GALANTA. Ústavný súd SR vydal v júli očakávané rozhodnutie týkajúce sa rozhodnutia mestského zastupiteľstva v Galante, podľa ktorého primátor porušil Ústavný zákon. Prípadom sa zaoberal Ústavný súd, ktorý však dal za pravdu Paškovi.
Zamestnal trénera na úrade
Mestskí poslanci sa ešte v septembri minulého roka zaoberali konaním vo veci možného porušenia ustanovení Ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov zo strany primátora mesta Petra Pašku.
Paška mal podľa poslancov porušiť Ústavný zákon tým, že zamestnal vtedajšieho trénera Slovanu Galanty Mariána Süttöho ako športového referenta na mestskom úrade. Tréner však podľa poslancov nechodil pravidelne do práce a poberal riadnu mzdu. Po mesiaci a pol ako zamestnanec mestského úradu skončil.
Kauza sa vliekla viac ako polroka, vypočutí boli viacerí svedkovia. Vo februári 2016 napokon poslanci schválili začatie konania vo veci možného porušenia Ústavného zákona.
Verdikt prišiel v júli
Prvý muž galantskej radnice sa 16. marca obrátil na Ústavný súd, ktorý vyriekol definitívny ortieľ 21. júla. „Rozhodnutie Mestského zastupiteľstva mesta Galanta z 18. februára 2016 vydaného v konaní podľa čl. 9 ods. 1 písmena b) ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v znení ústavného zákona č. 545/2005 Z. z. zrušuje,“ informovala hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová.
Ak by sa Ústavný súd priklonil na stranu poslancov, primátor Galanty by prišiel o dvanásť mesačných platov. Realita je však teraz opačná, peniaze dostane štatutár Galanty. „Mesto Galanta je povinné zaplatiť Petrovi Paškovi úhradu trov konania na účet jeho právneho zástupcu do dvoch mesiacov od právoplatnosti tohto nálezu,“ pokračuje Pančurová.
Evidujú aj druhú sťažnosť
Ústavný súd SR sa galantskou samosprávou bude zaoberať ešte minimálne raz. Opäť ide o rovnaký prípad, mestský parlament prijal ešte jedno rozhodnutie o možnom porušení ústavného zákona zo strany primátora. Ide o kauzu Záhradníctva Green, s ktorou podpísal Paška zmluvu v septembri 2015. Firma mala dodať a vysadiť dreviny v meste a položiť trávnatý koberec v Novom cintoríne.
Podľa poslancov ide zo strany primátora Galanty o porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Zástupcovia mestského parlamentu Paškovi vyčítali, že v spomínanej firme pôsobil ako konateľ a v súčasnosti je jej spoločníkom. Primátor sa aj v tejto veci odvolal na Ústavný súd.
Druhá sťažnosť primátora mesta Galanta bola Ústavnému súdu SR doručená 2. augusta, elektronicky bola pridelená sudcovi spravodajcovi, ktorý ju bude pripravovať na predbežné prekovanie v príslušnom senáte Ústavného súdu SR. Vzhľadom na to, že uplynul len veľmi krátky čas od doručenia podania, nie je možné zadefinovať termín, kedy by sa mohlo o tomto podaní rozhodovať,“ priblížila hovorkyňa ÚS Pančurová.
Uhradia trovy poslanci?
„Dúfal som, že súd rozhodne v súlade so zákonom, čo sa aj splnilo. Som nesmierne rád kvôli občanov Galanty, ktorí ma volili, aby sme zmenili Galantu. Tiež som rád, že poslancom, ktorí bránia zmenám v meste, sa tento prvý krok nepodaril a pevne verím, že rovnako sa im nepodaria ani ďalšie šialené pokusy,“ boli prvé slová primátora mesta v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu.
Paška zároveň verí, že Ústavný súd rozhodne rovnako aj v druhom prípade. „Odvolal som sa aj v ďalšej veci, ktorú na mňa vymysleli poslanci na čele s Františkom Gauliederom. Pevne verím, že sa pravda ukáže. Azda už potom začnú poslanci pracovať v prospech občanov Galanty, ktorí ich volili.“
Mesto musí primátorovi podľa rozhodnutia ÚS vyplatiť súdne trovy. „Budem rád, keď sa poslanci na takto vzniknuté trovy mesta poskladajú zo svojich poslaneckých príjmov, ktoré majú trikrát vyššie ako napríklad poslanci v Šali,“ dodal Paška.