je tentoraz strohejší, obsahuje len jedenásť bodov.

Do konca roka vyčíslili náklady na 86 tisíc

Pravdepodobne najvážnejšia bude šiesta úprava rozpočtu. Súčasťou materiálu je aj žiadosť o finančnú výpomoc na zabezpečenie chodu termálneho kúpaliska Galandia do konca septembra. Konateľka spoločnosti Iveta Michalíková žiada 50-tisíc Eur.

Článok pokračuje pod video reklamou

Zdrojom krytia majú byť prostriedky z rezervného fondu mesta. „Odhadnúť presne finančnú potrebu do konca roka nie je celkom možné, preto predpokladáme, že predložíme ešte raz (v novembri) zaktualizovaný stav potreby finančných prostriedkov do konca roka 2016,“ píše sa v žiadosti.

Súčasťou materiálu sú aj prílohy. V jednej z nich, v predpokladanom prehľade peňažných tokov, konateľka vyčíslila, že do konca roka bude kúpalisko potrebovať takmer 86-tisíc Eur. Do konca septembra by si malo vedenie Galandie vystačiť so spomínanými 50 tisícami.

Termálne kúpalisko v Galante je zatvorené od decembra minulého roka. Odvtedy je v núdzovom režime, takmer všetci zamestnanci (18ti) dostali výpoveď. Vedenie im, samozrejme, muselo vyplatiť odstupné.

Rozhodovať budú poslanci

V Galandii zostali v pracovnom pomere iba dvaja údržbári, prevádzkarka na rodičovskom príspevku. Okrem nich dostáva plat aj konateľka a ekonómka.

Žiadosťou sa zaoberala aj finančná komisia, ktorá „odporúča MsZ schváliť poskytnutie finančných prostriedkov vo výške 50 000 € navýšením vkladu do kapitálových fondov obchodnej spoločnosti Galandia. „Poskytnutie dotácie však odporučila podmieniť tým, že nevyhnutnou súčasťou materiálu pre mestské zastupiteľstvo bude „vypracovanie plánu práce od súčasnosti do opätovného otvorenia Galandie a predloženie stanoviska dozornej rady k takto vypracovanému materiálu.“ O (ne)pridelení dotácie rozhodnú poslanci Galanty 28. júla.

Stavebno-technický prieskum bude v auguste

Poslanci termálnemu kúpalisku už raz schválili finančné prostriedky. Na májovom zasadnutí odklepli iba 40-tisíc. Konateľka žiadala 150-tisíc do konca roka, poslanci však nechceli podporovať nečinnosť kúpaliska a schválili iba peniaze nevyhnutné na mzdy a odvody.

Ako je známe, termálne kúpalisko na letnú sezónu neotvoria. Rozhodol tak primátor Peter Paška, ktorý nedá súhlas na otvorenie. Podľa neho by Galandia produkovala stratu, keďže by musela fungovať iba s jedným 25-metrovým plaveckým bazénom. „Keďže k strate odmietli poslanci zaujať stanovisko, či by jej prehĺbenie bolo vykryté z mestského rozpočtu, nepovažujem za vhodné odsúhlasiť otvorenie. Osobne nemôžem prevziať zodpovednosť za ďalšie prehlbovanie straty, takže nebudem súhlasiť s otvorením prevádzky,“ vyjadril sa prednedávnom primátor Galanty.

Momentálne sa čaká na výsledky stavebno-technického prieskumu budovy, ktorý by mal určiť, aké vážne poškodenia sú na Galandii, zhodnotiť celkovú bezpečnosť stavby a určiť ďalší postup. Výsledky by mali byť v priebehu augusta. Mal by dať aj odpoveď na to, ktorý statický posudok má bližšie k pravde.

V priebehu toho, ako je kúpalisko zatvorené, sa objavili viaceré posudky. Jeden hovoril o havarijnom stave budovy a opravách za vše milión eur. Ďalší bol však diametrálne odlišný a zrútenie objektu podľa neho nehrozí.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Doma rýchlejšie! Už o pár týždňov bude vodičom odovzdaný 25,2 km úsek R7 Ketelec-Holice.

Rýchlostná cesta R7 čoskoro umožní obyvateľom obcí južne od Bratislavy tráviť menej času v aute.

Parkovaniu pri rieke Nitra je koniec, budú tam byty

Majiteľ pozemku nevylúčil, že ak mu mesto ponúkne ekvivalentný pozemok, bude rokovať.

Martin Hodál pred parkoviskom, na ktorom je od 19. februára zakázané parkovať.

Radnica vo Vrábľoch chce zrekonštruovať požiarnu zbrojnicu v Dyčke

Na opravu získali z ministerstva vnútra dotáciu 30-tisíc eur. Náklady na práce však dosiahnu viac ako 113-tisíc eur.

Vráble - mestský úrad.

Polícia vypátrala dvojicu, ktorá prepadla 93-ročnú ženu v jej dome

Slabú a vystrašenú ženu sotili na zem, z ruky jej stiahli prsteň a ukradli retiazku. Bola v takom šoku, že o prepadnutí povedala susedom až ráno.

Ilustračná.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 15. h

Vietor sfúkol strechu v centre Nitry, poškodila dve autá

Plech visí až na zem. Pod ním je priechod pre chodcov.

Muž na Orave prišiel o život, narazil na snežnom skútri do trafostanice

Vodič z Rabčíc nezvládol riadenie a narazil do trafostanice.

Už ste čítali?

Voľby 2020