NITRA. V roku 2012 sa James Prescott v Nitrianskej galérii predstavil v rámci medzinárodnej kolektívnej výstavy sochami a objektmi vytvorenými priamo na mieste. Dnes má v Galérii mladých prvú samostatnú výstavu s názvom Denník barmana, ktorú si môžete pozrieť do 11. septembra.
Začína väčšinou kruhom
Anglický výtvarník prezentuje veci, ktorým sa venuje dlhodobo – najmä kresby, koláže, skice a maľby, ktorými vyjadruje rôzne polohy svojej tvorby. Sú farebné i čiernobiele, rôznych veľkostí a formátov, inštalované rozličnými spôsobmi, k niektorým má návštevník pripravený rebrík, aby si ich mohol pozrieť detailnejšie. Podľa slov kurátora Omara Mirzu sú na nich abstraktné motívy, komiksové prvky, ale aj rôzne scenérie a výjavy s grotesknými až bizarnými postavičkami a tvormi. Niekoľko koláží autor vytvoril gumovaním a šitím do fotografie.
„V deväťdesiatich prípadoch začnem kresbu kruhom, potom sa z toho postupným dokresľovaním niečo vyvinie. Tých zvyšných desať prípadov – to si len tak čmáram, keď si chcem rozpísať ceruzku, ale nakoniec aj z toho vzniknú celkom zaujímavé veci,“ hodnotí svoju tvorbu James Prescott. „Niečo vznikne hneď, na niečom pracujem dlhšie obdobie, keďže to odložím a po rokoch sa k tomu opäť vrátim. Je to rôzne.“
Jamesove kresby a maľby, prezentované menej tradičným spôsobom, pochádzajú zo skoršieho obdobia, niektoré sú staré aj deväť rokov. Denníkové záznamy, ktoré ich vhodne dopĺňajú, si začal písať tri mesiace pred výstavou, tie najčerstvejšie mali v čase vernisáže len štyri dni.
Komentuje aj brexit
Denník si James začal viesť v náročnom životnom období, keď sa sťahoval zo Sheffieldu, kde žil desať rokov. Ako už názov výstavy napovedá, živí sa ako barman a popri tejto práci si stačí pozorne všímať svoje okolie, kolegov i návštevníkov podniku, ale aj spoločenské udalosti, ktoré ho nejakým spôsobom zasiahli, napríklad futbalové majstrovská Európy či brexit. Svojimi denníkovými zápiskami humorne aj ironicky komentuje svoje zážitky, skúsenosti a pocity.
„Aj keď by som mal niekedy pracovať za barom, kreslím si a píšem. Sám som šéfom baru, takže si to tak trochu môžem dovoliť,“ prezrádza James, ktorý zostavuje nápojový lístok, obsluhuje zákazníkov aj vymýšľa nové drinky.
Jeho denníkové záznamy v angličtine aj v slovenčine sú rozmiestnené po celom priestore Galérie mladých – chronologicky zdola nahor. Niektoré sám vlastnoručne prepísal na stenu. Hneď prvý, ktorý je vo vstupnej hale galérie, je zo 17. apríla. „Dnešná zmena bola samá papierovačka, najhoršia zmena v živote. Mohol som si ale kresliť v kancelárii, zase len mierne groteskné tváre a tvary, ale aj to ma potešilo,“ píše si James a pokračuje: „Je stále jasnejšie, že kreslím škaredé veci, aj keď som šťastný. Keď som smutný, tak toho vlastne ani moc nekreslím.“
V ďalšom denníkovom zápise takto komentuje výsledky brexitu: „Upratovači a robotníci sa dnes v práci bavili o brexite. Katastrofa počúvať tých hlupákov, ako obhajujú naše vystúpenie z EÚ. Jediné, čo hovoria, že to bude znamenať menej imigrantov a viac práce pre Britov. Doriti, už mám toho dosť. Zobuďte sa a prečítajte si The Guardian alebo niečo podobné, a hlavne celé články, nielen nadpisy. Debili.“



