NITRA. Farmári v nitrianskom regióne iba pred pár dňami ukončili zver obilnín, repky a strukovín. Ich zástupcovia označili zber plodín za zdĺhavý, no úspešný.
Dôvodov, prečo boli hektárové výnosy priaznivé, je viac. Medzi hlavné patrí priaznivé počasie a to, že hlodavce nešarapatili tak, ako v uplynulých rokoch. Ich kalamitný výskyt v tejto sezóne prakticky nezaznamenali.
Rekordná repka
Poľnohospodárske podniky začali žatvu zberom ozimného jačmeňa v posledné júnové dni. „Intenzívny zber sa v celom regióne rozbehol v závere prvého júlového týždňa. Následné obdobie častých a intenzívnych zrážok však nielen prerušovalo zber, ale malo za následok aj postupné znižovanie úrod, kvality a zvyšovanie nákladov na pozberovú úpravu zberanej produkcie,“ hovorí Jozef Bako, šéf Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre, ktorá zastupuje farmárov z okresov Nitra, Zlaté Moravce, Šaľa a Topoľčany.
Väčšina farmárov v regióne ale hlási lepšie hektárové úrody, ako v posledných pestovateľských rokoch. Môže za to mierna zima, priaznivé klimatické podmienky pre pestované plodiny, ale aj intenzita vstupov do pestovaných plodín.
Ako informoval Jozef Bako, u pšenice dosiahli úrody 7,27 ton na hektár, čo je o približne 7,5 % viac ako vlani. V okresoch, ktoré má regionálna komora pod palcom, boli úrody pomerne vyrovnané. Aj v tomto bola žatva úplne iná ako vlani, kedy sa aj v kúsok vzdialených regiónoch úrody výrazne líšili – v závislosti od lokálnych zrážok.
V prípade jačmeňa zozbierali v tomto roku 6,08 ton z hektára, čo je až o jedenásť percent viac ako vlani.
Repka dosiahla najvyššiu úrodu za posledné roky, z hektára zozbierali 4,15 tony. Vlani pritom zaznamenali totálny prepadák repky, urodilo sa jej o štvrtinu menej ako predvlani, čiže iba približne tri tony na hektár.
Myši si dali pohov
Klásky vlani aj predvlani pustošil hraboš poľný. Škody spôsobené na plodinách myšami vtedy poľnohospodári odhadovali na 10 až 20 %.
„Vynaložené náklady na likvidáciu premnožených hlodavcov a možno aj príroda prispeli k ich zníženiu, a tak v tomto roku zatiaľ nebol zistený ich kalamitný výskyt,“ povedal Jozef Bako.
Spokojnosť poľnohospodárov s dosiahnutými hektárovými úrodami a celkovou produkciou však kalia odbyt a realizačné ceny. „Ceny pšenice a jačmeňa ako nosných plodín oproti posledným dvom rokom poklesli o 20 – 30 % a pri ich dlhodobom pôsobení môžu negovať aj výsledky zvýšenej produkcie,“ varoval Bako.
Aj kukurice by malo byť viac
Aj keď zberové plochy obilnín, repky a strukovín zaberajú viac ako 55 % výmery poľnohospodárskej pôdy, farmárov ešte čaká náročný zber jesenných plodín ako sú slnečnica, kukurica a cukrová repa.
Zber týchto plodín začne o šesť až osem týždňov a jeho ukončenie sa predpokladá v novembri, je preto ešte predčasné hovoriť o očakávaných úrodách.
„Zrážky značného rozsahu v období žatvy poškodili porasty obilnín, na druhej strane však pomohli porastom cukrovej repy a hlavne kukurice. Po na kukuricu neúrodnom roku 2015 sú predpoklady vrátiť sa k úrodám predchádzajúcich rokov,“ skonštatoval šéf regionálnej komory.