V marci 2003 sa Nitrania tešili z návratu do slovenskej extraligy. Pred nováčikovskou sezónou 2003/04 sa riaditeľom klubu stal Ján Plandora. Mužstvo obsadilo 9. miesto a zachránilo sa medzi elitou.
Ďalšie roky priniesli stúpanie v slovenskom rebríčku. V sezóne 2004/05 HKm Dynamax Nitra pod vedením trénera R. Uličného obsadil v základnej časti 5. miesto. Lídrami tímu boli Ľ. Kolník, M. Štefanka, T. Chrenko, Vozdecký, Milo, Vlk, J. Kováčik či brankár Fikrt.

V ročníku 2005/06 sa pod názvom HK Dynamax Nitra zrodilo historické prvenstvo v základnej časti. K oporám z predošlej sezóny sa pridali napríklad Kollár a M. Kováčik. V semifinále však Nitrania podľahli Žiline (neskoršiemu majstrovi) 2:4 a získali bronz.

Potom prišli tri slabšie sezóny. V roku 2007 sa v Nitre krátko mihol aj legendárny brankár Arturs Irbe, jeho angažovanie však úspešné nebolo. Tím HK Dynamax Oil Nitra viedol tréner Dornič a obsadil 7. miesto po základnej časti. Vo štvrťfinále nestačil na Zvolen.
Ďalšie dva ročníky pod vedením českých trénerov (Jan Neliba, Jiří Kučera) boli sklamaním. Nitrania skončili na dne ligového pelotónu.

Pred sezónou 2009/2010 prevzal tím HC K CERO Nitra tréner Peter Oremus. Po základnej časti patrilo corgoňom 7. miesto, ale vo štvrťfinále prekvapujúco vyradili druhú B. Bystricu (4:2). Stopku im následne vystavil Slovan (0:4). Najproduktívnejší hráči boli T. Chrenko, S. Saliji a M. Slovák, v bráne stáli Lakosil a M. Laco.
Sezónu 2010/2011 začal na lavičke Rudolf Uličný, ale nahradili ho Branislav Okuliar a Roman Stantien. Ôsme miesto po základnej časti znamenalo štvrťfinálový súboj s Košicami (1:4).
V ročníku 2011/2012 sa tréneri menili až dvakrát. Začal ho kouč Okuliar, ale po 12 kolách, keď bolo mužstvo posledné, ho vystriedal Ján Jaško. Ten vydržal len dva mesiace a v decembri 2011 prevzal štafetu Karol Kolečáni. V tom čase sa Marián Šmidák vzdal funkcie predsedu predstavenstva. Nitra obsadila posledné 10. miesto, ale v lige sa udržala.

V lete 2012 sa do čela HK Nitra vrátil Ján Plandora a za trénera angažoval Antonína Stavjaňu. Domov sa vrátil Jozef Stümpel, miestna ikona, a začalo svitať na lepšie časy. Mužstvo skončilo po základnej časti tretie. V semifinále vypadlo s Košicami 1:4, ale znamenalo to zisk bronzových medailí. Najproduktívnejšími hráčmi boli Tománek, Stümpel a Fín Jokila.

V sezóne 2013/14 sa Nitrania prvýkrát dostali do finále extraligy. Opierali sa o smrtiaci prvý útok Tománek - Stümpel - L. Novák, v bránke bol Slovinec Kristan, obranu posilnil D. Milo. Po dlhodobej časti bola Nitra druhá, postupne vyradila Zvolen (4:0) a B. Bystricu (4:1). Vo finále s Košicami rozhodoval až siedmy zápas, východniari ho doma zvládli (6:0).

Aj v ďalšom ročníku bola Nitra korunným princom v základnej časti a muziku stále tvrdila nezmenená prvá formácia. Útok na titul však prekazila v semifinále B. Bystrica, ktorá vyhrala v Nitre siedmy zápas 2:1 po predĺžení.
V sezóne 2015/16 sa riadenia klubu ujali mladí funkcionári, bývalí hráči Miroslav Kováčik a Tomáš Chrenko. Pri posilách vsadili na zámorskú kartu (z Kanady a USA prišlo až päť hráčov) a oplatilo sa. Tím HK obsadil po základnej časti 2. miesto, ale na ceste za Pohárom V. Dzurillu postupne zdolal Žilinu 4:0, Zvolen 4:3 a vo finále B. Bystricu 4:2. To už bez Jozefa Stümpela, ktorý sa vo februári rozhodol pre odchod. Najproduktívnejšími hráčmi boli Laliberté, J. Štefanka, Macík a Slovák, v bráne boli Valent s Lakosilom. Zlatú korčuľu získal kanadský legionár Laliberté. Ziskom titulu sa skončila úspešná éra trénera Antonína Stavjaňu, ktorý po sezóne odišiel do Českých Budějovíc.

Použité fotografie pochádzajú z archívu redakcie MY Nitrianskych novín. V predchádzajúcich dieloch boli použité fotografie získané v spolupráci s Jurajom Blažekom, ktorý pripravuje publikáciu o histórii nitrianskeho hokeja.