NITRA. Mesto muselo aj v tomto roku chemicky ošetriť živý plot z krušpánu na Cyrilometodskom námestí. Opäť ho napadla vijačka krušpánová.
Situácia je však podstatne lepšia ako vlani, keď robili postreky opakovane na viacerých miestach v Nitre. Niektoré krušpány museli aj zrezať.

„V tomto roku je posunuté vegetačné obdobie, je pomerne daždivá jar aj leto, možno vďaka tomu sme nezaznamenali celoplošný výskyt húsenice vijačky krušpánovej v meste,“ hovorí Ľudmila Šterdasová z odboru komunálnych činností a životného prostredia na mestskom úrade.
Chemicky museli v júni ošetriť len spomínaný krušpán oproti piaristickému kostolu. „V jednej časti živého plotu bol zaznamenaný výskyt húsenice, ktorá bola týmto hneď v ranom štádiu zlikvidovaná,“ dodala Šterdasová.


Vijačku krušpánovú, ktorá napáda stálozelené okrasné kríky, zaznamenali v Nitre po prvý raz predvlani. Dovtedy bol krušpán u nás považovaný za veľmi odolný stálozelený krík. Domácim škodcom jeho hrubé kožovité listy nechutili.
Malé zelené húsenice pôvodom z Ázie ich však bez problémov požierajú, potom sa v kríkoch zakuklia a liahnu sa z nich bielo-hnedé motýle. Tento škodca u nás nemá prirodzeného nepriateľa.
Húsenice sa k nám dostali zrejme spolu s exotickými rastlinami a ovocím, sú agresívne. Odborníci radia napadnuté kríky chemicky ošetriť okamžite, ako sa na nich objaví škodca. Napríklad na Wilsonovom nábreží mali ľudia z postrekov obavy, mesto preto dalo pred časom kríky zlikvidovať.
Krušpán používali na ploty už starí Egypťania, Gréci a Rimania. Ak je napadnutý vijačkou, stráca listy, respektíve sú v nich dierky. Páskované zelené húsenice sú viditeľné voľným okom.
