GALANTA. V uplynulých týždňoch zasiahli juhozápad viaceré silné búrky z tepla. Priniesli so sebou množstvo zrážok, ktoré spôsobovali v mestách viacero problémov. Vytopené boli ulice, niektorým ľudom sa voda z dažďa dostala aj do ich obydlí a pivníc.
Padlo enormne veľa zrážok
Búrka napáchala veľké škody napríklad aj v Galante. Veľké množstvo zrážok, ktoré padlo za relatívne krátky čas, spôsobilo, že voda nemala kam odtekať, spracovať ju nestíhali ani kanalizácie, ktoré ju vyplavovali naspäť do ulíc. Živel tak napáchal viaceré škody, občanom mesta vytopilo suterény.
Kanalizácia nestačila pohlcovať vodu, na pomoc museli prísť hasiči z Galanty. Vypomáhali im dobrovoľníci z Gáňu, Abrahámu a Salíb, ktorí s pomocou svojej techniky bojovali so živlom.
Galanťania boli rozhorčení, hlavnú vinu dávali kanalizáciám. V liste im v mene Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti odpovedal riaditeľ odštepného závodu v Galante Ľubomír Fraňo. Podľa jeho slov je verejná kanalizácia primárne určená na odvádzanie odpadových vôd na likvidáciu do čističky odpadových vôd a až sekundárne na odvádzanie zrážkových vôd. „Ale len s istým stupňom bezpečnosti,“ dodáva riaditeľ OZ.
„Pri prekročení tohto stupňa takto vybudovaná kanalizácia nie je schopná preniesť bezpečne všetku zrážkovú vodu spadnutú v území v krátkom časovom úseku. To znamená, že nie je možné zamieňať si verejnú kanalizáciu s odvodňovacími systémami, ktoré sú budované s inými parametrami a možnosťami odvádzania dažďových vôd,“ pokračuje Fraňo.

Viaceré merania potvrdili, že za krátky časový úsek (približne dve hodiny) padlo približne 35 mm zrážok na meter štvorcový, čo sa enormná záťaž a niekoľkonásobné prekročenie denného úhrnu.
„Tento vysoký objem dažďovej vody spôsobil zahltenie kanalizačných stôk, kde sa prúdenie vôd dostalo do tlakového režimu a zahlitili sa aj kanalizačné čerpacie stanice v dotknutej časti mesta. Toto viedlo následne k nemožnosti odtoku zrážkových a odpadových vôd z nehnuteľností,“ pokračuje vedúci a riaditeľ OZ v Galante.
Podobné prípady hrozia aj v budúcnosti
Obyvatelia mesta sa sťažovali najmä na nefunkčné čerpadlá. Fraňo je však iného názoru, všetky čerpadlá boli podľa jeho slov v poriadku. „Verejná kanalizácia v meste pracovala v rámci svojich kapacitných možností a nezaznamenali sme žiadnu poruchu v jej prevádzke.“
Ak príde v budúcnosti podobná búrka, obyvatelia Galanty sa opäť môžu obávať najhoršieho. Podľa ZsVS verejné kanalizácie totiž nemajú kapacitné možnosti na prijatie takého extrémneho prívalu zrážok a, podobne ako nedávno, nebudú ich schopnéodviesť.
Podľa Fraňa problém tkvie v budúcnosti, kedy pri pripájaní nehnuteľností neboli splnené technické požiadavky na napojenie.
„Na odvrátenie a predchádzanie vzniku havarijných situácií je potrebné vykonať iné opatrenia vodohospodárskeho charakteru pre odvedenie dažďových vôd z lokality. To však nie je v kompetencii ZsVS a.s.,“ dodal Fraňo.