NITRA. Zámer spojiť Klokočinu s centrom mesta pomocou nadzemnej dráhy považuje primátor Jozef Dvonč za nerealizovateľný.
S nápadom prišli ľudia, ktorí majú na Slovensku zastupovať bieloruskú spoločnosť Sky Way.
Vagóny vo vzduchu
V tejto súvislosti začali niektorí rozvíjať úvahy, že sa mestská hromadná doprava v Nitre môže už o niekoľko rokov presunúť do vzduchu. Ľudia by vraj so Sky Way cestovali vo vagónoch poháňaných elektrickou či solárnou energiou, ktoré jazdia po koľajniciach nad zemou.
Primátor pre naše noviny potvrdil, že eviduje návrh nadzemného spojenia Klokočiny s centrom mesta. „Vzhľadom k situácii po predbežnom posúdení považujeme tento zámer v podmienkach mesta hlavne z technických a finančných možností za nerealizovateľný,“ konštatoval Dvonč.
Dodal, že spoločnosť nemá platnú certifikáciu. „Je to v prípravnom štádiu,“ reagoval človek, ktorý má blízko k Sky Way. Dal nám mailovú adresu, na ktorú sme zaslali otázky. Odpovede neprišli.
Mesto chystá plán mobility
Primátor informoval, že mesto pripravuje komplexný plán mobility. Zahŕňa najmä mestskú autobusovú dopravu, cyklotrasy, požičovňu bicyklov, parkovacie plochy, sms parkovanie či inteligentný spôsob riadenia križovatiek. „Cieľom je zlepšiť služby pre občanov a znížiť emisie oxidu uhličitého v zmysle Dohovoru primátorov.“
V prípade, že by Sky Way mestu predložila štúdiu, ktorá by dopĺňala plán mobility, primátor ju predloží poslancom mestského zastupiteľstva. Pozvanie do Bieloruska, kde si mal systém pozrieť, vraj odmietol.
Nekúpite si akcie?
Tlačová agentúra TASR priniesla 9. júla informáciu, že zástupcovia Slovenskej technickej univerzity a bieloruskej spoločnosti Sky Way podpísali memorandum o spolupráci na projekte inovatívneho železničného dopravného systému.
V Bielorusku, pri mestečku Marijna Gorka, sa podľa tlačovej správy momentálne buduje EcoTechno Park, ktorý bude slúžiť na certifikáciu dopravných systémov. Certifikačný proces sa má začať v októbri.
Ako je to vyriešené s financovaním, sa v správe nepíše. Na internete sme však našli výzvu, aby si ľudia kúpili akcie spoločnosti a stali sa spolumajiteľmi „moderného dopravného priemyslu ako z ríše snov alebo sci-fi, jedného z najbohatších na svete“.