NITRA. Agrokomplexom počas minulotýždňovej výstavy pochodovali či cupkali nielen parádne, ale aj vyparádené zvieratá. Majitelia tu vystrojili svoje kravy, jalovičky či kobyly najlepšie, ako vedeli. Na to, aby zvieratá uspeli v súťažiach, museli ich najskôr vykúpať, učesať, vyfúkať aj nalakovať.
O prestížny titul najkrajšieho zvieraťa tu zápolili ovce, býky, dojnice, prasatá aj kone. Celkovo v súťaži krásy bojovalo asi štyristo zvierat, najviac ich bolo spomedzi dobytka.
Jeden a pol tonový rekordný býk
Na Národnej výstave hospodárskych zvierat na seba strhli pozornosť viaceré jedince. Prehliadnuť ste tu nemohli najväčšie zviera výstavy, masívneho býka Lakka Gyorgya plemena Charolais. Je to momentálne najväčší býk nielen na Slovensku, ale i v Maďarsku. Krásavec má šesť rokov a dorástol do úctyhodných 1 425 kíl. No ani pri narodení nebol ľahký ako pierko, na svet prišiel ako 59-kilový.
Plemenný býk má 1,5 metra v kohútiku a dlhý je 3,5 metra. Denne zje 25 kíl sena, pričom objem jeho bachoru je až 350 litrov.
Počas výstavy bol Lakk na diéte, prijímal iba lúčne seno. Prečo? "Keď je na výstave, treba ho kŕmiť tak, aby nemal riedku stolicu, keď ho predvádzame, nesmie mať hnačku," vysvetľuje šľachtiteľ a poradca chovov István Pomichal.
Lakk pôsobil mimoriadne pokojne, dalo sa naňho dokonca aj vysadnúť. Počas štvordňovej výstavy si odskočil ukázať sa na tri minúty do televízneho štúdia v Bratislave, no už dopoludnia bol naspäť a predvádzal sa znovu na Agrokomplexe.

Na koňa po rebríku
Návštevníkov zaujali aj kone. Vyskočiť na toho najväčšieho nebolo ľahké, vyžadovalo si použitie rebríka. Išlo o kobylu shirského koňa Barwood Bethaney, ktorú doviezli z Anglicka. "Má 15 rokov, výšku až 186 centimetrov v kohútiku a váži okolo jednej tony. Ide o najvyššie plemeno na svete, ktoré je chránené, lebo mu hrozí vyhynutie. Bethaney je jediný takýto kôň na Slovensku, najbližšie sa chovajú až pri Prahe," hovorí 17-ročná Timea, ktorá sa o megakoňa starala.
Popri mega kobyle pôsobili kobylky plemena Mini Pony skutočne miniatúrne. Päťročná kobyla dosiahla v kohútiku výšku iba 75 centimetrov a jej žriebätko malo v kohútiku ešte o polovicu menej, meralo iba 40 centimetrov.
Celkovo sa na národnej výstave predviedlo zhruba tisíc zvierat. Najmenšími, ak nerátame včely, boli desaťgramové prepeličky, ktoré sa narodili ani nie týždeň pred výstavou. Tie na noc brávali z výstaviska, pretože im potrebovali zabezpečiť teplotu najmenej dvadsať stupňov, nižšiu teplotu by nemuseli prepeličky veľkosti väčšieho čmeliaka prežiť.
Ukážky výroby produktov zo zvierat deti netraumatizovali
Tri stovky zvierat sa predviedli na Gazdovskom dvore u výskumníkov. Štvrtý ročník expozície zameranej hlavne na deti pripravil Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra. Drobcom tu umožnili hrať sa so zvieratkami v ich prirodzenom prostredí.
"Tento rok sme deťom urobili viac ukážok výroby produktov zo zvierat. Každý deň sme robili minimálne dve ukážky výroby klobás, syrov, ale aj ukážku hodnotenia medov," povedal Ján Huba z Výskumného ústavu živočíšnej výroby Nitra.
Deti podľa neho nemali stresy pri pomyslení, že produkty pochádzajú z tých milých zvieratiek, ktoré práve videli. "Správali sa ako typickí konzumenti," pousmial sa Huba. To znamená, že si užili zvieratka naživo, no pochutnali si aj na výrobkoch z nich. A to je podľa organizátorov gazdovského dvora správne. "Práve minulý týždeň vybehla svetová štúdia, podľa ktorej ak by sme boli všetci vegáni, tak nás planéta neuživí," pripomenul Ján Huba.