ŠAĽA. Kúpalisko v Šali je zatvorené už 20 rokov, od roku 1996. Posledný rok fungovania uzavreli so stratou 900-tisíc korún, v ďalšom roku zostalo zatvorené.
Dlhé roky sa s areálom nič nedialo, priestory sa nevyužívali. Až v druhom desaťročí ho mesto poskytlo mladým ľuďom, ktorí sa venovali rôznym športom.
Pozemky už vlastní mesto
Ešte predtým, v roku 2009, prišlo k zámene pozemkov medzi mestom a Duslom. Pozemok, na ktorom stojí kúpalisko, totiž dovtedy patrilo akciovej spoločnosti. „Výmena trvala dva roky,“ povedal vtedajší primátor Martin Alföldi. Duslo získalo od mesta pozemok pod bývalým okresným súdom.

Podľa vtedajších informácií malo z celej výmeny škodu Duslo, ktoré získalo menší pozemok. Hodnotu pozemkov kúpaliska vyčíslili na 777-tisíc Eur, areál okresného súdu viac ako 300-tisíc Eur. Ku kúpalisku patrili okrem toho viaceré budovy. Už v čase, keď sa výmena udiala, boli bazény zavozené.
Radnica sa podľa Alföldiho snažila nájsť investora, ktorý by kúpalisko spojazdnil. Z vlastných prostriedkov by to mesto neutiahlo, navyše, muselo by znášať náklady na prevádzku. „Ide o veľkú investíciu, hľadal sa partner, bola spracovaná štúdia. Mesto by investíciu rádovo niekoľko 100 000 Eur z vlastného rozpočtu neutiahlo,“ povedal Alföldi a dodal, že na konci volebného obdobia bol v kontakte s potencionálnym partnerom, ktorý mal záujem o obnovenie kúpaliska. V roku 2014, keď nebol zvolený opätovne za primátora, rokovania prestali.
Areál je prázdny
Snahy o obnovenie kúpaliska má aj súčasné vedenie mesta. „Je mi veľmi ľúto, že kúpalisko zaniklo. Ľudia kúpalisko chcú, vyžaduje si to však nemalú investíciu. V tej podobe, v akej kúpalisko fungovalo kedysi, to už nebude, nebolo by to únosné. Sme vlastníkom pozemkov, budeme sa snažiť, aby tam vzniklo niečo pekné,“ priblížil súčasný primátor Šale Jozef Belický.
Areál je v súčasnosti prázdny, v minulosti tam fungovali viaceré skupiny mladých ľudí, ktoré prevádzkovali napríklad bikeri alebo skateboardisti. „Priestory a budovy boli týmto záujmovým skupinám odovzdané bez zmluvy a nespĺňali bezpečnostné podmienky,“ povedal Belický.
Podľa jeho ďalších slov stále nie je investor, ktorý by prejavil snahu o obnovenie kúpaliska v meste. „Predstavujeme to každému, kto má záujem. Chceme, aby to fungovalo.“ Svedčí o tom aj fakt, že nedávno mesto vyhlásilo verejnú anonymnú urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov. Riešiť mala práve areál Jozefov. „Zámerom vyhlasovateľa – Mesta Šaľa je výstavba a prestavba dnes už len čiastočne využívaného športového areálu s viacerými športovými zariadeniami a bývalým letným kúpaliskom na celoročný mestský športovo-rekreačný areál,“ písalo sa vo vyhlásení súťaže.

Prišlo päť návrhov
Návrhy sa mali týkať celej zóny od športovej haly až po klzisko. „Dôjde tak k spojeniu dnešných dvoch samostatných areálov, bývalého letného kúpaliska a areálu hokejového ihriska – otvorenej ľadovej plochy a minigolfu.“
Uchádzači sa mohli hlásiť do 17. júna, na mestský úrad prišlo päť návrhov. Víťazom sa stalo architektonické štúdio z Košíc, ktoré okrem iného vyhralo 4000 Eur. „Víťazný návrh sa snažíme predstaviť investorom, keď je príležitosť. Keď máme k dispozícii vizualizácie, je šanca na otvorenie oveľa väčšia. Je príležitosť investovať do turistických zariadení. Ponúkame k tomu odpadové teplo, ktoré máme z geotermálneho vrtu. Mohlo by to pokryť časť nákladov. Verím, že sa nám podarí nájsť investora, ktorý by bol ochotný a schopný túto dlhodobú investíciu urobiť,“ dodal Belický.
Vedenie radnice plánuje na september výstavu všetkých návrhov.